19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
DÜŞÜNCEMİZİN ŞEKLİ
23 Aralık 2017 Cumartesi Bu yazı 19935 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanoğlu ne kadar büyürse büyüsün aslında evrende bir toz zerresi kadar yeri olmadığını bilmiyor veya bildiği halde hala kendisini bu dünya düzeninde bir yerlere oturtmaya çalışıyor.

Küçüksün işte küçük. Karıncadan büyük olabilirsin ama uçsuz bucaksız çöllerden küçüksün, koca koca dağların yanında ufaksın, deryanın içinde aslında bir damlasın işte.

Öyleyse bu böbürlenmek niye, bu havalanma niye. Bu küçük dağları ben yarattım havası niye. Sanki dünya senin eksenin etrafında dönüyor. Yada koskoca evrenin içinde güneşin bir uydusu da sensin sanırsın serçeden ödünç aldığın beyninle.

İnsanlardan bazıları hal ve hareketlerinde böyledir. Amir olur memurunu ezer, müdür olur memurunu ezer, komutan olur askerini ezer, siyasetçi olur seçmenini ezer.

Yâda tam tersi asttır, memurdur, bir işyerinde çalışan vasıfsız elemandır. Bunları küçük gördüğüm için asla değil, zaten haddimde değil böyle görmek. Ancak nasıl üst konumdakilere dedimse ast kademelerde ki insanlardan da öyleleri var ki davranışı, yürüyüşü, konuşması, bakışı adeta telaffuzu bile zor şekilde durumdadır ve etrafına bu havayı verir.

Allah but tür kişilerin yaklaşımından korusun. Çünkü gözünün altından bakan bu tür insanların kafalarının ardında öyle çok hesaplar vardır ki senin gözlerine bakarak satar, harcar seni.

 Kişiler öyle de devletler değil mi?

Kendini dünyanın jandarması görüp, gücünün yettiği her ülkede istediği gibi at koşturan, gücünün yermediği ülkelerde iste el altından ter türlü entrikayı çeviren, muhalefeti kaşıyan, küçük grupları para, makam veya her ne hırsları varsa onla elde edip, otoriteye karşı ayaklandıran devletler yok mu?

Durup dururken nerden çıktığı belli olmayan bir düşünce ile aslında tarihe dayalı kin ve nefreti ile bir ülkenin başkentini tayin edip, dünyanın yarısını teşkil eden Müslümanları hiçe sayan anlayış ile hareket eden ülkeler yok mu?

Bu aymaz ülkenin ardından adeta fino edası ile giden ülkecikler yok mu? Onun ne derse desin kayıtsız şartsız doğru dediğini ondan çok ikrar eden ülkecikler yok mu? Hatta ondan çok onun haksız davasının savunucusu durumunda olan yok mu? Tabiî ki çıkarı, tabii ki menfaatinin maddi olması ve alacağı yardımın kesilmesinde korkarak ona yalakalık eden yok mu?

Hele bu ülkelerin içinde ne acıdır ki kendi aidiyet olayını kendi dini mezhebi meşrebi üzerine değil de tam zıttı din mezhep meşrep üzerine kuran anlayıştaki ülkeler asında onlardan daha tehlikeli. En azında karşındaki adamı biliyor safını tayin ediyorsun. Bu taraftaki adamın veya ülkenin neler yaptığını anlamak mümkün olmadığından tehlikesi de büyük oluyor.

Aslında bu ülke ve genel anlamda onların destekçilerinin ulusal bazda ne duruma düştüklerini görmek lazım. Ama gerek insanlar gerekse ülkeler bu yaptığın yanlış dediğinde ve bu yanlışı yüzüne vurduğunda sana düşman kesilir. Önceden de dost değildir belki ama şimdi iyice kudurmuşçasına elindeki tüm imkanları kullanarak gelir. Gelecektir.

Peki bize düşen nedir. İşte bize düşsen her şeyden önce gardımızı almak ve her hamleye hazır olmak ama bunun yanında bir olmak, birlik olmak asla düşmana alçak tarafımızı vermemek. Tıpkı demir ustası Kazım beyin demire şekil verdiği gibi bizde düşüncelerime şekil verip o şekli bozmamız lazım.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net