02 Haziran 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
KAVGADA 2 POLİS YARALANDI
KAVGADA 2 POLİS YARALANDI
Esnafa MHP'den Katkı
Esnafa MHP'den Katkı
Saygılı Açılışı Yapılan Esnafları  Ziyaret Etti
Saygılı Açılışı Yapılan Esnafları Ziyaret Etti
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
  YAZARLARIMIZ
EHLİYET, LİYAKAT VE SADAKAT
10 Ocak 2018 Çarşamba Bu yazı 17450 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi Mezunlarının 14. Yıl Dönümü Programında konuştu. Konuşmasından aldığım cümlelerden bir kısmı şöyle: "Açık konuşmayı severim. Çünkü kesinlikle gizli hafıza kaydım yoktur. İster yerli ister yabancı ne olursa olsun, ister içeride ister dışarıda açık konuşmak. Bakınız hep söylenir; eğitim-öğretim özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, bunlar hep konuşulur. Konuşulması güzel de acaba uygulamaya gelindiği zaman, diyelim ki Boğaziçi Üniversitesi, buradaki hocalarımız, bu işe nereye kadar acaba şöyle pergellerini açıyorlar? Burası çok önemli. Çünkü belli bir fikrin savunucusu olanlara kapıyı aç, belli bir fikrin savunucusu değilse ona kapıyı kapa. Bu mu özgürlük? Çünkü eğitim öğretim kurumlarının bu noktada bir defa kefeni yırtması lazım. Ehliyet liyakat kimdeyse onun girmesi lazım, önünün de kapatılmaması lazım."

"Ülkesine, milletine ve insanlığa hizmet etmek yerine zihnini ve yüreğini Amerika'da yaşayan bir şarlatana adayan mankurtlardan bilim adamı da olmaz Müslüman da olmaz."

"Açık söylüyorum, şahlanışın birinci şartı imansa, yürekse, ikinci şartı da bunun somut çıktılarını ortaya koyacak bilimdir, bilimsel zihniyettir, bilim kuruluşlarıdır."

Bu cümlelerin altına kim olsa imza atmayı bırak kalıbını basar.

Devletimizin Başkomutanından beklediğimiz, duymak istediğimiz cümleler bunlar.

Cumhurbaşkanlığı Sisteminin birinci ağzından beklenen ve özlenen kelimeler.

Sonra bakıyoruz ülkemizin gündemindeki konularına; Zonguldak Ereğli İlçe Emniyet Müdürü (2. Sınıf Emniyet Müdürü) Fahri Küçük’ün dün itibarıyla basına düşen Sn Cumhurbaşkanımıza yazdığı mektubu okuduktan sonra irkiliyorum. Zonguldak-Ereğli İlçe Emniyet Müdürümüz kafasındaki cinneti mektuptaki ifadelerine nezaketle yansıtıyor. Diyor ki; “Sn. Cumhurbaşkanım yazdıklarımın kanuni sonuçlarını biliyorum. İnşallah vicdani ve hukuki olur…” Son çare olarak bu mektubu kaleme aldığını Zonguldak İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turalı’nın kendisine bakış açısının artık ilçe halkının hizmetine yansıdığını ya kendi kafasına ya da başkasının kafasına sıkacağını, üçüncü bir seçenek olarak ta genç yaşta emekli olmak olduğunu yazıyor. Satırlarında çaresizliği, bezginliği ve cinnet halini görüyoruz. Yine de çalışmak arzusu ile içerisindeki deli tayların haykırışlarıyla diyor ki:

“ Atatürkçüyüm, Cumhuriyetçiyim, Milliyetçiyim, İnançlıyım.

Bir de sizi çok seviyorum ve saygılarımla sesleniyorum Sn. Cumhurbaşkanım!.”

Mektup uzun, mektup detaylı, mektup son çare…

Zonguldak-Ereğli İlçe Emniyet müdürünün bu basına düşen mektubunu okuduktan sonra; Akşama varmaz Cumhurbaşkanımızın emriyle İçişleri Bakanlığınca en azından bir tahkikat başlatılır dedim. Akşam TV kanallarının ajanslarını gezdim.

Tam da Cumhur Reisimizin Boğaziçi konuşmalarının üzerine Ehliyetle-Liyakatle-Sadakatle bir hareket bekledim, bekledik, milletimiz beklediler.

Tık yok!.

Dert Çok.

Bakan Çok.

Gören yok!.

Yüce Rabbimiz Kuran-ı Kerimde emrediyor:

''Muhakkak Allah, adalet ve ihsanla emreder.'' (Nahl Suresi, 16/90)

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ifade ediyor:

“Bir saat veya (bir gün) adaletle hükmetmek, bir sene veya altmış sene nafile ibadet'ten hayırlıdır.” (el-Aclûnî, Keşfu'l-Hafâ, II, 58, 1721; Bkz. ez-Zeylâî, Nasbu'r-Râye, IV, 67)

Hz. Ömer’in ifadesiyle özdeşleşen “El- adlü asasül mülk “

“Adalet Mülkün Temelidir.”

Emir, Yol Tarifi, Öngörü bilmem sizlerde bir şeyler çağrıştırıyor mu?.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s) kendi yönetimindeki vilayetlere gönderdiği ilk kadı Hz. Ali (r.a)’dir. Hz. Ali de halifeliği döneminde Vilayetlere çok Liyakatli, Bilgili ve halkın takdirini kazanmış; Özü-Sözü bir kişileri kadı olarak göndermiştir. O kadıları yazdığı mektuplarla uyarmıştır. Bunlar içinde en önemlisi Mısır’a vali olarak tayin ettiği Malik b. Eşter’e gönderdiği emirnamedir. Emirnamede:

Allah’a itaat etmeni, kulluktan ayrılmamanı, Kuran-ı Kerim’de buyrulduğu üzere farzlara ve sünnetlere uymanı emrediyorum.

Halkını sev ve onlara merhametli davran, alçak gönüllü ve dengeli ol. ADALETLİ OL, ister kendinle ilgili, ister yakınlarınla ilgili, ister halktan sevdiğin, kayırdığın kimselerle ilgili bir mesele olsun asla Allah’a ve kullarına karşı ADALETTEN ayrılma. Eğer böyle yapmazsan zulmetmiş olursun. Kullarına zulmedenlerin karşısında mazlumların koruyucu ise Allah’tır.

Öyle işleri tercih et ki bu işler hem orta yolu koruyan hem de ADALETİ yayan işler olsun ve halkın genelini memnun etsin. Ayıpları araştırma, senden önceki yöneticilerin suçlarına ortak olmuş, onları zulme yöneltmiş kimselerle yapılan istişare en kötü istişaredir. İstişareden ayrılma, istişare tedbirli olmanın gereğidir.”

Hal böyle olunca!

Sevgili okurlar, Milletimizin özlemi de;

Ehliyetli (Bilgi ve Becerili, Donanımlı),

Liyakatli (Adaletle hükmeden, herkese eşit davranan),

Sadakatli ( Allah’a, Muhammede ve Milletine, Devletine bağlı)

İdarecileri başlarında görmek istiyor…

Sağlıcakla Kalın.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nesrin Bulat
Adil YILDIRIM
Erol Serkan Kılıç
Başar Özdemir
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  02 Haziran 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net