26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Çırak Okullu Dostlarım
23 Ekim 2017 Pazartesi Bu yazı 29138 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1941 yılında Kırıkkale Mühimmat Fabrikası Çırak Okulu adı ile ilk defa tedrisata başlamıştı. Kendi ifadesi ile “Sanatkar İnsan”  yetiştirmek amacı ile açılmıştır. Zaman içinde bazen yatılı öğrenci almış, sonra gündüzlü eğitime dönmüş bazı yıllar öğrenci almamıştır.

 

Benim de içinde bulunduğum son öğrencilerini 1988 yılında aldıysa da 3308 sayılı “Çıraklık ve Mesleki Eğitim” kanunu kapsamında doğrudan işyerinde istihdam edilmiş böylece son devre Çırak Okullu olma ayrıcalığını sadece ismen yaşayabilmiştir.

 

Çırak Okulu bazen not ortalaması ile öğrenci aldıysa da genel itibari ile ortaokuldan sonra yapılan sınav ile öğrenci almıştır. Bu sınavlara ortalama iki üç bin öğrenci katılır, ancak 75 öğrenci alınırdı.

 

Çırak Okullular Kırıkkale’nin gözde çocukları idi.  Mahallede parmakla gösterilirdi. Analar gözü kapalı kızlarını verirlerdi.

 

Çırak Okullu demek büyüğe saygı demekti. Okulda üst sınıfına, öğretmenine, işyerinde ustasına saygı gösterirdi. Hocalarından hep baba şefkati(!) görürlerdi.

 

Çırak Okulluyu MKE kesmedi. Bir çok öğrenci lise okumadan Fakülteli oldular. Çırak Okullu bugün MKE’de en kalifiye usta olmanın yanında Profesör oldular, Mebus oldular, Doktor, Mühendis, Öğretmen oldular. Yani sadece MKE’de değil yeni mesleklerinde de büyük başarılara imza attılar.

 

Çırak Okullu hiç unutmadı okulunu ve devrelerini, bugün dünyanın dört bir tarafından selam gönderirler. Yeni Zellenda’dan ABD’ye, Dubai’den Çin’e dünyaya yayılmışlardır. Meslek hayatında kendini geliştirenler yazdıkları eserlerle çevrelerine faydalı olmaya başlamışlardır. Çırak Okulu öğrencileri her şeyden önce sanatkardı. Fabrikaların en has ustaları onlardı. İyi bir elektrikçi, kaynakçı, dökümcü, Torna Tesviyeci idi. Okulda bile kumpas, mikrometre ve teknik resim okumayı öğrenirlerdi.

 

Şimdi nerden çıktı bu Çırak Okulu yazısı aklınıza gelebilir. Malumunuz ben de bir Çırak Okullu olarak Çırak Okulu ile bir kitap çalışmam var. Gazeteden yazılarımı takip eden bir dostumun ricası ile bu yazıyı kaleme alırken uyarılarını dikkate almaya çalıştım.

 

Gerçekten de birkaç yıl içinde MKE’de Çırak Okulu mezunu işçi kalmayacak. Kurumu kendi evleri gibi gören, ustalığı ile kurumu ayakta tutan bir nesil maalesef tekaüt’e ayrılıyor. Kırıkkale’de silaha yönelik bir yan sanayinin olmaması da bu becerikli insanların atıl duruma çıkmasına sebep oluyor.

 

Bugün ise kurumu tekrar sahiplenecek ve ayakta tutacak modernize edilmiş yeni bir Çırak Okuluna ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

 

En genci orta yaşı geçmiş olan Çırak Okullu dostlarım ise en kısa zamanda devreleri ile sohbet toplantıları düzenlemeli ve eskiler yad edilmelidir. Hatta büyük bir toplantının da bütün devrelerinde katılacağı ve Çırak Okulu’nun bahçesinde hocalar eşliğinde yapılmasına ihtiyaç vardır.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
mke osman  -  24-10-2017 - 11:19
Sayın Şevket Bey, yazınızı büyük bir zevkle okudum güzel bir özet olmuş ellerinize sağlık. umarım mesaj gerekli makamlara ulaşır. teşekkür ederim. saygılarımla Osman ÖZKILINÇ
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net