21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
BİR KONGRENİN ARDINDAN
02 Kasım 2017 Perşembe Bu yazı 15053 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Kongremizin önceki haftaki toplantı yeterli çoğunluğunun sağlanamayacağından dolayı, bu Pazar günü yani 29 Ekim 2017’ de yapılmasına karar verilmişti.

          Neden bahsedeceğimi özetlemek istiyorum. Zira yazacaklarım günümüzden on sekiz - yirmi sene öncesine dayanıyor. Bu itibarla da o günlerdekilerden bugün hayatta olmayanlar bile var.

          01 Mayıs 1997 / 22976 tarih sayı ile (Fahrî Trafik Müfettişliği) ‘’FTM’’ ihdas edilmişti.

          Bu uygulamaya bağlı olarak Kırıkkale de ilk olarak Mart – 1998’ de 39 müfettiş olmuştuk. Ağustos – 2000’ de Ankara da ‘’FTM – DER’’ kurulmuş, 27. 03. 2003’ te adına ‘’TÜRKİYE’’ kelimesi eklenmiş olup, 26. 06. 2003’ te biz de (FTM – K. Kale) şubesini kurmuştuk.

          Bu çalışmamız Eylül – 2007’ ye kadar devam etmiş bilahare şubeyi lâğvetmek durumunda kalmıştık. Bunun üzerine Genel Merkez tarafından İl Temsilcisi olarak atanmıştım. Dolayısıyla o günden beri de bu gönüllü görevim devam etmekte.

          Sonrasında Genel Merkezi Ankara’ da 08. 01. 2007’ de (Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği) ‘’KTYG’’ kuruldu. Kasım – 2010’ da ‘’KTYG’’ ye üye ve aynı zamanda onun da İl Temsilcisi olup, her iki görevi de devam ettirmekteyim.

          KTYG kuruluncaya kadar FTM’ nin genel başkanlığını yapan Sayın İhsan MEMİŞ beydir. FTM’ nin üyelik şartları ve çalışma alanına yönelik alternatif olarak kurulmuş olan KTYG’ yi de kuran ve genel başkanlığını yapan yine Sayın MEMİŞ’ tir.

          KTYG’ nin kurulma amacının özünde, daha geniş kitlelere hitap edebilme ve üyelik sağlama amacına yönelik esnek şartların mevcudiyetidir.

          Yani FTM’ ye üye olmak için müfettiş ve yüksek tahsil şartı söz konusu iken, KTYG için kişi trafik konusunda gönüllü olarak hizmete amade ise üye olabilmektedir. Esas itibariyle her ikisi de trafik konusunda gönüllü birer (STK) sivil toplum kuruluşlarıdır.

          Her iki derneğimizin de bu zamana kadarki tüm kongrelerine bizzat iştirak ettim. Bu yazıma konu olan da işte bu KTYG’ nin 5. Olağan Kongresi.

          Öğleden sonra 14. 00’ te yapılacak olan kongreye gitmek üzere, sabahtan Toplu Taşıma Araçlarıyla Ankara’ ya hareketle 11. 45’ te Mamak’ ta inip, oradan da yine TTA ile Ulus’ a Genel Merkeze geçmek istedim.

          İstemesine istedim de gel gör ki hesap etmediğimiz bir durum var ortada. Cumhuriyet Bayram münasebetiyle şehir merkezine giden tüm cadde ve sokaklar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçelerine ait damperli araçlarla geçişe kapatılmış!

          Bildiğim bu gibi durumlarda bir gün önceden hangi güzergâhların kapatılacağı, nerelerin açık olacağı belirlenir ve ilan edilir idi! Ve vatandaş da işini gücünü kendini ona göre ayarlardı!

Bindiğim TTA’ nın şoförü bir eli direksiyonda, bir eli GSM’ de devamlı bir yerlerle görüşerek, hangi güzergâhı takip edeceğini öğreniyor ve birkaç durakta bir yolcuları ikaz ederek, falan yere gidecekler bu durakta insinler veya metro ile daha seri gidersiniz şeklinde duyuru yapıyordu!   

          Yolcuların paniği ve şaşkınlığını izah etmek mümkün değil! Herkes kendisini belli bir zaman dilimine göre ayarlamak suretiyle evinden çıkmış, hareket etmiş. Ona göre kimi hastaneye kimi dershaneye kimi de programlı görüşmesine yetişecek! Tabii ben de kongreye! Ama gel gör ki evdeki hesap çarşıya uymuyor! Hâl böyle olunca da vatandaşın canı burnuna geliyor ve başlıyor haklı olarak doludizgin söylenmeye!                     

          21 inci yüzyılın ilk çeyreğinin yarısını geçmişken, Cumhuriyetimizin 94 üncü yılının kutlama sevinci ve mutluluğunun böyle burnumuzdan getirilmesini sağlama becerisini sağlayanların ne yapmak istediklerini anlayabilmek mümkün değil!

          Bindiğim TTA’ ndan Cebeci’ de inip eski Konservatuar kavşağına kadar yürüyüp, oradan Ulus yazan bir başka TTA’ na binerek şehir turuna devam ettik! Hacettepe’ den dön, Sıhhiye’ den geç, Hipodrom ve eski Ankara Emniyet Müdürlüğünden dolan, İskitler ve Dışkapı’ dan geçip Bentderesi meydanında inersin! Oradan da tabana kuvvet yürü Ulus’ a! Taksiye de binemezsin. Çünkü yürüyerek taksiden daha hızlı yol alıyorsun!  

          Nihayet saat 14. 10’ da Mamak’ tan Ulus’ taki Genel Merkezimize 2 saat 25 dakikada vasıl olabildim. Yarım asır evvel gençlik yıllarımızda söylenen bir tekerleme aklıma geldi ‘’Eller Aya, biz yaya!’’ Demek oluyor ki fazla bir mesafe alamamışız! Durum onu gösteriyor.

          Vardığımda kongremiz henüz yeni başlamış ve yoklama alınıyordu. Kurucu Genel Başkan Sayın İhsan MEMİŞ Bey, geçirmiş olduğu rahatsızlık ve operasyonlardan sonra, kendisini ancak toparlayabilmişti. KTYG’ de kesintisiz vermiş olduğu 10 yıllık hizmetler hakkında açıklamalar yaparken, hepimiz zaman zaman duygulu anlar yaşadık. Ve tabii kendisinin gözlerinin dolduğu da gözlerden kaçmadı.

          Önderliğinde gerçekleşmiş olan faaliyetlerden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Onun için bu hizmetlerden kısa ana başlıklar halinde sunmak istiyorum:  

          * ) Derneğin kiracılıktan kurtulup, 24 m2’ lik bir ofis sahibi olmasının gerçekleşmesini, üye arkadaşlarımızın da el birliğiyle sağladı.    

          * ) Yurt genelinde 18 ilde aktif Temsilcilik açılıp, 40 ilde de üye yapılmasını sağlamış olup, bugün için tüm oralarda faaliyet sürmektedir. Bu bağlamda bu güne kadar 35. 000’ in üzerinde öğrenciye Trafik Güvenliği Eğitimi verilmiştir.

          * ) Türkiye de ilk defa (TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ KÜTÜPHANESİ) kurularaktopluma ışık tutmak ve bilimsel çalışmalara önderlik yapılmasını sağladı.

          * ) Derneğin çalışmalarının ciddiyet kazanması ve özel bir yere gelmesi amacıyla (TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜNDEN MARKA TESCİLİ) yaptırılıp, emek hırsızlığının önlenmesini sağladı.

          * ) Ulaştırma Bakanlığında ilk olarak 2001 yılında hazırlanan 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu için, TBMM de kanunlaşması ve kabulüne yönelik komisyonlarda aktif görev aldı.

          * ) FTM’ lerin mahkemelerde bilirkişilik yapabilmeler ve Kış Lastiklerinin uygulamaya konulması hususunda yoğun mücadeleler verip, sonuçta gerçekleşmesine vesile oldu.

          * ) Başta TBMM olmak üzere, Trafik ve yol güvenliği alanında hizmet üreten tüm devlet kuruluşlarıyla çok iyi iletişim kurmak suretiyle çalıştaylarına katıldı.

          * ) STK olarak siyaset dışı kalmaya ve doğruların söylenmesinden de kesinlikle taviz verilmemesine bilhassa özen göstermiştir.

          * ) Çeşitli ulusal TV kanallarında konuşmalar ve gazetelere demeçler vererek, trafik ve yol güvenliği konularında, STK olarak modern anlamda toplumun bilgi ve bilinçlenmesini sağlamıştır.

          * ) Tüm çalışmalarında hukuku daima en ön planda ele alarak hareket etmesinden dolayı, Google’ nin arama motorlarında derneğin 311. 000 kaydının bulunmasını sağlamıştır.

          İşte özetle hizmetlerini bir nebze olsun sıralayabildiğim Sayın Başkan, günümüz sivil toplum önderlerine örnek olacak çok büyük bir kadirşinaslık daha yaparak ve kendi isteğiyle görevden çekilerek, yerini daha genç bir arkadaşımıza bırakmıştır.

          Kongremiz de yine günümüzde eşine pek te rastlanmayan bir duyarlılıkla, bu hareketin karşılığı vefakârlığını göstererek, Sayın İhsan MEMİŞ Başkanın ‘’Onursal Genel Başkan’’ olarak anılmasına karar ve hizmet anısına bir de şilt verilmiştir.  

          Şairimizin; ‘’ Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana... Yine bir şey yapabildim diyemem hâtırana’’ dediği misâl, bundan sonraki yaşantınızda sağlıklı ve hayırlı bir ömür dilerim İhsan Başkan. Allaha emanet olun.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  06-11-2017 - 23:22
Sayın Mehmet YEŞİLYURT Bey: Şahsıma göstermiş olduğunuz teveccühe teşekkür ederim. Yetişme tarzımın gereğini ifa etmeye çalışmaktan öte bir şey yapmıyorum. Yaşadıklarımız ve gördüklerimizden, genç nesile bir şeyler verebilirsek ne mutlu. Değilse öbür tarafa kimse bişey götürmüyor. Giden, nasip olursa eğer altı arşın kefenle defnoluyor! Bunu bile bilirsek yeter sanırım! Saygılar.....
Mehmet YEŞİLYURT  -  04-11-2017 - 11:17
OKTAY ABİME VE BU MEMLEKET İÇİN ÇALIŞAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYOR,ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLİYORUM.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net