19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
SİYASİ PARTİLER VE SÖYLEMLER
03 Kasım 2017 Cuma Bu yazı 23156 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Siyasi hayatımızda kaç parti var onun araştırmasını yaptığımda karşıma yüze yakın parti çıktı. 2017 yılı şubat ayı itibari ile 92 parti var.

İrili ufaklı partilerin pek çoğu sadece göstermelik ve bazıları da prestij olsun diye kurulan partiler. Bazıları da bir olaydan sonra kurulmuş partiler. Mesela Türkiye de bir gezi partisi olduğunu biliyor muydunuz?

Partilerin adlarına takılarak ne amaçla kurulduğunu anlamak genel olarak anlaşılıyor. Mesela ırk düşüncesini öne alıp o şekilde kurulan birden fazla Kürt partilerinin olduğu gibi örnekler de var.

Siyasi düşüncelere göre sadece ideolojiyi önceleyen partiler var. Bunlara örnek ise komünist partiler verilebilir. Yada mesela 1923 Cumhuriyet partisi adlı bir parti olduğundan haberdar mısınız?

Mesela Engelsiz yaşam partisi, kadın partisi, işsizler partisi gibi partilerin olduğu ne kadar biliniyor.

Bunların yanında direk olmasa bile en direk şekilde dini motifleri öne çıkaran partiler kurulmuş ama kaç üyesi var, kurucusu kim, neden ihtiyaç duyulmuş şuanda nasıl faaliyet gösteriyor pekte bilinmiyor.

Tabiî ki birde ülke sorunları için ülkenin genelini kapsayan ve tabirimi diğer partiler hoş görsün ama ciddi partiler de var.

Arada kapanıp açılma şeklinde ara geçişler yaşasa da Cumhuriyet ile yaşıt partide var.

Kurulup; askeri darbeler ile kapatılmış, faaliyetlerine başka adlar ile devam etmiş partiler de var. Veya bu kapatma işleminden nasibi almış, başka adla kurulmuş ancak daha sonra yeniden öz ismine dönmüş partiler de var.

Yeni denecek bir sürede kurulmuş e hemen kendisini kabul ettirerek iktidara gelmiş parti de var.

Şimdi Türk siyasi hayatına yeni bir parti daha girdi.

Bu parti temel olarak ayrıldığı Milliyetçi Hareket Partisinden doğmuş küçük bir parti olarak mı kalacak, yeni kurulmasına rağmen iktidar alternatifi mi olacak yani marjinal mi kalacak yoksa Türkiye’nin her kemsini kucaklayacak mı çok süre geçmeden anlaşılır.

Her kesime göre bu fikir değişir. Kimi gerek vardı bir siyasi harekete çünkü siyaset tıkanmış, sol solluğunu sağ sağlığını yapamaz duruma gelmiş tabi olarak bu parti ülke geleceği için gerekliydi diyebilir.

Kimi de mevcut zaten partiler var ve bunlar siyaset yapıyor. Ne gerek vardı böyle bir oluşuma, aynı insanlar kendi partileri içinde siyaset yapıp ülke sorunlarına çözüm arayabilirdi de diyebilir.

Bize niye kurulduğunu eleştirmek düşmez. Ama bu vatan hepimizin. Bu bayrak bizim. Bu devlet bizim içimiz dışımız her şeyimiz. Bu ezanların susmaması için ay yıldızlı bayrağın ilelebet dalgalanması için doğal olarak taşın altına koyanı da can baş üstünde tutmak için her şeyi yaparız.

Dün burada bugün şurada eleştirisi yerine bu devlete kim omuz veriyorsa biz onunla oluruz. Ülkenin dört bir yanında dış mihrakların aç sırtlan gibi beklediği, içten ise kalleş terör örgütlerinin yıkma yakma derdinde olduğu bu günlerde hep dediğim gibi ayrıştırmaya değil birleştirmeye ihtiyacımız var.

Kim ne derse desin ama adam gibi desin. Herkesin konuşmasına dikkat etmesi ve söylemlerinde nefret dilini bırakması lazım. İtidalli ve birleştirici adımlara ihtiyaç var. Elbette en başta siyasi lider ve onların kurmaylarının biraz daha herkesten çok dikkat etmesi lazımdır.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net