27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Tarih Tarih Oldu
14 Ekim 2017 Cumartesi Bu yazı 28162 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Eğitim ile ilgilenen herkesin bildiği üzere, Üniversiteye geçiş sisteminde yine değişiklik yapıldı. Üniversiteye geçiş sistemindeki en büyük değişiklik isminin YGS’den “Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına” dönüşmesi değil tabiî ki.

Yapılan değişiklik aslında çok fazla,  hatta içinde bazı tutarsızlıklar ve saçmalıklar olsa da benim bahsedeceğim özellikle kendi branşım olan Tarih dersi ile ilgili.

Yapılan değişikliğe göre özellikle Tarih dersinin önemi maalesef daha da azaltıldı. Daha önce YGS’de her öğrenci Tarih dersinden sorumlu iken hatta sayısalcılar bile dersanelerde Tarih dersi isterken sistemdeki değişikliğe göre artık sadece sözelciler Tarih sorularından sorumlu olacaklar.

Peki bu durum nelere sebep olacak; YGS sisteminde bile bir çok özel kurum çalışanı dersleri azaldığı için Mart ayında maaşları düşerken şimdi hepten işsiz kalacaklar. On binlerce işsiz Tarih öğretmenlerinden sadece çok küçük bir azınlığı Özel eğitim kurslarında veya özel kolejlerde iş bulabilirken şimdi onlarda işsiz kalacaklar. Evet bir günde binlerce Tarih öğretmeni işsiz bırakıldı.

Şimdi okullarda Tarih dersine öğrencilerin bakış açısı değişecek. Sınav odaklı bir sistemde Tarih dersini hangi öğrenciye dinleteceğiz. Tarih sorularının etkisi sınavda çok az diyen bir öğrenciyi derse nasıl katacağız.

Tarih dersinden sadece TS öğrencilerine 15 soru sorulacak. Yani ülkemizde Hukukçu, Uluslar arası ilişkiler, Kamu Yönetimi gibi bölümleri okuyacak öğrenciler hiç Tarih soruları çözmeyecekleri gibi dolayısıyla da Tarih öğrenemeyecekler. Tarih bilgisi ve bilincinden yoksun Hukukçu, Kaymakam, Yüksek dereceli bürokrat, Hariciyeli ortaya çıkacak. Yani ülkeyi yönetecek olan kişiler Tarih bilmeyecekler.

Şimdi okullarda özellikle 11. Sınıflarda öğrencilerin seçmeli tarih dersini nasıl aldıracağız. Hatta eşit ağırlık öğrencileri okullarında Tarih dersinin kaldırılmasını isteyeceklerdir. Öğrenciler doğal olarak sınavda daha çok işlerine yarayacaklarını düşündükleri dersleri tercih edeceklerdir. Bu durum Milli Eğitim’de Tarih öğretmenlerinin norma düşmelerine sebep olacaktır.

Artık dizilerden tarih öğrenmeye devam edeceğiz. Bilen bilmeyen herkes tarih konuşacak, tarih tartışacak ama kimse bilmeyecek.

Gazi Mustafa Kemal, “Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur.” derken aslında Tarih’in ne kadar önemli olduğunu, milleti millet yapan en önemli unsurlardan birinin de Tarihi olduğunu bir kez daha hatırlatmaktadır.

Bir ülkede ki eğitim sistemi o ülkenin geleceğinin de en açık göstergesidir. Aldığımız eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun Tarih bilincinden yoksun olan bir eğitim sistemi kör, topal olacak vatan, millet, bayrak sevdası olmayan eğitimli cahiller ve şuursuzlar ülkesi haline geleceğiz. Umuyorum ki bu yanlıştan bir önce dönülecektir.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
mke osman  -  19-10-2017 - 10:46
sayın Şevket Bey. ben mke barut fab. çalışıyorum 1985 çırak okulu mezunuyum. mke deki işçi kadrolarında şu anda son çırak okulu mezunları bulunmakta ve malesef birkaç yıla kadar emeklilik sebebi ile bu kadro kalmayacak gibi görünüyor. bu konu ile yakın bilgi sahibi olduğunuzu bildiğim için bu konu ile ilgili birkaç yazı yazmanızı istiyorum. ilgi ve alakanıza çok teşekkür edeim. Osman ÖZKILINÇ
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net