23 Temmuz 2018 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kolu demir parmaklıklara saplandı
Kolu demir parmaklıklara saplandı
Düğünde silah atanlara operasyon
Düğünde silah atanlara operasyon
Gariban Bırakılmasına Müsaade Etmeyeceğiz
Gariban Bırakılmasına Müsaade Etmeyeceğiz
Çelebi'ye Sıcak Asfalt
Çelebi'ye Sıcak Asfalt
  YAZARLARIMIZ
Kırıkkale’de Öğrenci Olmak ve Yenişehir
05 Eylül 2017 Salı Bu yazı 14341 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sınavlar bitti tercihler yapıldı, okullar belli oldu. Kimi heyecanlı, kimi mutlu, kimi biraz tedirgin. Bu tedirginliğin nedeni belki beklentilerinin karşılığının gelmemesi ya da hiç bilmediği bir şehirde, bilmediği bir ortamda eğitim öğretimini nasıl tamamlayabileceğinin kaygısı.

 

Milletimize has özelliklerden biri ise insanları şehirlerine göre yargılamaları. Bu kaçınılmaz hatta ata sporu; genelleme yapmak, yargılar savurmak. Milletçe en meşhur özelliklerimizden. Hal böyle iken Kırıkkale Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler için bu olay daha ileri gidip ete kemiğe bürünüyor. Ve Kırıkkale için birçok olumsuz söylemlerde bulunuluyor. Bir Kırıkkaleli olarak bu durum beni üzüyor. Yemyeşil hayalleri olan bir öğrenci daha Kırıkkale’ye gelmeden kafasında onlarca olumsuzluğu kurgulayarak valizini eline alacak, yola koyulacak, temkinli, çekimser yaklaşacak herkese. Ki bunlar on yıldır kampüs civarında ikamet edip işletmecilik yapan benim izlenimlerim. Bu konuda en objektif izlenimi ben yapabilirim sanırım.

Bu yüzden buu düşünceleri kırmak için neler yapmamız gerek onlara bakmamız gerek. Eğer bu konu üzerinde durursak öğrenciyi kazanırız, öğrenciyi kazanırsak esnafımız kazanır, izlenimler değişir Kırıkkale kazanır.

Yahşihan Belediye başkanı Ahmet Sungur bu konuda çok büyük adımlar atıyor, gerek üniversite civarının çevre düzenlemeleri, gerek altyapı çalışmaları gerek sık sık öğrenci toplulukları ile bir araya gelerek samimi ilişkiler kurması yüzleri güldürüyor.

Kırıkkale’de sosyal yaşam yok diyenlerin, neler yapılır ki burada diyenlerin Yenişehir’i gördükten sonra bakış açısı değişiyor. Şu an benim bildiğim kadarı ile (yanlışım varsa özür diliyorum) sadece Yenişehir’de ortalama 70 işletme bulunmakta. Birçok farklı mekan tercihi ve ihtiyaçların karşılanması açısından dışarıya bağımlılığı kalmayan bir yer haline geldi.

Burada iş insanımıza düşüyor,halkımız bazı konularda daha hassas olmalı bu olumsuz yargıların kalkması için. Tabi bunların içinde çok iyi olanlar, öğrenciye evlatları, kardeşleri gibi yaklaşanlarda var. Ama yolda yürürken arabası son ses alkollü araç kullanıp öğrencilere laf atanlar da var? Evli hatta çocuk sahibi oldukları halde farklı amaçlar için bu sokakta bu mekanlarda fink atanlar da var. En son yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum Yenişehir’de okulu uzatan öğrenci bir ev arkadaşım ile evden çıktık o onbeş, yirmi adım kadar ilerimde ben ise arkasında telefon ile konuşarak yürüyorum. Birden arkadaşımın yanına bir araba yaklaştı ve yavaşladı, ben durumu anlamak için hızlandım baktım araçtaki şahıs sarhoş bir şekilde arkadaşıma küfürler savuruyor, ben de Kırıkkaleli biri olarak o şahsı tanıdım ve hali ile beni görünce bir şey demeden gaza bastı, gitti. Demek ki ben olmasam ortada sebep yokken sadece sarhoş olduğu için arkadaşımı orada dövecek yada başka bir şey yapacak, üstelik ortada bir sebep yokken. Burada yaşadığım için bunun gibi birçok olaya şahit oluyorum. Ne demişler ‘sinek küçük ama mide bulandırıyor’. Peki ne gerek var ? Öğrenci de olsa hayvanda olsa bitkide olsa hayatlara saygı duymak zorundayız. Bu tarz olaylar küçük şeyler ama dışarıda bunları yaşayan çocuklar hali ile iyi şeylerden bahsetmeyecek. Eğer mekanlarda oturup kalkmasını bilmiyorsanız evinizden çıkmayın. Alkol ve uyuşturucu maddeleri hiç kullanmayın diyeceğim ama illa kullanırım diyorsanız da insanları rahatsız etmeyip kendinizi kilitleyip yapın kendinize ne yaparsanız. Kimsenin memleketimizin adını kötüye çıkarmaya hakkı yok.

 

Böyle şeylerle anılmaktan ise sevgili başkanımızın yaptığı çalışmaları destekleyerek, memleketimizi kültürel, sanatsal, sosyal aktivitelerle doyurarak, öğrenciye bakış açılarını değiştirerek çok daha güzel anılabiliriz. Bir Yenişehir ahalisi olarak tekrar Ahmet Sungur başkanımıza teşekkür ediyor, insanlarımızın da memleketimiz için bu çabalara, bu hizmete layık bir şekilde yaşayıp davranmalarını rica ediyorum… Burası bizim şimdi de sonra da bu konuda sorun yok ve her öğrenci; çocuğumuz, kardeşimiz, gelecekte bizi temsil edecek.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
Kırlangıçoğlu Oktay
İsmail Tekpınar
Hakan Öztürk
Seyfettin Çetiner
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  23 Temmuz 2018 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net