16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
SEYAHAT FİRMASI ‘’Kâmil KOÇ’’
18 Eylül 2017 Pazartesi Bu yazı 16335 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Bundan yaklaşık iki ay kadar önce, on beş günlük Mersin tatili dönüşü yaşamış olduğum bir olaydan bahsetmek istiyorum. Olayın sonucu önceki gün neticelendiğinden dolayı açıklaması bugüne kısmetmiş.

          Anlatmak istememin sebebine gelince, genel manada kamuoyunu da ilgilendirdiğinden dolayı ve vatandaşlarımızın bilgilenmesi amacıyladır. Bu münasebetle neticede yararlanacak olanların mutluluğu benim mutluluğum olacaktır.

          Malum olduğu üzere Kırıkkale den yurdumuzun her yerine direkt seyahat söz konusu değil. Gideceğiniz yer transit güzergâh değilse, % 90 Ankara AŞTİ bağlantılı ve aktarmalı olarak seyahat gerçekleştirilmektedir.

          İşte bizim seyahat gidişte de dönüşte de bu minval üzere oldu. Gidişimiz mutad üzere ÖZEN Turizmin AŞTİ bağlantılı seferiyle gerçekleşti. Dönüşte AŞTİ’ ye indiğimizde de ÖZEN’ in son aracı çoktan çıkmıştı. Bunun için acenteliğini yaptıkları ‘’KÂMİL KOÇ’’ un çıkış peronunun yolunu tuttuk.

          Peronda firmanın (16 KF …) plakalı aracının ön camdaki kayan yazıdan (20. 00 - ….. -  Kırıkkale – Kırşehir - …..) okuyunca, aracın başındaki ilgililerine; (- K. Kaleye gideceğim ama bilet almadım, yoldan geliyorum) dedim. Birisi; (- Tamam amca bagajınızı alalım geçin otobüse binin) dedi. Valizimizi alıp firmanın (SERİ - S / No: 935932) bagaj kuponuna (Koltuk No) kısmına (X) çarpı atarak verdiler. Aldığım bagaj kuponunda koltuk numarasının olmadığını görünce; (- Bak Oğlum nereye oturacağız, burada numara da yok bilette yok!) dedim.

          Bana; (- Arkalara istediğiniz yere oturun). Bizde arka kısımda bir koltuğa oturduk. Az sonra başka bir görevli yolcu şeması ile gelip yolcuları sayarken, ben; (- Oğlum biz K. Kaleye gideceğiz fakat bilet almadık!) deyince, görevli genç; (- İnin arabadan, K. Kaleye yolcu almıyoruz!) diye bizi tersledi! Aşağı inip bizi bindiren görevliye durumu söyleyip biletimizin teminini istedim.

          GSM ile birileriyle görüşüp; (- Amca hemen yukarı yazıhaneden bilet al gel!) Firmanın üst katta bankosundaki gence K. Kaleye bilet deyince; (- Şemamızda K. Kale yok!) dedi. (- Oğlum, eşim Kırşehir otobüsünde oturuyor. Valizimiz bagajında, şu da bagaj kuponunuz!) deyince, bana; (- Kırşehir’ e giderseniz 25. - TL biletinizi keseyim, değilse K. Kaleye alamayız!).

          Gerisin geri perona indim. Bu arada saat (20. 35) olmuş, firma Vardiya Amiri elinde hareket şemasıyla gelip otobüsü hareket ettirmek isteyince de biz başladık münakaşaya. Amir bana geç kaldıklarını ve otobüsü çıkarmak zorunda olduğunu, valizimizi almamızı bildirdi.

          Bak oğlum dedim ve kendimi tanıtarak; geçmişte ACE TURİM’ in kurucu sahibi, aynı zamanda Karayolu Trafik Yol Güvenliği Derneği İl Temsilcisi ve Kalehaber Köşe Yazarı olduğumu, AŞTİ’ deki bu ayak oyunlarını da iyi bildiğimi, 90 yıllık Kâmil Koç firmasına bunun yakışmadığını ve bunun hesabını soracağımı söyledim.  

          Sonuçta oldukça gecikmeli şekilde K. Kaleye gelebildik. Bu bilgileri ÖZEN’ in yetkilisi ve arkadaşım Murat Bey ile paylaştım. Kendilerinin bir sorumluluğunun olmadığını, konuyu müşteri hizmetlerine iletmemin uygun olacağını bildirmesi üzerine, 15 Ağustosta yazılı şikâyetimi ilettim.  

          Şikâyetim Kâmil Koç’ un Ankara Yolcu İlişkileri Temsilciliğince araştırılıp incelendikten sonra, önceki gün Temsilci İsmail Bey tarafından GSM ile sonucunun bilgisi tarafıma iletildi.

          Verdiği bilgiler gerçekten 90 yıllık bir firmaya yakışır ciddiyetteydi. Zira şikâyetim üzerinden neredeyse bir ay geçti. Araştırması soruşturması incelemesi derken neticelendirilip bildirilmesi pek tabii ki kolay değil.

          Yaptıkları araştırmada aldıkları sonuç ile benim şikâyetimin örtüştüğünü gördüklerinin bilgisi doğrusu beni de sevindirdi. Konuyu Müşteri Hizmetleri departmanına aktardıklarını ve gereğinin de yapıldığını bildirdiler.

          Çünkü verdiğim mücadeledeki haklılığım tescillenmiş ve bu gibi olumsuzlukların peşinin bırakılmamasının gerekliliği doğrulanıyordu. Birilerine göre lüzumsuzluk olarak algılanan şikâyetimin, gerçekte ne kadar ihtiyaç olduğu da ispatlanıyordu.

          Böylelikle de ciddi firmaların vermiş oldukları hizmetin sonucu, ekmek vererek o hizmeti verdirdiklerinin ne denli o ekmeği hak ettiklerini görebilmiş oluyorlar. Dolayısıyla da bilinçsiz bir şekilde birilerinin hatasının kurbanı olmaktan kurtuluyorlar.

          Evet, Temsilci İsmail Bey’ in vermiş oldukları bilgiler doğrultusunda, olayın müsebbiplerine icap eden işlemin yapılmış olması söz konusu. Çünkü bu tıynetteki personeller kendi üç kuruşluk menfaatleri uğruna, hem ekmek yedikleri firmaların geleceğini ve hemde halk dilinde ‘’ördek’’ tabir edilen vatandaşların hayatlarıyla oynamaktalar.

          Şehirlerarası yolculukların tarifeli seferleri firmalar tarafından ve terminaller arası yapılmakta olup, kanun ve sigorta mevzuatları gereği yolcunun isminin yazılı olduğu firma biletinin bulunması mecburiyeti söz konusudur.

          Bilet olmadığı takdirde yolcu kaçak sayılmaktadır. Yani taşıyıcı firmanın hiçbir sorumluluğu yükümlülüğü yoktur! Herhangi bir vukuat halinde de sigortaya yönelik, şahsın hiçbir hak talebinde bulunması söz konusu değildir! Tabir caizse ne şehit oldu ne gazi misali. . . . . 

          İşte tüm bu durumlardan dolayı yolcuların mutlaka biletlerini üzerlerinde bulundurmaları, kendi hayatları bakımından önem arz etmektedir. Bu konular hakkında bilhassa yaz tatili seyahatleri ve bayram tatil öncelerinde müteaddit açıklamalar yapılmaktadır.

          Bunun ötesinde zaman zaman şehirlerarası direkt veya aktarmalı seyahat yapan bir kişi olarak, AŞTİ’ de yaşanan bu ve benzeri olumsuzlukların çözünü için, Özen’ in kendi araçlarının son hareketinden sonrasında, uzun yoldan aktarmalı gelen yolcuların problem yaşamadan Kırıkkale’ ye intikalinin sağlanmasına yönelik, güzergâh olarak K. Kaleden geçecek araçların şemalarında, belli bir kontenjan verilmesinin sağlanması, yolcu memnuniyeti açısından uygun olur kanaatinde olduğumu belirtmek isterim.            


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  21-09-2017 - 22:20
KIRIKKALELİ KODU İLE YORUM YAPAN SAYIN OKUYUCUM: Bu şehirde 50 - 55 sene önce bir AKCAN firması vardı. Haftanın belirli günleri İstanbul seferi olurdu. Otobüs paket gider, ertesi gün de aynı şekilde dönerdi. Devam eden süreçte bu işi yapan firmalar çoğaldı. İstanbul günlük sefere döndü. Bunun yanında İzmir - Antalya gibi hatlarda çıktı. Bu arada dışarıdan gelip burada yazıhane açan firmalarla sayıları sayılamayacak kadar çoğaldı. Hâl böyle olunca da aralarında rekabet oluştu. Bunun sonucu da buradaki yolcu potansiyeli bölünmüş oldu. Ayrıca bu sektördeki dönen oyunların sonucudur ki (burada ifadesi uygun düşmez!) bugün için Kırıkkale nin onca firması silinip gitmiştir! Bunun başlangıcı da KİŞOT\' un satılmasından sonra hızlanmıştır. Bunlardan bir tanesi de zamanı itibariyle kurucusu olduğum kendi firmam ACE dir! O nedenledir ki bugünkü acı gerçek budur! Bunu da en iyi bugünkü işletmeciler bilir! Bu arada şu da bir gerçek, 30 sene önce özel aracı olanlar sayılacak kadar azken, bugün bir evde yerine göre babanın ayrı - çocuğun ayrı aracı var. Ve bunlarda belli ölçüde kendi şahsi işlerini özel araçlarıyla gerçekleştiriyor. Sektörün esas açmazı, yarınlarda HIZLI TREN\' in devreye girmesinden sonra başlayacaktır!
kırıkkaleli  -  19-09-2017 - 23:16
30 yıl gurbette yasamış bıır kışi olarak soyluyorum 7-8 yıl öncesıne kadar bu fırmalar muthış bır fırma idi vede yolcusunu transıt götururdu şöyle ızah edeyım anakara istanbul seferını yapan otobus dırek ıstanbula giderdi şimdi ise eğer kırıkkalden bındıysen ankara terminal ,bolu termınal,sakarya terminal.kocaeli terminal ,gebze terminal,anadolu yakası terminal.,harem terminal,esenler terminal son durak Allah yolcuya sabır versın
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net