21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
ENGELLİLERE ENGEL OLMAYIN!
05 Aralık 2017 Salı Bu yazı 12314 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında aldığı bir kararla ‘’3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü’’ olarak kabûl edilmiş olup, üye ülkelerce de o günden beri her yıl çeşitli etkinlikler kutlanmaktadır.

          Genel manada engellileri tanımlarken, doğuştan engelli olanlar ve sonradan engelli olanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

          Sonradan engelliliğin kaynağında herhangi bir hastalık ya da kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal etkinliklerini kaybetmiş veya savaşlardan, terörden kaynaklanan mağduriyetler ile trafik kazaları, kişilerin normal yaşamlarını değiştirmektedir.

          Trafik kazası sonucunda beyin ve omurilik yaralanması geçirenlerin çoğu gençler olup, bunun da yüzde 60 kadarı 30 yaşın altındadır. Bir yılda meydana gelen 500 binden fazla trafik kazasında 110 bini ölüm veya yaralanma ile sonuçlanıyor. Yaralananlardan da 30 bin civarında kişi engelli duruma geliyor.

         Yaralılar içinde en ciddi olanlar, beyin ve omurilik hasarlı hastalardır. Omurilik hasarı sonucu kollar ve bacaklarda hareket ve duyu kayıpları meydana gelmektedir. Beyin ve omurilik yaralanması geçiren kişiye yapılan ilkyardım ve nakil yöntemleri de çok önem kazanmaktadır.

          Omurilik hasarının, bilinçsizce yapılan ilkyardım girişimleri ve hastanın nakli sırasında meydana geldiği tespit edilmiştir. Bunun sonucu kendi iş gücünü kaybeden bu insanlar, ömür boyu mağduriyete mahkûm olurken, aileleri de bu mağduriyete ortak olarak yaşamakta, aynı zamanda devletin de büyük bir iş gücü kaybı söz konusu olmaktadır.      

          Ayrıca bu olayların sonucu çoğunlukla ailenin birliği dağılmakta ve boşanmalara kadar varmaktadır. İşte genel manada pek çok yönden mağdur olan bu engelli vatandaşlarımız için;

          1 - ) Yerel yönetimler, sokak - cadde - parklarda engellilere yürüyüş yolları ve engelli rampalarını yapmamakta, olanlar ise çok az ve kalitesiz olduğundan, engelliler buralardan gereğince istifade edememektedir.

          2 - ) Görme engellilere mahsus kaldırımlardaki yol kılavuz olukları gayrı nizami olarak yapılmakta, yer yer kesintiye uğramakta, direk, telefon - çöp kutularıyla kesişmektedir. Bu işler yapılacağı zaman başlangıçtan itibaren sağlıklı bir şekilde koordine ve projelendirilmelidir. 

          3 - ) Şehir içi veya şehirlerarası hizmet veren özel veya resmi araçların hemen hiçbirisinde engelli platform bulunmamaktadır. Bunun tartışmaları ise yıllardan beri sürmekte, sürekli olarak ötelenip kesin çözümü sürüncemede kalmaktadır.

          4 - ) Bunların yapılması firmalar için ek bir maliyet değil, insani bir görevdir. Üstelik otobüs firmaları her yıl filo yenilerken, engelliler için bir aparat taktırmamaları, tamamen ticari bir anlayışın ürünüdür.

          5 - ) Apartman – Site - Okul ve Hastanelerin giriş - çıkışlarının, mutlaka engelli vatandaşlarımız için düzenlenmesi şarttır. Buraların teknik şartlara uygun ve sürekli bakımlarının yapılması gerekmektedir.

          6 - ) Türkiye de 10 binlerce engelli vatandaşımız olmasına rağmen, siyasi partilerimizin hemen hiç birisinin parti programlarında bu hususlar yer almamaktadır.

          7 - ) Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak tüm tedbirlerin hükümetçe zorunlu ve belirlenen bir süre içerisinde, 81 ilde  gerek yerel yönetimlerde ve gerekse ulaştırma sektöründe ele alınması ve çözümlenmesi gerekmektedir.

          8 - ) Engelli vatandaşlarımızın birçoğu vasıflı insanlardır. Bunlar arasında, doktor, mühendis, avukat, öğretmen veya bir meslek sahibi vs. çoktur. Bu değerli ve eli kalem tutan, bilgi birikimi olan tüm engellilerin ayrıcalıkla ve öncelikle kamu ve özel sektörde istihdam edilmeleri ailelerine yük edilmemeleri gerekmektedir.

          9 - ) Engelli vatandaşlara tanınan özel araçların, vergi indiriminden yararlanarak  getirilip, sağlam insanlar tarafından kullanılması ve uzak akrabaların yardımcı gösterilmesi, hem ahlaken etik değil ve hem de hukuken bir suçtur.

          10 - ) Araç park yerlerinde engelliler için ayrılmış olan yerlere park eden engelli olmayan insanlar ve kaldırım kenarındaki engelli rampalarının önüne araç park edenler, engelli vatandaşların haklarını gasp ettiklerini bilmelidir.

        Şurası unutulmamalıdır ki, şahsi çıkar ve menfaatin uğrunda gasp ettiğin o engellinin kul hakkının helâlliğini nasıl alacaksın? Zannediyor musun ki bir gün bunun hesabı sorulmaz!    

        Ortalama % 85’ i bilgisizlikten oluşan bu yurdun yolarındaki katliam gibi kazaların sonucu, % 5’ i bir ömür boyu sürecek olan engelliliğin önlenmesine engel olanlar! 

        Zamanı itibariyle bu olumsuzlukların bertaraf edilmesini sağlayacak olan yaptırımların uygulatılmasından başka hiçbir beklentisi olmayanların çabaları önünde engel olanlar!

        Bilesiniz ki acil çözüm gerektiren bu olumsuzluğun, bugün için engelsiz olan sizlerin veya en yakınınızın da başına gelmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur!

        Zira bugünden sağlam olan herkesin, yarına potansiyel bir engelli adayı olduğunun hiçbir zaman unutmaması, ona göre de vaktiyken olumlu ve kesin çözümün getirilmesi hususunda çaba sarf edilmesi gerekir!

          Son dönemde engelliler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı harekete geçmiş olup, Emniyet Genel Müdürlüğüne talimat verilerek, trafikte engellilerin sıkıntılarına çeşitli çözümler getirilmesine çalışıldığını biliyoruz.

          Bu çalışmayla tüm illerin valiliklerine birer genelge gönderilip, otoparklarda engelliler için ayrılmış olan yerler ile yol - kaldırım kenarlarındaki engelli rampaları ve kaldırımdaki yürüme kılavuzlarının üzerine araç çekenler hakkında yasal işlem yapılması bildirilmiş bulunuyor.

* (Dünyada sadece engelsizler değil, engellilerinde yaşama hakları vardır!)

   * (En büyük engel, engel olmaktır!)

      * (Engelliye engel olan, insan değildir!)

         * (Asıl engelliler, onları görmeyenlerdir!)

            * (Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır!)

               * (Engel bedende değil zihindedir!)

                  * (Ne oldum değil, ne olacağım demelidir!)

N O T: Sayın okuyucularıma dikkatine: Umre ziyaretimin seyahat notları ‘’Gerçekleşen Hayâl’’ yazı dizisi, önünüzdeki günden itibaren takdim edilecektir.                      


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net