22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
DÜNYADAN Bİ HABER YEREL SİYASET!
23 Kasım 2017 Perşembe Bu yazı 26114 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hep düşünmüşümdür, Kırıkkaleliler siyasette neden ilerlemezler? Kırıkkale Siyasetçilerinin en büyük hedefi Milletvekili, Belediye Başkanı olmaktır. Neden Bakan olmak, Başbakan olmak gibi hayalleri olmaz bu şehrin siyasetçilerinin?

 

Oysa belki dünya da eşi benzeri yoktur Kırıkkale’de ki kadar aktif bir siyaset. İnsanların 24 saat siyaset yaptığı, her günü seçim zamanı gibi yaşayan bir şehir daha yoktur muhtemelen. Hep kafamı kurcalardı bu soru Kırıkkale’den niye büyük siyasetçi çıkmaz diye. Buldum sanırım!

 

Kırıkkale’nin en son ulusal bazda 2 siyasetçisi var. Birincisi tüm çevrelerin büyük beğenilerini kazanmış rahmetli Alparslan Pehlivanlı ikincisi ise bir o kadar sevilmeyen Beşir Atalay. Bu iki ismin siyasetlerine baktım. Alparslan Pehlivanlı’nın hem yerel hem ulusal hem de dünya siyasetine vakıf olduğunu gördüm. Beşir Atalay’ın ise yerel siyaset hariç her yerde aktif olduğunu buldum.

 

Sonra şehrimizin siyasetini kurcaladım. Kırıkkale’de siyaset aktiftir ama kısırdır. Adam yetiştirmez, yetiştirdiği adamı aşağı çeker. Kırıkkale’de siyaset bölgecilik ve particilik arasına sıkışmış kalmıştır. Kırıkkale’de siyaset isimler üzerine yapılır lider isimler yanlarında güçlü isimler istemezler. Bunu son yıllarda bozan tek ekip Ramazan Can, Mehmet Demir ve Ahmet Sungur ekibidir. Bu ekibin tüm adamları alanlarında en güçlü isimlerdir ve karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde uyumlu bir şekilde ilerlemektedirler. Kırıkkale’de siyaset kanlıdır, kandan kasıt kavgalıdır. Karşılıklı oturup tartışabilme özelliği yoktur, Kırıkkale siyasetçilerinin.

 

Tüm bu nedenlerden dolayı siyasetçilerin zamanı daha çok yerelle işgal edilir. Ulusal siyasete zaman kalmayınca ulusal siyasetçi de çıkmaz doğal olarak. Dünya da ne olmuş, ne bitmiş kimsenin umurunda değildir. Yorum yapma gereksinimi dahi duymazlar, gerekte görmezler. Ya yukarıda tanıdıkla bir yerlere gelirler yada halkın gücünü arkasına alıp basa basa gelirler. Yukarıda ben güç olacağım diye uğraşmazlar.

 

Son günlerin tüm Türkiye’de konusu malumuz NATO terbiyesizliği. Atatürk ve Cumhurbaşkanı üzerinden tüm Türkiye’ye hakaret eden bu guruptan çıkmak ve çıkmamak üzerine Kırıkkaleli hiçbir siyasetçinin yorumu olmadı maalesef. Fikir dahi belirtmediler. Haber 71 Gazetesinde köşe yazan ve Ak Parti Gençlik Kolları Başkanlığına sanırım birazda benim yazdığım yazıdan dolayı adı geçen Çağlar Atmaca köşesinde konu hakkında yorumunu yaptı. Türkiye’de en sevmediğim siyasetçi olan Doğu Perinçek gurubuna yakın TGB’li gençlerde hem, Zafer Caddesinde pankart astılar hem de Kırıkkale’nin birçok yerinde direklerine afiş astılar ve NATO’dan çıkmayı zorunlu gösterdiler.

 

Ne kadar acı bir tablo benim için! Doğu Perinçek’in belki de en az destekçisi Kırıkkale’dedir. Ancak Kırıkkale’de bu gurubun dahi bir fikri varken, o kadar siyasi parti il başkanının, İlçe Başkanının Belediye Başkanının, Milletvekilinin, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanının bir fikri olmaz mı bu konuda? O kadar STK Başkanının, Gençlik Teşkilatının bir çalışması olmaz mı? Misal Kırıkkale’de STK’lar ve Siyasi Partiler bir araya gelip Belediye Mehteran takımını önlerine alıp yürüyüş yapamazlar mı? Yürüyüşe katılanların elinde hiçbir siyaseti parti sembolü olmazken, ellerinde hedef tahtasına konulmuş NATO dövizleri olmaz mı?

 

Çok mu zor bunları yapmak? TGB bile yapabiliyorsa zor olmamalı sanırım! Zor değil de bunu düşünecek siyasetçi nerede… Ahbap Çavuş ilişkileri ile göreve gelen siyasetçiler, başkanlar olduğu müddetçe ülke konuları kimin umurunda olur ki?

 

Zaman kaybı değil mi sadece? Aklı olmayıp fikri ve dayısı olan kişilerin yaptığı siyaset bu kadar oluyor! Dar, bölgeciliğe sıkışmış, ulusala çıkamayan siyasetimizin tek sebebi, geleceği düşünmeyen, istişare edemeyen, fayda yerine itaat arayan siyasetçilerimizdendir. Ülke konularına vakıf olmayan yada sorunlara uyanmayan siyasetçiler en fazla oturdukları koltuklara gelebilirler yada bir üstüne. Onun üstünü de zaten hayal etmezler…

 

24 saat siyaset yapılan bir şehirde, nüfus oranına göre en çok Şehit veren bir şehirde NATO Krizi ile ilgili hiçbir faaliyet yapmayan veya yapamayan siyasetçilere sesleniyorum. Lütfen Türkiye’ye layık olun ve sadece Kırıkkale’yi düşünmeyin…

 

Çünkü Kırıkkale’de siyasetçi çok, siz yükselin ki alttan gelenlere yer açın. Sizde haklısınız öyle görmüşsünüz büyüklerinizden. Kimse size yer açmamış, hep ben oluyum denilmiş. Sizde sadece Kırıkkale Siyasetine zaman harcamışsınız.

 

Tabi sadece Kırıkkale Siyasetine vakit harcamakta değil sorun. Ulusal sorunlar hakkında yorum yapabilmek için iyi bir taban eğitimine, sağlam bir siyasi bilgi ve tecrübeye ihtiyaç vardır. Bu kadar önemli konular hakkında konuşmaya yetecek kadar kelime dağarcığına sahip olmak gerekir. Bu kelime dağarcığı için çok kitap okumak gerekir. Bu konularda sadece yorum yapmamak gerekir. Sorunun gelmişini, geçmişini, 7 sülalesini bilmek gerekir. Aman kim uğraşacak bu kadar şeyle… Bir ağabey bulur bir tarikat bulur gelirsiniz bir yerlere! Sizin düşünmenize gerek kalmaz FETÖ gibi üst bir akıl düşünür size empoze eder sizde papağan gibi tekrarlarsınız. FETÖ gibi derken onların bu zamana kadar yaptığı gibi demek istedim, yanlış anlamayın.

 

Demem o ki Kırıkkale’den ulusal siyasetçi çıkmaz. İktidar Partisinin Genel Başkan Yardımcısı, Bakanı, Genel Başkan alternatifi olacak bir siyasetçi Kırıkkale’den beklenmez. Beklenecek isimlerde zaten daha yerelde yok edilir. Sebebi mi? Çünkü Kırıkkale’nin siyasetçisi düşünmez!!!


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mazhar AKYÜZ  -  04-12-2017 - 17:03
Bir televizyonu besleyecek kadar bir kültür düzeyi olmayan bir vilayetten Bakan bile çıkmaz.
Mazhar AKYÜZ  -  04-12-2017 - 16:57
Bir televizyonu besleyecek kadar bir kültür düzeyi olmayan bir vilayetten Bakan bile çıkmaz.
BAYRAM AYDOĞDU  -  24-11-2017 - 09:40
SEVGİLİ HAKAN KARDEŞİM..SİYASİ PARTİLERDE DEMOKRASİ YOKSA SİYASİ PARTİ MİLLETVEKİLLERİ VEYA SİYASİ PARTİ TEŞKİLATLARİ GENEL MERKEZ GÜDÜMLÜ AÇIKLAMALAR YAPMAK ZORUNDA OLURLAR.OYSAKİ İZİN ÇIKMADIĞI İÇİNDE HİÇ BİR AÇIKLAMA YAPAMAZLAR.İLİMİZDE SİYASET DEDİ KODU OLGUSU ÜZERİNE YAPILIYOR..SİYASET FİKİR ÜRETMEK ÇÖZÜM BULMAK ORTAK AKILDA BULUŞMAKTIR.BU KIRIKKALE İÇ.İMN GEÇERLİ DEĞİLDİR.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net