16 Ocak 2019 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Üniversite- Sanayi Buluşması
Üniversite- Sanayi Buluşması
Sessiz katile dikkat edin
Sessiz katile dikkat edin
Kırıkkale'de Aralık'ta 624 Konut Satıldı
Kırıkkale'de Aralık'ta 624 Konut Satıldı
Gönül Dostları Bir Araya Geldi
Gönül Dostları Bir Araya Geldi
  YAZARLARIMIZ
Şaştım!... Aş’ı
29 Aralık 2017 Cuma Bu yazı 6235 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Fast-food (Ayaküstü Yemek); dönerciler, pideciler, çiğköfteciler vs. hazır yiyecek sağlayıcıları. Bunların hayatımızda olmasına nasılda alıştık. Ne zaman birileri bu durumdan şikâyetçi olacak olsa, “Yok ya o kadar da kötü bir şey değil!” demek istiyorum. Yeter ki sektör çalışanları işlerini iyi yapsınlar. Kalabalık bir işçi ailesinin çocuğuyum ben. Çocukluğumun en tatlı görüntülerinden biridir; Okuldan eve dönmüşüm, annem hamur yoğuruyor… Kimi gün mantı kimi gün çörek bazen de pasta börek bir şey yapacak. Küçüğüm tabi o zaman bazı şeyleri anlamıyorum. Kadın her gün ne pişirsin onca kalabalığa!? Bazen “Ne yapıyorsun anne ?” diye sorduğumuzda “Şaştım aşı” diye cevap veriyor.

Şöyle bakıyorum, keşke o günlerde de olsaydı bu fast-foodlar. Biraz nefes alsaydı annelerimiz. Keşke bizde yorulduklarında, kendilerini iyi hissetmediklerinde hiç uğraşma anne dışarıdan bir şey söyleriz, dışarıdan yeriz diyebilseydik. Bu yönden bakınca güzel görünüyor. Ama bazen de yaptığı işin inceliklerinden bihaber insanların yol açtığı bir durumla karşılaşsam “Yok! Bu o kadar da iyi bir şey değil mi yoksa ?”  diyorum. Geçtiğimiz aylarda hatırlarsanız Manisa’da kışla da askerlerimiz zehirlenmiş hatta bir evladımız şehit olmuştu. Birkaç gün önce olayın ayrıntıları açıklandı. En basit anlatım şekliyle, çocuklarımız yemek şirketi çalışanlarının kendi kendine çözülmesi gereken buzluktan çıkarılmış eti su da çözdürmelerinden dolayı zehirlenmişler. Açıklama böyle. Denetleme yapması gerekenlerde buna göz yumdukları için ihmalden suçlu bulunmuş. Şimdi yine bir başka şehirde 70 askerimizin zehirlendiğini öğreniyoruz. Bu ne ciddiyetsizlik! Böyle bir iş yapıyorsanız, bu işlerin belli standartları, bu standartlara uymayanlara uygulanan yaptırımlar yok mu? Kanunlar, yasalar, cezalar bir yana, özdenetim denilen bir şey var. Sıradan bir ev hanımının yapmayacağı hatalar yapıyorsunuz.  Onca emek verip kurduğunuz işinize, ekmeğini yediğiniz iş yerinize bunu neden yapıyorsunuz? Okul, kışla, hastane fark etmez. Eğer toplu yemek yenilen bir kuruma yemek veriyorsanız, azami dikkat göstermek zorundasınız. Denetleyicilerinde böylesi hataları asla mazur görmemeleri ve böyle hatalar yapanları bu işlerden el çektirmeleri lazım değil mi?

Sonuçta, başta vatanımızı emanet ettiğimiz askerlerimiz olmak üzere, öğrencilerimiz, hastalarımız, canlarımızı, bu işi yapanlara emanet ediyoruz. Yaptıkları işin, ciddiyetinin farkında olmaları lazım. Bu ülkenin bütün evlatları, çok değerlidir. Ve biz işini iyi yapmayan insanların, yaptığı abuk sabuk hatalar yüzünden canlarımız kaybetmekten yorulduk. Ne zaman böyle bir olay olsa bir sürü komplo teorisi üretiyoruz. Yok terör saldırısı mı? Yok dış güçler mi?... Sonra bir bakıyorsunuz üç yaşında bir çocuğun gözüyle görülebilecek affedilemez basit bit hata çıkıyor arkasından. Umarım bu son hata olur, artık yeter!


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
Seyfettin Çetiner
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ocak 2019 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net