28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
YANSITMA
13 Kasım 2017 Pazartesi Bu yazı 20683 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Başkalarında gördüğümüz olumlu ya da olumsuz davranış, huy ve kimlikler karşımızdakilerin özelliği mi yoksa bizim  mi? Yansıtmaya göre bizde olmayan bir şeyi başkasında göremeyiz. 

Psikolog Sakine Göl psikolojideki yansıma konusunu açıklarken bu kelimeleri kullanarak çok güzel ifade etmiştir.

Kendisine yakıştıramadıklarını başkalarına yakıştırma. İnsanların iç çatışmalarında kullandıkları bir savunma aracıdır. Kimi insanlar kendilerinde var olduğu halde kabul etmek istemedikleri nitelikleri başkalarında görürler ve eleştirirler. Örneğin kendisi cimri olan bir kimse başkalarını cimrilikle suçlar. Bu, düzgülü (normal) olabildiği gibi hastalıksal (patolojik) de olabilir. Birçok ruh hastalıklarında, psikotik sabuklamalarda (hezeyanlarda) çeşitli yansıtmalar saptanmıştır. Yansıtma genellikle dışa yöneliktir, ama içe yansıtma biçimi de vardır.

İnsanın kendisinde görmek istemediği eksik, yersiz davranışları, beğenmediği duygu, düşünce, istek ve amaçları başkalarına ya da çevresine yüklemesidir.  

Kişi beceriksizliğinin, yetersizliğinin, başarısızlığının nedenlerini başkalarında arar. 

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli uyarı da? Başkasının ayıplarını kusurlarını anlatmak istediğinde hemen kendi kusurlarını hatırla. Anlamındaki Hadistir.

İnsan öncelikle kendi kusur ve ayıplarını görmesi gerekirken başkalarının ayıp ve kusurlarını görür. Hatta zaman zaman kendi büyük hatalarını örter ama başkalarının küçük hatalarını hiç kaçırmaz.

 İnsanın bu hatasına dikkat çeken Peygamber Efendimiz (SAV): "Sizden biriniz kardeşinin gözündeki çöpü görür de kendi gözündeki merteği unutur (görmez)." (Münzirî et- Terğib ve't- Terhib 3/ 236) anlamındaki veciz sözüyle öncelikle kendi kusur ve ayıplarımızı görmemiz gerektiğini belirtir.

Dilimize atasözü olarak da geçen bu hadis-i şerif; başkalarının küçük kusurlarını yanlışlarını görüp de kendi kusurlarını görmemenin bir çeşit zulüm taşkınlık şaşkınlık olduğunu ifade ediyor.

İnsanların ayıplarına gözlerini diken insan kendi hatalarını görmez. Kendi kusurlarını görebilen insan bahtiyardır. Başkalarını düzeltebilmek için önce kendimizi düzeltmemiz gerekir. Zaten kendi nefsiyle uğraşan ayıp hata ve kusurlarını düzeltmeye çalışan insan başkalarının kusurlarını görmeye vakit bulamaz.

En basit örnek karşı tarafı suçlamak, sana yanlış gelen hareket vardır illaki fakat karşı tarafa da yanlış gelen bir hareketin vardır her şeyden önce hatayı kendin de aramalı insan kimseyi yargılamamalı günahını almamalıyız.

            Yazıları takip edende bilir, görev yaparken de çok yaptığım ve empatiyi önceleyen bir yaklaşımımı şimdilerde iştigal ettiğim umre rehberliğinde de yapıyorum. Şimdi birlikte yapalım var mısınız?

            Kapatalım gözlerimizi ve sadece üç dakika evet üç dakika düşünelim. Beni anlamıyor, benim dedikodumu yapıyor, etrafına argo konuşuyor, paramı yiyor, görevini yapmıyor dediğimiz bir kişiyi düşünelim. Hah düşündük değil mi? Şimdi açmadan gözlerimizi kendi iç muhasebemiz ve Allah(cc)’ı da şahit olarak görerek yani tam gerçekçi düşünelim. Biz anlıyor muyuz? Onun dedikodusunu yapıyor muyuz? Etrafımızda fırsat bulur bulmaz argo konuşuyor muyuz? Karşımızdakinden madden faydalanmıyor musun? Biz görevini ne kadar yapıyoruz?

            Ben yapmam demeyin; Allah(cc)’ı şahit tuttuk aman ha. Hadi şimdi yap ne yapıyorsan. Yok ben hala yaparım diyorsan…

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  17-11-2017 - 16:11
Elleri Kleopatra´nın eli gibi pamuk kadar yumuşak olanların ayakları savaş meydanlarında nasır bağlamış adamlara laf söylemesi ancak kendini kandırmaktan ibarettir. ANLAYANA...
Fazlı  -  14-11-2017 - 18:37
Evet adrese teslim anlayana tabiki;)) dikenli gül rumuzlu okuyucum;))
Dikenli gül  -  13-11-2017 - 22:14
Aslında bu yazinizda hafiften birilerine yada birine laf dokundurmuşsunuz gibi Fazlı bey ( koca çınar)
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net