19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
TEVAZU SAHİBİ OLMALI İNSAN
02 Ekim 2017 Pazartesi Bu yazı 24769 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanlara değerinden fazla değer verdiğin zaman aslında karakterini öğrenme imkanı doğuyor.

Sözlerine önem verdiğim bir arkadaşım “ büyük insan büyüdükçe küçülmesini bilen insandır” derdi. Bir insan kendini karşısındaki büyütüp değer verdikçe olgunlaşmış başak gibi kafasını yere eğebiliyorsa o insan her türlü övgüye layık olduğunu gösterir. Aksi halde kendini bir şey sanıp böbürlendikçe aslında ne denli küçüldüğünü bilmez.

Kişiye karşılaştığınızda içinizden gelen riya, yalan, dolan, abartı olmadan karşılaşmanızdan memnun olduğunuzu belirtiyorsunuz. Bir dakika önce size gıpta ile bakan bu zat iltifatı alınca şeklini değiştiriyor ve neredeyse size yukarıdan bakmaya çalışıyor. İşte çarpık zihniyet bu değil mi?

Mütevazi olmak İslam’da önemli bir yer teşkil eder. 

Allahü teâlâ, bütün kitaplarda, kibri kötülemiş ve yasak etmiştir. Kur'an-ı kerimde de, (Allah, kibirli olanları elbette sevmez!) buyurmuştur. (Nahl 23)

Aklı olan, kendini ve Rabbini tanıyan, hiç kibredebilir mi? İnsan aşağılığını, acizliğini, Rabbine karşı her an izhar etmek mecburiyetindedir. Bunun için her an her yerde aczini göstermesi, tevazu üzere bulunması gerekir. Hadis-i şerifte de buyururdu ki:  (Allah rızası için tevazu edeni, [kendini, Müslümanlardan üstün görmeyeni] Allahü teâlâ yükseltir.) [Bezzar]

Tevazu sahibi olabilmek için dünyaya niçin geldiğini, nereye gideceğini bilmek gerekir. İnsan, hiç yok idi. Önce bir şey yapamayan, hareket edemeyen bebek oldu. Şimdi de, her an hasta olmak, ölmek korkusundadır. Nihayet ölecek, çürüyecek ve toprak olacaktır. Dünya zindanında, her an, ne zaman azaba götürüleceğini beklemektedir. Ölecek, leş olacak, böceklere yem olacak, kabir azabı çekecek, sonra diriltilip kıyamet sıkıntılarını çekecektir. Cehennemde sonsuz yanmak korkusu içinde yaşayan kimseye tekebbür mü yakışır, tevazu mu? 

Ama maalesef böbürlenen kendini dev aynasında görüp, karşındakini hiç sayan zihniyetle dolu her yer.

Birde bazen insan nefsini köreltmek için ve tabiri caizse burunu sürtmek için anlatımlarında kendisini köreltir. Kendinin kötü yanlarını örnekleştirerek sunar ki hem karşısındakine örnek olsun ve hem de kendi nefsi mücadelesini kazanmak için bir şeyler yapsın. Ama karşısındaki o kendini küçülttükçe onunla beraber oda karşısındakini mezara gömercesine kötülerse oda kendinsin eksikliğini gösterir.

Allah naip ederse bugün yarın iktidar partisinin il başkanlığı seçimi olacak. eski başkan başarılı bir şekilde görevini tamamladı ve yeni bir taze kana bayrağı teslim etmek için görevi bıraktı. Eski başkanın en başarılı olduğu yenlerinden biri halkın içinde olması ve kendini dev aynasında görmeden görev yapması idi bence. Yeni seçilen de aynı düşüncede olmalı. Zira siyaset artık sırça köşklerde oturmadan halkın içinde olmayı gerektiriyor.

Bugün Cumhurbaşkanı Başbakanı nasıl bir taksi durağına girip onların derdi ile dertlenebiliyorsa onu temsil eden zihniyetinde onlardan çok daha fazla bu anlayışta olması gerekiyor.

Ülkem ve memleketim burnu havada siyasetçilerden gerçekten çok çekti. Onların asla tevazu sahibi olmadan bu ülkenin insanlarını göbeğini kaşıyan, makarnacı gibi aşağılayıcı kelimelerle küçülttüğünü gördük. Artık çağımız internet çağı ve burada olanları anında dünyanın öbür ucu duyuyor. Gelen il başkanı kafası dinç görev yapıp eleştirileri minimize etmek istiyorsa kesinlikle dikkat edeceği şeylerin başında tevazu sahibi olması gerektiğini bilmeli.

Seçimin memlekete devlete millete hayırlı olmasını diliyorum.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Yeşim yetis  -  02-10-2017 - 18:53
Bir kimsenin niyeti dünya olursa, amelin semeresi dünyadaki şeyler olur. Niyeti Allah\'ın rızası ve ahiret sevabı olursa, bunları kazanır. Kulun, bütün işlerinde niyeti; hayır, hidayet ve Allah\'ın rızası olmalıdır. Sıdk ile ihlas içinde niyet etmeye gayret  etmelidir. Hakkin ve halkın rızası için çalışan insan zaten mütevazı olur ve kendisine değer verildikçe değerini artırır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net