15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
BİR UMRE nin ÖZETİ 2.
21 Aralık 2017 Perşembe Bu yazı 18165 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 6* ) 14 Kasım – Salı: Sabah namazı Kâbe’ de (27 derece) de kılınıp, Kâbe avlu alanında Peygamber Efendimiz in doğduğu yere gelindi. Buradan Berke (Liva) Mescidi ne sonra da arka taraftaki Cin (Mescid - ül Hares) Mescidi ne geçildi. Cennet – ül Mualla mezarlığına uğrandı.    Dönüşte Sancak Mescidi nin yanından geçildi.

          7* ) 15 Kasım – Çarşamba: Sabah‘’Sevr Mağarası’’ mevkiine sonra da Arafat’ a geçtik. Burada Nemire Mescidi hakkında bilgi verilip Arafat a çıkıldı. Müzde life ve MİNA ya hareket edildi. Yol güzergâhımız Şeytan Taşlama ‘’Cemarat’’ mahallinden geçerek, Hira Nur Dağı mıntıkasına gelindi. Burası Cebrail Aleyhisselâm ın Peygamber Efendimiz i müjdelediği yer. Gece Otel mescidinde hocalarımız tarafından topluca bilgilendirme toplantısı yapıldı.         

          8* ) 16 Kasım – Perşembe: Sabah İKİNCİ UMREMİZ için ‘’Cîrâne Mescidi’’ ne gidilip,  Kâbe ye dönerek Tavafımızı, Safa – Merve de 7 kere Şavt’ ımızı yaparak Umremizi tamamladık. Akşam da Hira Nur Dağı na çıkmaya gidildi.

          9* ) 17 Kasım – Cuma: Sabah namazına Kâbe ye gidildi. Otele dönüp kahvaltımızı yapıp tekrar Kâbe ye Cuma namazına geldim. İkinci cumayı da Cenabı Allahın mekânı Kâbe de kılmak nasip ve kısmet oldu. Akşam da Toplu Tavaf için Kâbe ye gidildi.

          10* ) 18 Kasım – Cumartesi: Sabah ÜÇÜNCÜ UMREMİZ için ‘’Hudeybiye Mescidi’’ ne gidildi. Umre duasından sonra buranın İslamiyet teki önemi anlatıldı. Kâbe ye gelip Tavafımızı – Sa’ y ımızı yaparak Umremizi tamamladık. ‘’Üç Umre bir Hac sevabı yerine geçer’’ bizim için gerçekleşmiş oldu. Yatsı namazından sonra mutad üzere Toplu Tavaf için Kâbe ye gidildi.

          11* ) 19 Kasım – Pazar: Öğleye kadar Kâbe de iki tavaf yaptık. Şükür ve Nafile namazları kıldık. Kâbe yi seyredip öğle namazımızı da kıldık. Akşam da yine tavaf için Kâbe ye gidildi.          

          12* ) 20 Kasım – Pazartesi: Sabah Cidde ye gidildi. (Kısas Mahkemesi) ve buranın kararı nın uygulandığı ‘’Kısas (Kelle) Mescidi’’, şehir turunda Hz. Havva Anamız ın kabir ziyareti,                

çok katlı çarşısı gezildi. Öğle namazı Kısas Mescidi nde kılındı. Rahmet Camii kapalıydı. Kızıl Deniz kenarında Sahil Parkında yemek molası verildi. Hamra Camisi nde ikindi namazı kılınıp sonra Mekke ye hareket edildi. Dönüş yolunda ‘’Kum Fırtınası’’ na denk geldik. Akşam yemekten sonra yine Kâbe ye tavafa gidildi.       

          13* ) 21 Kasım – Salı: Sabah namazını Kâbe de kılıp, kahvaltımızı yapıp, DÖRDÜNCÜ UMRE miz için ‘’Ten – İm’’ ya da ‘’Hz. AYŞE Mescidi’’ ne gidildi. Buranın tarihçesi sonrası, Kâbe ye dönüldü. Bu son Umre Tavafı - Sa’ y ımızı, umremi de halen hayatta olan anama bağışladım.           

          14* ) 22 Kasım – Çarşamba: Sabah Kâbe de iki tur tavaf yapıldı. Öğle yemeğinden sonra eşyalarımızı yerleştirdik. Yatsıdan sonra Kâbe ye Tespih Namazı kılmaya gidildi. Sonra kafilenin toplu helalleşmesi yapılarak Kâbe den dönüldü. Oteldeki eşyalarımızı Medine ye götürecek otobüse yerleştirdikten sonra gece ayrıldık.

          15* ) 23 Kasım – Perşembe: Sabah namazını yolda bir tesiste kıldıktan sonra Medine Havaalanı na ulaştık. Bagajları teslim edip, (XRAY) kontrolünden geçerek yolcu çıkış mahalline, oradan da çıkış peronundan uçağa çıkarak yerlerimizi aldık.

          Gidişimizde olduğu gibi dönüşümüz de yine Suudi Arabia Havayolları na ait uçakla oldu. Öğleden sonra Esenboğa Havaalanı na iniş gerçekleşti. Gümrük bandından bagajlarımızı alıp, dış hatlardan çıktık. Firmanın servisiyle iki hafta önce ayrılmış olduğumuz Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı na akşama doğru salimen döndük.

          Firmanın gitmeden önce belirlemiş olduğu her şeyi, dönüşümüze kadarki 15 günlük süreç zarfında (ufak – tefek kayda değmez eksiklik – aksaklıklar dışında), dolu dolu geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. İki hafta önce ayrılırken uğurlayanlar, bu defa da karşıladılar.         

          Bizimle birlikte gidip 21 günlük programla Kâbe de kalan arkadaşlarımızı da, bir hafta sonra (29 Kasım – Çarşamba / 15. 00) de yine bu meydanda karşılamak bizlere nasip oldu. Onlar da kendi yakınlarıyla birlikte bizleri karşılarında görünce, gözlerindeki mutluluk sevincini tarife kelimeler yetersiz kalırdı.

          Bu yola gideceklerin öncelikle ve mutlaka çok iyi araştırma – soruşturma ve bilgi almaları, süreç içerisinde kendi çıkar ve menfaatlerine olacaktır. Ben naçizane bir şeylerin bilgilendirmesine vesile olabildimse, bunun sevabı ile yetinmeye amadeyim. Allaha emanet olun. ‘’ YAZI SONU ‘’

Not: Yazı dizisinde anlatılmamış olan orada geçen yer ve olaylarla ilgili açıklayıcı yazı bilahare yine yazı dizisi olarak okuyuculara sunulacaktır


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net