01 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
  YAZARLARIMIZ
2017 Yılının Partiler Üzerinde Bıraktıkları-1
11 Aralık 2017 Pazartesi Bu yazı 22429 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ak Parti, Gezi Olayları ve 17-25 Aralık girişimlerinin olduğu 2013’ten, 2 seçime girdiği 2014’ten, yine 2 seçime girdiği ve birisinde 7 Haziran gibi büyük bir hezimet yaşadığı 2015’ten, 15 Temmuz hain girişimi yaşadığı 2016 yıllarından çok daha zorlu ve başarısız bir 2017 yılı geçirdi.

 

Ak Parti yeni anayasa için MHP ile ittifak yaparak kıl payı kazandığı referandum seçiminden başka hiçbir kazanım elde edemedi 2019 seçiminde. Anayasa içinde başarı derseniz tabi! %49,5 oy alan Ak Parti ile %11,9 alan MHP ittifakı %51,2 ile zar zor geçirdiler yeni anayasayı. Yani %61,4 potansiyeli olan iki parti %10 gibi Türkiye için amansız büyük bir oy kaybı yaşadılar.

Ak Parti 2017 yılını değişim yılı olarak belirledi.

İstifa eden Belediye Başkanları, İl Başkanları, İlçe Başkanları, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları derken büyük bir değişim yaşadı. Aslında Ak Parti bu değişimleri bu zamana kadar büyük bir titizlikle yapardı eskiden ancak bu süreç görüyorum ki sancılı geçti.

Öte yandan Ak Parti de hemen her ilde ekip çatışmaları yaşanıyor. Küçük olsun benim olsun mantığı AK Partiyi her geçen gün büyük krizlere sürüklüyor. Zaten her tarafı küskün olan Ak Parti de küskün sayısı her geçen gün daha da artıyor.

 

Şunu söyleyebilirim yeni atanan İl Başkanı Türkiye Genelinde birleştirici olur mu zaman içerisinde göreceğiz ama parti içerisindeki çatışmaları da göz ardı etmemek gerek. Genel Merkezin çatışma olan ekiplerin dışında olan İl Başkanları ataması ve denge sağlama politikası verim verir mi bunu da zaman gösterecek.

 

 Ak Parti içerisinde ekipçilik çatışması dolayı bir kesmin gardını kırıyor ve küskün, boş vermiş hatta bırakmışlar sayısını bir hayli yükseltiyor. Bu sayınında Türkiye geneline bakıldığında sayısının her geçen gün arttığı aşikardır.

 

Ak Parti bu zamana kadar yukarıda yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı yerelde 1 Kasım gibi Kritik seçimler haricinde hiçbir zamana güce ihtiyaç duymuyordu. Zaten Bürokrasiyi elinde bulunduran Ak Parti şehirlerde muhalifleri susturuyor, teşkilatların bir şey yapmasına gerek kalmıyordu.

Ancak devran döndü…

Bakınız, artık Ak Parti Türkiye’nin gündemini belirleyemiyor. Son iki haftadır gündeme baktığınız zaman anlarsınız ne demek istediğimi. CHP’nin sunduğu belge ve Reza denen şarlatanın ifadeleri Türkiye’nin gündemi. Peki, Ak Parti bu iki konunun gündemde olmasından rahatsız değil midir?

Yine Ak Parti bu zamana kadar bir şekilde ayakta tuttuğu ekonomide çuvallamış durumda. Faizler, dövizler bir türlü kontrol altına alınamıyor. Yatırımlar nerede ise durmuş vaziyette. Kırıkkale’den örnek vereyim bundan 2 yıl 3 yıl önce anlamsız bir konut satışı var iken bugün konut satışları durmuş vaziyette.

Bundan 2-3 yıl evvel şubeler ile mahallelere giren ve şehrin zengini olan işletmeler bir bir batıyorlar. Fetö şirketlerini kastetmiyorum, diğer market zincirlerine bakın görürsünüz ne demek istediğimi.

Bundan 2-3 yıl evvel hemen herkes araba yenilerken hatta sıfırlarken bugün araç satışlarının durduğunu görmemek mümkün değil. Bunu görmek için galerici olmaya gerek yok 3 yıl öncesi ile şimdiyi çevrenizdekiler üzerinden kıyaslamanız yeterli.

Hatta absürt bir örnek daha vereyim. Yeni telefon modelleri satışa çıktıktan bir hafta içerisinde hemen herkesin elinde o marka telefonu görmek mümkünken bugün yeni çıkan telefon modellerinin özellikleri bile takip edilmiyor desem yerdir.

Örnekleri sıralarım, çoğaltırım kitap bile yazarım örneklerle. Kabul edin kardeşim ekonomi darma duman. Geçen yıl Kasım Ayında 260 Lira doğalgaz faturası gelen o eve bu yıl Kasım ayında 500 Lira geliyor. Maaş aynı, gelir aynı bu %100 gider farkını neyle kapatacak vatandaş. Hadi benzine özel tüketim diyorlar, doğalgaz da mı özel tüketime mi girecek?

Sadece bu mu? Elbette değil, sınır ülkeleri ile sürekli geriliyoruz. Bugün dost olduğumuz ülke ile yarın kanlı bıçaklı oluyoruz. Bugün kahraman ilan ettiğimiz adamı yarın terörist ilan ediyoruz. 1 Kasımda verilen hiçbir seçim vaadinin yerine getirilmediğini görüyoruz. Yapılan yatırımların (örn; köprülü kavşak) yıllarca tamamlanamadığını görüyoruz. Devlet Kurumlarının hantallaştığına tanık oluyoruz. STK’ların işlevsizleştiğini görüyoruz. Kısacası Türkiye 2013’e kadar ilerledi ama 2013’ten bu yana geriliyor. 2017 yılında bunun zirve yaptığını düşünmüyorum çünkü 2018’in çok daha çetin geçeceğini sezimleyebiliyorum.

Partiler ya yukarıda çok sağlam durmalı, ya teşkilatlarını sağlamlaştırmalı. Ak Parti yukarıda ki gücünü kaybederken teşkilatlarını geliştirmek adına adımlar atması gerekiyor. Ak Partinin bir baskın seçim yapacağını kestirmek güç olmaz. Ancak bu baskın seçim Ak Parti Oylarının eridiği tezini tamamen güçlendirmekten başka bir işe yaramaz…

 

Yarın; CHP’yi ele alacağım.

Hakan Gökkaya


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net