04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Dünya Lideri Mustafa Kemal ATATÜRK
10 Kasım 2017 Cuma Bu yazı 27328 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türk Milleti’nin kurtarıcısı, bağımsız bir şekilde yaşadığımız devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının yetmiş dokuzuncu yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.

 

Atatürk’ü bir çok yönü ile anlatıp anma imkanımız var tabiî ki o çok yönlü bir kişi olması sebebi ile son dönemin sadece Türkiye’de değil dünyada da büyük bir lider olduğunu göstermiştir. Bu yazımızda da bir dünya lideri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün sınırlarımız dışında bulunan heykel ve anıtlarından bahsetmek istiyorum.

 

Atatürk’ün; yurt dışında, bulunan anıt, heykel, büst, rölyef ve benzeri sanat eserlerini derleyip topla­mak tam olarak mümkün olmayan bir durumdur. Dünya liderleri arasında kendi ülkesi dışında en fazla heykel ve anıtı olan Atatürk’tür diye düşünüyorum.

 

Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” sözü hemen hemen dünyada ki bütün anıtlarında yer almış, Bu söz Atatürk anıtlarında, İngilizce konuşulan ülkelerde Peace at Home, Peace in the World şeklinde, Fransa’daki anıtlarda La paix à la maison, La paix dans le monde, Küba, Havana, Peru’daki Atatürk anıt, heykel ve rölyefleri­nin altında Paz En Casa, Paz En El Mundo Almanya’da Frieden zu Hause, Frieden in der Welt, Hollanda’daki heykelinde Felemenk yazılışı ile Vrede thuis, vrede in dewereld şeklinde söylenmekte ve yer almaktadır. Bu deyim adeta uluslararası bir atasözü halini almıştır.

 

Vefatının üzerinden onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen Mustafa Kemal’e ait eserler hiçbir ticari ve siyasi ilişkiye istinaden dikilmemiştir. Tamamen Atatürk sevgisi ve onun şahsiyetine duyulan saygıdan ibarettir.

 

Atatürk’ün İtalya’da Roma’da­ki heykelinin altında “büyük” anlamına gelen largo” kelimesi kullanılarak Largo Mustafa Kemal yazılmıştır.

 

Küba’da, Atatürk’ten başka hiçbir yabancı devlet adamının heykelinin bulunmadığı söylen­mektedir. Bu sözün tam olarak gerçeği yansıttığı bilinmemekle beraber, gerçek olan şudur ki; bir çok sanat adamının heykel ve büstünün bulunduğu Küba’da yabancı devlet adamı heykeli yok denecek kadar azdır. Bu istisna­nın en önemli örneği Atatürk’tür. Küba’daki ilk Atatürk Heykeli’nin altında Türkçe ve İspanyolca olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu- Yurtta Barış, Dünya­da Barış yazmaktadır.

 

Bir başka heykeli de başkent Havana’nın en gözde mekanların­dan Puerta Caddesi’nde bulun­maktadır.

 

Dünyanın bir başka köşesin­de Japonya’nın Higashimuro - Wakayama’daki anıtın hemen altında Atatürk’ün orijinal imzası ile Yurtta Sulh, Cihanda Sulh ibaresi yer almaktadır.

 

Avustralya’nın; Sidney, Canber­ra kentlerinde bulunan heykel­lerin dışında Albany’deki heykeli deniz kıyısında yüksek bir tepede, bir küre üzerinde bulunmakta ve ön tarafında Peace at Home Peace in the World sözü yer almaktadır.

 

Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan heykel ve rölyefinin altında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının fedakâr ve sadık hizmetkârı, benzeri olma­yan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali. Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meş'ale olarak yaşamaktadır.” ibaresi,

 

Venezuela’nın başkenti Cara­cas’da bulunan heykelinin altında Modern Türk Devletinin kurucusu Kemal Atatürk yazısı bulunmak­tadır.

 

İsrail’in Yehud ve Be’er She­va kentlerindeki anıtlarda benzer ifadelerle “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Atatürk. Türk Milleti ve Türkiye’yi seven İsrail halkı, Sana sonsuza kadar minnet­kar kalacaktır.” sözleri yazılıdır.

 

Japonya, Kuşimato’daki heykeli çok görkemlidir. Atatürk, at üzerinde, sırtında pelerini, eli ile ufku göstermektedir.

 

Kazakistan Astana’da, kal­paklı, sivil giysili, Kırgızistan’ın Bişkek ve Çolpan Ata kentlerinde de gene kalpaklı, sivil giysili ve eli ile göğsünde bir kitap tutmaktadır.

 

Mexico City’deki heykeli çok ilginçtir. Yerde, giderek büyüyen ve yükselen bir ay yıldız içinde, elinde şapkası ile gülümsemektedir.

 

Azerbaycan Bakü, Gence, Nahcıvan kentlerinde, Türkmenis­tan Aşkabad’da, Moğolistan’da Ulan Bator, Makedonya Üsküp, Pakistan İslamabad, Larkane’de, Macaristan Budapeşte’de Atatürk adının verildiği sokakta, Romanya Bükreş ve Tulceo’da, Hollanda Amsterdam, Oostzaan, Rotter­dam’da, Yeni Zelanda Wellington, Hindistan Yeni Delhi, Amerika Birleşik Devletleri Washington’da elini kaldırmış konuşur şekilde, New Jersey, New York, Conne­cticut ve diğer ülke ve kentlerde, hiç bilmediğiniz ve belki de çok kez önünden geçtiğiniz veya ilk kez gittiğiniz bir yerde Atatürk adı, heykeli, anıtı, büstü, rölyefi ile karşılaşırsanız hiç şaşırmayın.

 

Her yerde olduğu gibi orada da bir Atatürk yaşıyordur ve sonsuza dek yaşayacaktır. Çünkü onun ilke ve idealleri evrenseldir, insancıldır, çağdaş ve özgürlükten yanadır.

 

Bütün dünyanın takdir ettiği günümüz Türkiye’sinin mimarı Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net