15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
CENAZE ve MEZARLIK ‘SON YOLCULUK’
28 Ekim 2017 Cumartesi Bu yazı 11712 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçtiğimiz gün bir baba dostumun cenazesine iştirak ettim. Yer Kırıkkale’ de ‘’Fırınlı Cami’’ olarak bilinen Çalılıöz Merkez Camii idi.

          Camiye intikal ettiğimde musallada iki tabut mevcuttu. Benim iştirak etmek üzere vardığım cenazenin haricindeki de, tesadüfen yine dolaylı akraba olduğum bir tanıdığın ağabeyi imiş.

          Mutad üzere her iki cenazenin de sahiplerine dua ve taziyelerimi sunduktan sonra, vakit giresiye kadar tanıdık eş dostla muhabbeti müteakiben, ezanla birlikte öğle namazımızı, ardından da cenazelerin namazları ifa edildi.

          Her cenazede olduğu üzere namaz sonrası bir curcunadır koptu. Hele aynı yerden ve aynı anda birden fazla cenaze kalkıyorsa eğer, mutlaka bir karmaşa yaşanıyor!

          Kapıda bekleyen cenaze arabaları ve korteje iştirak etmek üzere özel araçlarıyla gelenlerin telaşını anlatmaya gerek yok!

          Cami kapısındaki bu karmaşada eğer gözünle tabutu takip edebiliyorsan, bir dereceye kadar hataya düşmeyi ve cenazeyi karıştırmayı önleyebiliyorsun. Değilse uğraş dur!

          Cenaze arabaları ayrı bir âlem! Adamlar tabutu koyduklarıyla tam gaz mezarlık yolunu tutmaları bir oluyor. Sanki gümrükten mal kaçırıyorlar mübarekler! Adeta arkalarından kurşun yetişmiyor! Bunca zamandır şöyle adam gibi akıllı uslu, edebince bir cenaze korteji görmedim desem yeri var.

          Şehir dışından cenaze için gelip mezarlık yolunu bilmeyenlerin hali hepten perişan. Adamlar cenaze arabasını takip edebilmek için kazaya ramak kalıyor, neredeyse kendileri cenaze olacaklar!

          Mezarlığa varınca da başka bir curcuna bu sefer. Çünkü aynı vakit içerisinde şehrin muhtelif camilerinden hareket eden kortejlerin tamamının toplanma mahalli aynı nokta. İcabında aynı yerde üç tane beş tanesi bir araya geliyor. Hangisinin kime ait olduğu ve nereye gittiğini bil bilebilirsen.

          Bu karmaşanın daha ziyade ‘’Yeni Mahalle Mezarlığı’’ yani eski adı ‘’Yahşihan Mezarlığı’’ olan yerde yaşanmakta olduğu gözlemlenmekte.

          Cami ile mezarlık arasında takip ettiğin konvoyu karıştırırsan eğer ayıkla pirincin taşını. İşte ondan sonra film başlıyor! Artık bir o yana, bir bu yana dönele Allah dönele dur! Eğer bir tanıdık denk gelip te sorabilirsen belki bulabiliyorsun, yoksa eh ne yapalım kısmet değilmiş diyorsun.

          En baştan camiden başlamak üzere bir takım önlemlerin alınabilmesi söz konusu. Bu zamana kadar da bu ve benzeri önlemlerle ilgili olarak çok istisna olmakla birlikte, mevtanın vesikalık resim fotokopisinin yakalara takılmasına şahit olundu. Eksik ama bu bir uygulama.

          Oysaki namaz kılındıktan sonra, gidilecek yerin istikamet olarak açıklamasının anonsu ile bilen ve bilmeyenlerin bilgilenmesi sağlanabilir. Dolayısıyla da mezarlıkta muhtemel karmaşa kısmen de olsa önlenmiş olur.

          Ve hepsinin ötesinde şu cenaze arabasının ralliye çıkmışçasına seyri yerine, akıllı uslu bir şekilde, taşıdığının manevi değerinin bilinciyle hareket etmesinin sağlanması gerekir! Zira bu yapıldığı takdirde takip edenlerin hataya düşmesi önlenmiş olur.

          Tabii buraya kadarki olumsuzlukların telafisi ve işin idari açıdan düzeltilmesi, bir bakıma hem belediyeye ve hemde müftülüğe düşüyor.

          Mezarlık kapısında cenaze sahiplerinden birileri tarafından, havaalanları istasyonlarda olduğu gibi, belli bir ebada (örneğin bir dosya kâğıdına) isim yazılı pankartla yönlendirme yapılabilmesi de söz konusu olabilir.

          Sanırım bahis mevzuu bu olumsuzluğu yaşamayan yoktur. Ama bu zamana kadar da bir türlü gündeme getirilmemiştir. İşte şahsen yaşamış olduğumuz bu son olayda, birlikte bulunduğum cenaze sahiplerinin de yaşanan karmaşadan üzüntülerinin üzerine, kamuoyu ile paylaşmayı uygun bulduğum için kaleme aldım.

*

KABRİSTANLIKTAKİ HAYRAT ÇEŞMELERİ

          HAYRAT: Hiçbir karşılık beklemeksizin, sevap kazanmak amacıyla ve halkın yararlanması için yapılan hayırlı işler - iyiliklerdir. Bunun sağlanması için yapılan çeşme okul hastane vb. yapılara da aynı ad verilir.

          SEVAP: Hayırlı bir davranış karşısında Allah tarafından verileceğine inanılan ödüle denir.

          KAZANMAK: Olumlu, iyi bir sonuç elde etmek anlamına gelir.

          Yukarıdaki açıklamayı niye mi yaptım? Onu da açıklayayım:

Vatandaş ebesinin dedesinin geçmişinin ruhu için hayır olsun, sevap olsun diye binlerce lira harcayıp kabristanda uygun bir yere bir çeşme yaptırıyor. Ama gel gör ki, hemen hiçbirisinden de istifade edilmesi söz konusu değil! Neden mi derseniz, muslukları yok!

          Çünkü bunun da iki sebebi var. Birincisi o civarda ikamet eden ailelerin çocuklarının pet şişelerle su satışlarına akan çeşmelerden istifade edilmesi mani olmakta! Yani mezarlıktaki su bile rant a çevriliyor! İkincisi ise söküp hurdacıya satarak, kendi düşüncelerince üç kuruş olsun kazanç sağlamış oluyorlar. Velhasıl ya söküyorlar, sökemezlerse de kırıyorlar. Onun için de çeşmelerin hemen tamamından yeterince istifade edilmiyor!

          Sürçü lisan ettimse affola.

* *

* - Akıllı kimse ölümü düşünen ve kaderin getirdiğine razı olandır.   

* - Akıllı kişi, işlerin başlangıcına değil, sonucuna bakar.  

* - İnsanların kimlikleri güç ve makam sırasında ortaya çıkar. (Abdülkadir Geylani) den.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  30-10-2017 - 13:35
YALÇINKAYA rumuzuyla yorum yapan sayın okuyucum: Öncelikle yazılarıma gösterdiğiniz hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederim. Aldığım terbiye ve eğitim gereği, kimsenin yağdanlığı olmadan, gördüğüm gerçekleri toplumun yararına değerlendirmeyi şiar edinmiş bir yapıya sahip olduğum için, hasbelkader bişeyler vermeye çalışıyorum. Bu maddeden olarak bahsettiğiniz üzere, başka yerlerdeki iyi şeyler neden yaşadığımız şehirde de olmasın? Mezarlıktaki yollar numaralanabilir, parselasyonlar - adalar isimlendirilebilen. Mezarlık girişine yönlendirme panosu konularak, ilgili cenazenin yeri - konumu girişten itibaren belirlenebilir. Bu zamana kadar gerçekten büyük bir eksiklik olan mescit ve Kur\' an tilaveti yapılabilir. Hatta ikameti dışarıda olan ve buraya defnolan cenazeler için belli boyutta bir taziye mahalli yapılabilir. Dolayısıyla \'\'SON YOLCULUK\'\' insan onuruna yakışır bir şekilde sağlanabilir! Tabii tüm bunların yapılması için de idarecilerin ufku gerekir! Saygılar. NOT: Yorumlar ilgili yazar veya konu isimlerini açıklamak suretiyle yapılırsa, ilgilinin cevap vermesinde kolaylık sağlanmış olur diye düşünüyorum.
YALÇINKAYA  -  30-10-2017 - 09:41
Sayın Yazar yazılarınız dikkatle takip eden bir okuyucunuzum,genellikle memleketimizim dertlerine parmak bastıgınız ve yol gösterici oldugunuz için teşekür ederim. nacizane bu mezarlık konusunda bende bir fikir katkısında bulunabilirsem ne mutlu. Malum Ankara Başkentimiz ve bir çok hemşerimiz gibi bende Ankara da ikamet ediyorum çeşitli sebeplerle Ankara da bulunan karşıyaka ve diğer ilçelerde bulunan mezarlılarda ahirete intikal eden dostlarımıza son vazifemizi yapıyoruz, buralarda gördüğümüz şey genellikle belli bir düzen içerisinde defin alanı yapılmış ve numaralar verilmiş oldugunu görüyoruz ayrıca mezarlıklarda mutlaka 24 saat kuran tilaveti yapılıyor ve güvenlik görevlileri de 24 saat üzerinden nöbet tutmaktalar,.Defin işlemleri genellikle mezarlık içerisinde bulunan bir cami ve gasilhanede yapılıyor. Aklın yolu bir aynı uygulamalar neden memleketimiz Kırıkkale de olmasın sayın Belediye yetkililerinin ve encümenin alacagı kararlar neticesi rahatlıkla mezarlıkta cami yapılmasa bile en azından bir gasilhane ve sogukhava odası yapılabilir üzeri kapalı namaz kılınacak bir alan yeri de yapılabilir. Selamlar
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net