29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Tarih Ne İşe Yarar
06 Kasım 2017 Pazartesi Bu yazı 27958 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İbni Haldun,Var olan şeylerin aslını derin araştırma, gerçeğini anlama, kaynakları ile nedensel açıklamalarını verme, olayların nasıl ve niçin meydana geldiklerinin derin bilgisidirder tarih için. Collingwood ise Tarih “insanın kendisini bilmesine yarar” diye ifade eder.

Geçmişini ve geleceğini merak etmek sadece insana özgü bir davranıştır. Gelecek hakkında bazı öngörülerde bulunabilmek için geçmişin bilinmesine ihtiyaç vardır. Tarih, insan ile geçmiş arasında bir köprüdür.

Geçmişinden bihaber bir toplum, başka toplumlar tarafından ekonomik bakımdan sömürülmeye ve kültürel kimliğini kaybetmeye mahkûm olur.  Atatürk’ün Tarih bilmeyen milletler başka milletlerin avı olurlar” sözü de tam bu anlamdadır.

Tarihin en pratik faydası tarihten ders çıkarmaktır. Geçmiş hakkında sağlam ve doğru bilgiye sahip olan insanların geçmişteki tecrübelerden ders çıkarma imkânları olduğu için geleceğe ilişkin değerlendirmeleri daha sağlıklı olur.

Tarihin yararlarından biride, insanın kendisini tanımasına yardım etmesidir. Geçmişini bilen insanın özgüveni artar ve geleceğine daha emin duygularla bakar. Tarih bilen insanlar, geçmiş hakkındaki bilgileri sayesinde toplumu ve toplumun değerlerini daha iyi bilir. Bu durum insanlar arasında ortak değerlerin gelişmesine katkı sağlar.

Bir milletin kendini tanıması, kendine güvenmesi, dünya milletleri içerisinde saygın bir yere sahip olması için öncelikle kendi tarihini doğru ve iyi öğrenmesi gerekmektedir. Tarihini doğru öğrenmeyen toplumlarda milli tarih bilinci oluşamadığı için milli şahsiyetlerde yetişemez.

YÖK sınav sisteminde ki son değişiklik ile az kalsın Tarihinden uzak, rotası olmayan devlet adamları, hukukçu, bürokrat  yetişmesine sebep olacaktı. Neyse ki yaptığı hatadan döndüler. Hatta bu yetmez birinci oturumda da Tarih soruları gelmelidir.

Türkiye Cumhuriyetini kuran ve onu sağlam temeller üzerine oturtan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tarih bilgisi, bilinci ve tarih bilimine verdiği önem  bütün liderlere ve insanlığa çok önemli bir örnektir.

1923 yılına kadar geçen süre ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Anadolu’da başlatılan Milli Kurtuluş Savaşı'nı çok iyi araştırıp, zaferler  tarihimizi  gelecek nesillere öğretmek zorundayız.

Velhasıl Tarih bilmeyen  bir kişinin ülkeyi doğru bir şekilde yönetmesi de mümkün değildir. Ahmet Cevdet Paşa bu hususta “Tarih bilmeyen diplomat, pusuladan anlamayan kaptana benzer; her ikisinin de karaya oturma tehlikesi vardır.” demektedir.

Allah bizi tarih bilmeyen öngörüsüz, liyakatsiz, geçmişini bilmeyen yöneticilerden korusun.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
AMB. SOR.  -  06-11-2017 - 09:54
TARİH BİLMEYEN NESİL KANDIRILMAYA EZİLMEYE HER AN MÜSAİTTİR HOCAM.TARİH GELECEĞİN ROTASINI ÇİZER. ÇOK YERİNDE BİR YAZI OLMUŞ
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net