28 Şubat 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
28 Şubat Mağduru Tüfekçi, Yaşadığı Zor Günleri Unutamıyor
28 Şubat Mağduru Tüfekçi, Yaşadığı Zor Günleri Unutamıyor
Av Sezonu Sona Erdi
Av Sezonu Sona Erdi
Kalitemizi Arttırmak Zorundayız
Kalitemizi Arttırmak Zorundayız
ABC Minik Erkeklerde Şampiyon
ABC Minik Erkeklerde Şampiyon
  YAZARLARIMIZ
KORKULARIMIZ
15 Eylül 2017 Cuma Bu yazı 16292 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Her canlının mutlaka bir korkusu bulunmaktadır. Denizde yaşayan küçük balığın korkusu, kendisini yutacak büyük balık korkusudur. Farenin korkusu, kedi; kedinin korkusu, köpek olduğu gibi!.

Otun korkusu tavşan, tavşanın korkusu kurt, tilki; tilkinin korkusu kürkü olduğu malumunuzdur. Yaratılmışların en şereflisi yeryüzünün halifesi İnsanın en büyük korkusu Allah (C.C) korkusudur. İnsanın tek korkusu Allah korkusu olması gerekirken, niçin en büyük korkusunun Rab korkusu olduğunu sorduğunuzu duyar gibiyim!...

Yüce İnsanın skalası(yelpazesi) o kadar geniş ve değişiktir ki! Korkuları da ne bitki nede hayvanın korkuları kadar belirgin değildir. Başka bir söyleyişle İnsanın yelpazesinin Siyah ve Beyazı arasında birçok flu renk bulunmaktadır.

Âdem (oğlu-kızı) İnsanın o kadar çok ve değişik korkuları olmuştur ki! Nereden başlasak işin içinden çıkamayız.

İnsanın tek korkusu kendisini yoktan var eden, var olanı yok etme kudretine sahip Allah (C.C) olması gerekirken; Hz. Âdem ve Hz. Havva Nefis ve Şeytan korkusuna yenik düşmüştür.

Habil-Kabil olayı ile İnsanı ölüm korkusu sarmıştır.

İnsanın tabiattaki düşmanlarına karşı koyabilmek için kendisini koruma altına alma korkusu başlamıştır. Barınma sorununu hal yoluna koyan İnsan için hayatta kalmak korkusu yani “açlık korkusu “ başlamıştır.

Açlık korkusunu atlatan İnsanoğlunda neslini devam ettirebilme korkusu baş göstermiştir.

Karnını doyuran, üreyen, şehirler kuran İnsanda “Tarih Yazma Korkusu” kendisini göstermeye başlamıştır. Tabi ki İktidar Olabilme Korkusu kronolojik sıralamada yerini almıştır.

Üstünlük kurma olgusunu öğrenen İnsanda, üstün olabilmek için yeni keşiflerde bulunma ihtiyacı hası olmuştur. Bu vesileyle İnsanda “Teknolojik Üstünlük Korkusu” başlamıştır.

Teknoloji ile birçok üstünlük elde eden İnsanlarda daha çoğuna ve mükemmeline ulaşma istemi Yüzyıllarca yapılan savaşları doğurmuştur. Bu savaşlarda galip gelebilme duygusu İnsanda “Strateji Üretme Korkusunu” yaratmıştır.

Strateji olarak kendisini geliştiren İnsanda bulunduğu yeri koruyabilme, “İktidar Olma Korkusu” baş göstermiştir.

İktidar olma korkusu İnsanın diğer insanlara zulmetmesinin yolunu açtı. “Zalim olma mazluma zulmetme korkusu” başladı.

Zalim karşısında mazlumu korumak ve uyandırmak isteyen Yüce İnsanlara karşı din adamlarının uygulama alanları yarattığı, “Engizisyon Mahkemeleri Korkusu” tüm dünyayı sardı.

Açlık, korku, kötü koşullarda yaşama beraberinde, “Salgın Hastalıklardan Ölüm Korkusunu” İnsanla buluşturdu.

Savaş, Engizisyon ve Salgın Hastalık vahşileşen İnsanda İyiliğe, Güzel Ahlak’a ve Adalete doğru bir yönelişi başlattı. Avrupa’nın karanlığından kurtulan İnsan binlerce sene önce Hz. Muhammed (s.a.s) indirilen İslam’ın Adaleti-Güzel Ahlakı ve Özgürlüğüyle tanıştı. Kutlu yolda tebligat görevi gören Müslüman Türk ile kaynaştı. Yüzyıllarca halkına zulmeden misyoner-kapital zalim krallarda “Türk=Müslüman Korkusu” başladı.

Komşusu Çin’in ipeğine ve güzel kızlarına aldanan Türk’ü kapitalist Avrupa’nın Misyonerleri yetiştirdikleri post varisleri inançlarından vuruyor, “Geldikleri gibi gittikleri Anadolu’yu” dâhili bedhahlarıyla elde ediyorlardı. Afrika-Avrupa-Asya kıtalarından Anadolu’ya çekilmek zorunda kalan, Türk = Müslüman da “düşman çizmesi altında ezilme korkusu” başlamıştı.

“Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” Diyebilen bir avuç Türk ve Atatürk bu korkuyu yenmesini bilmiş, içinde bulunduğu namüsait durumda dahi damarlarında ki asil kanın verdiği yiğitliği ve seçtiği kutlu yolun yılmaz tebligat görevini devraldığı Allah (C.C) ve Hz. Muhammed (s.a.s) davasının imanıyla düşmanlarını Akdenize dökebilmişti.

Kısa zaman içinde hengâmeden çıkıp toparlanarak devlet kuran Türk = Müslüman korkusu tekrar kapitalist devletlerin korkusu olmuştu.

Bugün ki şartlar altında baktığımızda İnsanın korkularını; “Terör Korkusu”, “Kapital Korkusu”, “Açlık Korkusu”, “Huzurunun Bozulması Korkusu”, “İktidar Korkusu”, “Makam-Mevki Korkusu”, “Doğal Felaketler Korkusu”, “Atom Bombası ile Yok Olma Korkusu” vb. gibi sıralamak mümkün görülmektedir.

Görüldüğü üzere İnsanın ve İnsanoğlunun korku cetveli o kadar uzun ve flu ki anlatmakla-saymakla bitmez!.

İngiliz tarihçi Arnold Joseph Tonybee’nin (a study of history-1960) kendi korkusunu belirttiği üzere: “Güney Müslümanlığı EŞARİLİK (Fas’tan Arabistan’a) bizim için tehlike olmaktan çıkmıştır. Bir Şeyh alır hepsini yönetiriz.

Bizim için Kuzey Müslümanlığı MATURİDİLİK (İstanbul’dan Buhara’ya Türk Bölgesi) tehlikelidir. Bunlar bilimle barışıktır. O nedenle her zaman Atatürk gibi bir asi çıkabilir. Önlemi şimdiden alınmalıdır.”

Batıl olmuş Hıristiyan’ın, Musevi’nin, Davudi’nin, Zerdüşt’ün, Buda’nın vb. gibi dinlere inanan Paraya tapan İnsanların korkularını yaşamaktansa; Hz. Muhammed (s.a.s) Veda Hutbesinde tüm İnsanlığa hitabında belirttiği üzere: “Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kuran-ı Kerim ve benim sünnetlerimdir.”

Atam Hoca Ahmet Yesevî’nin belirttiği gibi; “Türklük kaderdir. Din ise seçimdir.” Kaderine inanmış ve atalarım gibi Hak Din İslâm’ı seçmiş inançlı biri olarak, tek korkum, “Allah (C.C) Korkusu” dur ve öyle kalacaktır.

Sağlıcakla Kalın…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Musa HACIBALOĞLU
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Şubat 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net