26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Saray Soytarıları
09 Ocak 2018 Salı Bu yazı 29406 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Görünüşte tarihte kalmış bir meslek dalı olan soytarılık söz ve davranışlarıyla gösteri yaparken halkı güldürüp eğlendiren kimselerdi. Soytarılar genellikle saraylarda bulunur çoğunlukla da  kambur yada cücelerden seçilirdi.

 

Soytarılar hükümdarları en sıkıntılı zamanlarında bile güldürür, gerginlikleri azaltır ve tabii, bol bol da bahşiş alırlardı. Hükümdarların saraylarında soytarı bulundurma geleneğinin tarihi binlerce yıla dayanır. Mısır’da, Ortaçağ Avrupası’nda da saraylarda soytarıları görüyoruz.

 

Bu gelenek daha sonraları yaygınlık kazandı ve Abbasiler'den itibaren İslâm tarihine de girdi.
Soytarılık, bir zamanlar çok önemli bir meslekti. Birçok soytarı, tarih boyunca önemli roller oynamıştı.
Soytarılar şiirden, müzikten, tiyatrodan anlar. Çoğu yer ve gök bilimleriyle ilgilidir.

 

Osmanlı sarayında soytarı bulundurma geleneğini kuruluş dönemi padişahlarından Yıldırım Bayezid başlatmıştır. Cüceler, kamburlar ve hadımlar en çok rağbet gören soytarılar oldular. Tanzimat'a kadar devam eden bu gelenek, batılılaşma çabamızla beraber unutulup gitti. Bizdeki saray soytarıları daha çok Araplar'dan veya Habeşliler'den seçilirler, ya esir pazarlarından satın alınır veya saraya hediye olarak gönderilirlerdi.

 

Soytarının on parmağında on marifet vardır. Padişahı sinirli olduğu zamanlarda güldürmeleri, yeri geldiğinde de anlattıklarıyla ve yaptıklarıyla düşünmeye sevketmeleri gerekiyordu. Bu sebeple soytarılar zeki kişilerdi aynı zamanda . Hükümdara bu derece yakın oldukları için, soytarıların güvenilir kişilerden seçilirdi.

 

Soytarı ile dalkavuk'u birbirine karıştırmamak gerek. Dalkavuklar; kral, sultan ya da padişahın her dediğine katılıp onu desteklerken; soytarılar ise şaka ile karışık bir şekilde krala doğruları söylerlerdi.

 

Bu sebeple dalkavukluğa göre soytarılık daha haysiyetli bir iş aslında.

 

Günümüz de bu gelenek yani soytarılık geleneği devam etmekte aslında. Şekil değiştirse de kralın her dediğine “evet” diyerek kralına verdiği sınırsız destek ile onu  neşelendirerek işlerini layıkı ile yaparlar.

 

Bazen küserler, kızarlarsa da kralını savunurlar, aslında hiç üstlerine elzem olmadığı halde ondan önce rakiplerine tepki gösterirler. Bunu yaptıkları halde üstelik bugün bahşiş de almazlar.

 

Soytarılar bazen patronlarının etrafındaki çalışanlardır. Bazen hocalarının etrafında ki talebelerdir. Yalakalık yaptıkları kişileri olduğundan büyük gösterirler. Bu kişilerin ayaklarını yerden keserler. Artık yaptıkları soytarılığı da geçmiş dalkavukluk haline gelmiştir.

 

Allah bizi her türlü soytarılar ve dalkavuklarda korusun..


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net