15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
BİR UMRE nin ÖZETİ 1
20 Aralık 2017 Çarşamba Bu yazı 13112 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Bir hayalin yazı dizisini (11 – 16 Aralık) ta bu sayfalardan okudunuz. Köşe yazısı formatlı olmadığı halde, okuyucuların mahrum kalmaması için, yazı boyutunun uzunluğundan kısmen de olsa sıkıntı meydana getirmiş bulunuyor. Bu itibarla da özetlemeyi uygun buldum. 

          Hemen belirteyim ki, bu konuda gerçekten dürüst ve samimi bir şekilde hizmet veren herkesten Allah razı olsun. Önceden gidenlerin verdiği tavsiyeler sayesinde hastalanmadık.  Hasbel kader bendeniz de ilk olarak gerçekleştirmiş olduğum bu farizamızda, bizzat görmüş – orada görüşmüş ve yaşanmış olanları, bir örnek olması amacıyla yazı dizisi yapmıştım. 

         1* ) 09 Kasım – Perşembe: Kırıkkale Cumhuriyet Meydanında toplanan UMRE cilere duası yaptırıldıktan sonra, Esenboğa Havaalanı na hareket edildi. Yolda firma tarafından, umrecilerin yaka kartları ve fularları (eşarp) dağıtıldı.

          Firmanın ANKARA ve Çubuk’ tan gelen umrecilerle Havaalanında buluşuldu. Öğle namazı kılındıktan sonra, bagaj - pasaport işlemleri yaptırıldı. Götürecek olan Suudi Arabia Havayolları uçağa binilerek akşam vakti Medine – i Münevvere’ ye ulaşıldı. Havaalanında karşılaştığımız gerçek ise, tabir caizse (niye geliyorsunuz buraya!) dercesineydi!     

          Giriş işlemlerinden sonra otelimize geçtik. Akşam yemeğimizi yiyip, eşyalarımızı yerleştirip, ilk ziyaretimizi Mescid – i Nebevi’ ye yaptık. Ravza – ı Mutahhara’ da Peygamber Efendimiz in huzurunda iki rekât namaz nasip oldu. Burası Yeşil Kubbenin Altı diye bilinen, Peygamberimiz ile birlikte Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’ in de mezarlarının bulunduğu yer. Burada kılınan namazın Cennet Bahçesinde kılınan namaz kabul edildiği belirtilmektedir. 

         2* ) 10 Kasım – Cuma: Cuma Namazına Mescid – i Nebevi’ ye gidildi. Cuma günü resmi tatil olduğundan, namaz mahşerî bir kalabalıkla eda edildi. Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün 79. sene - i devriyesi oluşu hasebiyle de, cümle geçmişlerimizin ruhuna birer Fatiha gönderdik.         

          Akşam Hurma Bahçesi gezisi ve satış – pazarlama programı yapıldı. Firma tarafından almayanlar için de ertesi gün Hurma Hali’ ne gidileceği bildirildi.

         3* ) 11 Kasım – Cumartesi: Sabah UHUD DAĞI mevkiine gidildi. Ayneyn Boğazı ve Okçular Tepesi ile Hz. Hamza’ nın ve 70 sahabe nin şehit edildiği mekânlar görüldü. Çift Kıbleli Mescid e gidildi. Burası kıblenin Mescid – i Aksa olduğu, daha sonrada Kâbe’ ye döndüğü Mescid. Buradan Hendek Savaşı nın yapıldığı Yedi Mescitler bölgesine geçildi. Oradan da Kuba Mescidi ne geçildi. Burası İslamiyet’ in ilk mescidi olup, Peygamber Efendimizin Mekke’ den Medine’ ye hicretinde karşılanmış, yapımında kendisi de 15 gün bizzat çalışarak inşa etmiştir. ‘’Kim cuma namazını Mescid – i Nebevide kılar, cumartesi de Kuba mescidini ziyaret eder ise, bir umre ziyareti yapmış olur’’ denilmektedir.

          Yemekten sonra Hurma Pazarı gezisi ve alış verişi yapıldı. Bütün bu gezi mahallerinin devamında ve hepsinde de Mescit namazı ifa edilmiştir.         

         4* ) 12 Kasım – Pazar: Sabah Tren Garı ve Müzesi gezildi. Yanında Amberiye Camii’ ne gidildi. Bulut (Gamame) Mescidi ve Hz. Ömer Mescidi görüldü. Son öğle namazımızı Ravza – ı Mutahhara da kılıp, Peygamber Efendimiz e veda ederek buradaki programı tamamlamış olduk.

          Otelde öğle yemeği sonrası ihramlarımızı sarıp, eşyalarımızı indirerek otobüslerle Mekke ye hareket edildi. Mekke yolunda mikat mahalli olan, Zü’ l - Huleyfe mevkiinde Âbâr - ı Ali Mescidi nde Umre için iki rekât İhram namazını kılıp, niyetimizi yapıp yola çıktık. Bu işlem her Umre ve İhram namazlarında aynen devam edecektir. Buradan sonrası Müslüman olmayanlara ‘’HARAM’’ yani girmeleri ‘’YASAK!’’ topraklar oluyor.         

          Mekke – i Mükerreme girişinde, ‘’Zemzem Tour’’ denen gökdelenin ışıkları saçılıyordu! Otele eşyalarımızı taşıyıp yemeğe çıkıldı. Türk yemekleri ve aşçısı hizmet veriyordu. Eşyalarımızı odalarımıza yerleştirip, Kâbe ye ulaştık. Hocalarımızın refakatinde İLK UMRE TAVAFI’ ve namazı sonra  ‘’SAFA - MERVE TEPESİ’’ arası ‘’UMRE SA’ Y’’ ını, namazını - duasını yapıp, saçımızı keserek işlemi tamamlayıp ihramdan çıkmış olduk. Bu işlemde her seferinde tekrarlanıyor.

          5* ) 13 Kasım – Pazartesi: Bugünden itibaren periyodik olarak öğleden önce ve akşam olmak üzere ‘’Toplu Tavaf’’ için Kâbe ye gidip gelinmesi kararlaştırıldı. İsteyenlerin ise kendi başına tavafa gidebilecekleri bildirildi. ‘’ DEVAMI YARIN ‘’


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net