29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Adalet, Hükümdar ve Kutadgu Bilig
05 Aralık 2017 Salı Bu yazı 23990 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Mahkeme salonlarında yargıcın hemen arkasında “Adalet mülkün temelidir.” yazısını hemen görürüz. Buradaki mülk, Devlet’tir.  Ve Türk tarihinin her döneminde en önemli kavram olmuştur.

 

Bu sözden biz devletin yaşayabilmesi için en önemli unsurun Adalet olduğunu hatta devletin temeli olduğunu ve her dönem ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.


Türk tarihinin ilk siyasi kitabı olan Kutadgu Bilig’in içerisinde çok özel ve önemli bir bölümü içermektedir. Zira ülkeler adaletle idare edilmedikleri sürece  doğacak kargaşa, karışıklık ve kaos ortamı orada bulunan insanların huzursuzluğuna sebebiyet verir. Kutadgu Bilig’de Kün-Togdi yani hükümdar sembol olarak adaleti, kanunu temsile yetkilidir. Bu bile Türk devlet anlayışında adaletin ne anlam ifade ettiğini açıkça göstermektedir.

Adalet, devlet kültürümüzde vazgeçilmez ön koşullardan biri olarak gerek ferdi, gerekse de toplumsal hayatta en önemli unsurların başında gelmektedir.

Adalet, “bir şeyi yerli yerine koymak, her hakkı hak sahibine vermektir.” Hüküm ve davranışlarında tarafsız ve ilkeli olma, eşitliği gözetmektir. Menfaat, yakınlık, düşmanlık, vb. nedenlerin etkisinden uzak kalmak ve doğru ve dürüstçe iş yapmaktır.

Kutadgu Bilig’de Yusuf Has Hacip, kanunun vazgeçilmez olduğuna ve gerekliliğine dikkat çekmiştir. Kutadgu Bilig’e göre, “adalete atıfta bulunan kanun göğün direğidir; kanun bozulursa gök yerinde duramaz. Beylik kanun ile ayakta durabilmektedir. Kanun su gibidir; zulüm ise ateş gibi her şeyi mahveder; sen berrak su akıttın ve ateş söndü. Böylece hükümdar memleketini düzenledi ve tanzim etti; halkı zenginleşti; o devirde kurt ile kuzu aynı yerden su içti. Bak dünyaya, tam bir saadet kuşağı başladı; kurt ile kuzu bir arada yaşadı”

Kutadgu Bilig’de idare edenin-hükümdarın- önde gelen vasıflarından biri “hilm” yanı halkına karşı yumuşak olmasıdır. Çünkü, halka hâkim olmak, yumuşak tavır ve yumuşak bir dil ve ancak tevazu ile mümkündür.

Kutadgu Bilig’de, hükümdarın görevini icra ederken kurallarla bağlı olduğunu belirtilmektedir. Ayrıca, halkı adil kanunlar ile yönetmesi, yönetirken bir sınıfı diğer bir sınıf üzerinde tutma ve kamu düzeninin sağlanması konularında sorumluluklar alması ve bunları adalet ilkelerinden ödün vermeden yerine getirmesi gerektiği belirtilmektedir.

Kutadgu Bilig’de adalet unsuru törenin doğru ve nesnel olarak uygulanmasıdır. Söz konusu olan adalet hükümdarın bir lütfu değil, törenin, yani kanunun doğru ve tarafsız olarak uygulanmasıdır.

Kutadgu Bilig’e göre Bey Affedici, Cömert, Sabırlı, Vefakar , Faziletli, Mütevazi, Tok gözlü ve Haya sahibi, Kötü alışkanlıkları olmamalı, Tatlı dilli doğru sözlü olmalı, Dikkatli ve İhtiyatli, Zalim olmamalı, öfkesine yenik düşmemeli ve nihayet ADİL olmalıdır.

Binlerce yıllık kadim devlet geleneğimiz içerisinde Yaradan bizi Kün-doğdi’lardan uzak etmesin….


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net