16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
ÜRÜN GÜVENLİĞİ PANELİ
20 Ekim 2017 Cuma Bu yazı 12564 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Bu yıl 16 / 20 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan ‘’ ÜRÜN GÜVENLİĞ HAFTASI ’’ nın programı, 17 / Ekim – Salı günü Kırıkkale Üniversitesi bünyesindeki Şehit Aydın ÇOPUR Salonunda gerçekleşti.

          Etkinliğin organizasyonunu Kırıkkale Üniversitesi ile birlikte, Valilik bünyesindeki Sanayi İl Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlüğü müştereken tertip etmişler.

          Panel’ e Sayın Vali Yardımcımız, Sayın Rektör Yardımcımız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Genel Müdür Sayın Uğur BÜYÜKHATİPOĞLU, Bakanlık bünyesinden çeşitli uzmanlar, Valilik bünyesinden ilgili birimlerin müdürleri, KOSGEB İl Müdürü ve TSO Genel Sekreteri iştirak ettiler.

          Plaket verilmek üzere özel olarak davet edilmiş olan Sayın Prof. Dr. Recep ÇALIN ve MKE Silah ve Tüfek Fabrikası Müdürü Sayın Mehmet OCAKCIOĞLU vardı.

          Ayrıca Kırıkkaleli sanayicilerden bir kesim ve eski bir işletmeci olarak bendeniz ile mutad üzere üniversitemizin genç öğrencileri adeta salonu doldurmuş durumda.

          Sanayi İl Müdürümüzün açış konuşmasından sonra, iki bölüm halinde bakanlık panelistleri tarafından sunumlar ve animasyon film gösterimi gerçekleştirildi.

          Üniversitemizin (Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Kırıkkale İl Temsilcisi) ve Metalürji Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Recep ÇALIN ve MKE’ den Sayın Mehmet OCAKCIOĞLU’ na, bilim sanat ve teknolojiye katkılarından dolayı Vali Yardımcımız ile Rektör Yardımcımız tarafından günün anısına izafeten plaketleri takdim edildi.

          Geçen seneki programla kıyaslanamayacak düzeyde yoğun bir panel olmasından dolayı doğrusu sevindim. Çünkü önceki programda adeta başka boş bir salona gittiğimi sanmıştım.

          Bu seneki programdan okuyucularımızın bilgilenmesine yönelik önemli noktaları özet olarak sıralayacak olursak şöyle diyebiliriz:         

          Piyasanın gözetim ve denetim faaliyetlerini toplamda 10 farklı kamu kuruluşu yürütmekte olup, bunların her birisinin ilgilendiği ürünler farklı farklıdır. Bunları ana başlıklarda toparlarsak;

          1.- ) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: Elektrikli - Basınçlı Ekipmanlar, Asansör, Kazanlar, Otomotiv, Gaz Yakan Cihazlar, Piller Aküler, Sivil Kullanım Amaçlı Patlayıcılar ve diğerleri.      

          2.- ) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: Gıda Malzemeleri, Gıdalarla Temaslı Malzemeler, Yemler, Gübreler, Bitki Koruma Ürünleri ve Veterinerlikte Kullanılan Ürünler.                            

          3.- ) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Kişisel Koruyucu Donanımlar.

          4.- ) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: Oyuncaklar, Kırtasiye Ürünleri, Çocuk - Hobi Spor Ekipmanları, El Aletleri, Çakmaklar ve diğerleri.

          5.- ) Sağlık Bakanlığı: Tıbbi Cihazlar ve Kozmetikler.

          6.- ) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Katı Yakıtlar, Yapı Malzemeleri ve Otomotiv Boyaları.

          7.- ) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı: Gezi Tekneleri ve Gemi Teçhizatı.

          8.- ) Bilgi - Tekn. ve İletişim Kurumu: Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları.

          9.- ) Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu: Akaryakıtlar ve Madeni Yağlar.

          10.- ) Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu: Tütün Mamulleri ve Etil Alkol Ürünleri.

          Yine Ürün Güvenliğiyle ilgili çeşitli Uygunluk İşaretleri ve bunların anlamları ise;

          TSE: Üzerinde ve / veya ambalajına konulduğu ürünlerin ilgili Türk Standartlarına uygun olarak imal edilerek, piyasaya arz edildiğini ifade eder.

          CE: Üreticinin, ilgili teknik düzenleme - lerden kaynaklanan tün yükümlülükleri yerine getirdiği, ürünün uygunluk değerlendirmesine tabi tutulduğunu gösterir. Bu işaret garanti anlamına gelmez!

          E37 veya e37: Araçların aksam, parça, sistem ve ayrı teknik ünitelerinin tip onay belgeli olduğunu gösteren işarettir.

          Ex: Muhtemel patlayıcı ortamda kullanılan teçhizat ve koruyucu sistemlerin ilgili direktife uygunluğunu ifade eder.

          Pİİ: Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliğine tatbik edilen uygunluk değerlendirmesini ifade eder.

          Enerji Verimli Cihazların Piyasa Dönüşüm Projesi kapsamına (Buzdolabı, Bulaşık ve Çamaşır Makinesi, Elektrikli Fırın, Televizyon ve Klima) girmektedir. Bunların enerji verimlilikleri de (A – B – C – D – E – F - G) şeklinde en verimli (A) dan başlayıp (G) ye doğru gerilemektedir.

          Asansör Denetim Projesi: Bununla ilgili olarak şimdilik beş başlık altında toplanan bir iyileştirme çalışması sağlanmış bulunuyor. Bunlar; Mevzuat Düzenlemeleri, Asansör Takip Sistemi, E – Devlet üzerinden Denetim Sonuçlarına Erişim, Asansör Kimlik Numarası, Asansörlerin yılda bir defa periyodik kontrollerinin yapılmasının yasal hale getirilmesi.         

          Elektrik Motorları Projesi: Düşük verimli AC elektrik motorlarının daha yüksek verimle çalışanlarla değiştirilmesi ve piyasanın uygunluk seviyesini yükseltilmesi amacıyla yürütülen proje.

          Horizon 2020 Projesi: Horizon (ufuk) 2020 kapsamında motorlu araç lastiklerinin verimlilik etiketlemesine yönelik piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerini içeren bir projedir.  

          Gönüllü Geri Çağırma Faaliyetleri: Gönüllü geri çağırma, kullanıcılarda olan veya piyasada bulunan bir ürünün insan sağlığına, can ve mal güvenliğine, hayvan ve bitki yaşamı ile sağlığına ve çevreye tehdit arz etmesi durumudur.

          ‘’ EN İYİ DENETÇİ VATANDAŞIN KENDİSİDİR! ‘’ ‘’ TEKNOLOJİYE YATIRIM GELECEĞE YATIRIM. ‘’ demektir.          

          Bakanlığın bu konuda vatandaşa sunmuş olduğu son hizmet ise ‘’Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı – ALO 130’’ dur. GÜVENLİĞİNİZ İÇİN ÖNCE BİLGİLENİN SONRA DENETLEYİN!


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net