15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
VEFAKÂRLIK
10 Ocak 2018 Çarşamba Bu yazı 14212 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Malûm olduğu üzere (10 Ocak)tarihi, ‘’Çalışan Gazeteciler Günü’’olarak belirlenmiştir. Basın sektöründe hizmet veren emekçiler için, bu günde çeşitli etkinlikler tertibedilir.

Bu senenin etkinliği de ‘’Kırıkkale Medya ve Gazetecilik Cemiyeti’’tarafından organize edilmiş bulunuyor.Yapılan organizasyonun önemli iki unsuru var:

Birisi bu sektöre ömrünü vermiş olanları onöre etmek.Diğeri ise bu sektöre hizmette ömrünü tüketenleri yâdetmek oldu.

Nedendir bilinmez, bence toplum olarak en büyük eksikliğimizden biridir, kadir – kıymet bilmemek! Yani daha doğrusu adına ‘’vefa’’dediğimiz unsurdan yoksun olunması.Çoğu kişinin nezdinde de vefa dediğin zaman, İstanbul da bir semtin adı aklına gelmektedir!

Kadir – kıymet bilme noktasındaki en büyük eksiğimiz ise, bilhassa yaşayan değerlerimize onlar hayattayken, maalesef gereken önemi vermediğimizdir! Genelde bunun birçok örnekleri vardır.

İşte bu eksikliğimizi Gazeteciler Cemiyet Yönetimi, bertaraf ederek yeni bir çığır açmış bulunuyor.

Bunun ilk örneğini de bu senenin ‘’Çalışan Gazeteciler Günü’’münasebetiyle uygulamaya koymuş oldular.

Umarım bundan böyle de önümüzdeki yıllara yönelik devam eden bir prensip oluşur. Şimdi ben bu

organizasyonla ilgili olarak üç basın emekçisinden bahsedeceğim.

Birisi ömrünün 45 yılını bu konu üzere hasretmiş bir emektar – duayen arkadaşım. Diğer ikisi ise son(12Ağustos ve 22Kasım) da aramızdan ayrılan iki emektar dostum.

Ne garip bir tecellidir ki, her ikisinin de cenazelerinde bulunmak, tabutlarına omuz vermek kısmet ve nasip olmadı!

*

Gazeteciler Cemiyetinin organizasyonda tertibedilen bu gecenin açış konuşması, cemiyet başkanı ve aynı zamanda Kale Medya Grup Başkanı Ercihan ÇAKMAK Bey tarafından yapıldı. Aynı organizasyonca hazırlanmış olan, halen yaşayan ve de çalışan, şehrin en eski emektar gazetecisi GÖGEM den başlamak üzere, yakın zamanda vefat eden SEKMAN ve yazın kaybettiğimiz ULUSOY un hayatlarından kesitlerin verildiği slayt gösterileri sunuldu.

GÖGEM den başlayıp geriye doğru SEKMAN ve ULUSOY un slaytlarını müteakiben, Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz KARACA tarafından Erhan a, İl Emniyet Müdürümüz Mahmut ÇORUMLU tarafından Ulusoy Kardeşlere ve Belediye Başkanımız Mehmet SAYGILI tarafından da Sekman ailesine plaketleri takdim edildi.

Bunun arkasından hemşerimiz Sezai YEŞİLYURT,Hasan ULUSOY un son şiirlerinden birisini takdim etti. Bu esnadaki duygusal ortamı tarif etmek mümkün değildi.Böylelikle hazırlanan organizasyonun programı sona ermiş oldu.

*

Yarım asrı geride bırakan bir komşuluk – arkadaşlık ve dostluğun sahibi olan Erhan GÖGEM, 1963 yılında Kırıkkale ye gelişim itibariyle aynı sokak komşuluğundan, devamında fabrika arkadaşlığından ve nihayetinde piyasada devam eden dostluğumuzun sahibi olan kişidir.

Fabrika hayatı sırasında futbola olan ilgisinden dolayı, o yılların mahrumiyetine rağmen, spor muhabirliğiyle sektöre amatörce intisap edip, aradan geçen yıllarda pişerek ve kendisini tamamen bu işe vererek, fotoğraf makinasıyla haber peşinde ömrünü tüketen, sektörün Kırıkkale deki en eski emekçisidir.

Bu yoğun çalışma temposunun sonucu sağlığını kaybetme noktasına da gelen GÖGEM, bir taraftan tedavisine devam ederken, diğer taraftan da meslek aşkının gereği, makinasını elinden bırakmadan yakaladığı enteresan sahneleri halâ kaydetmeye devam etmektedir. Kıymetli arkadaşıma daha nice uzun yıllar bu camiaya hizmet etmesini Cenabı Allahtan dilerim.

*

1991 yılındaKırıkkale nin ilk özel radyosu ‘’ÖZ FM – Bütün Sevenler Bizdendir’’sloganıyla yayın hayatına başlamış ve bütün gönülleri fethetmeyi başaran bir kuruluşun mimarı olmuştu Murat SEKMAN.

Aynı zamanda büyük oğlumun da çok sevdiği arkadaşı ve can dostu olan bir şahsiyetti. Şehir dışından gelen misafirlerimiz olduğunda, canlı yayın istek programlarına bağlanıp, gerek kendimiz gerekse misafirlerimizin istek taleplerini iletir, onların memnuniyetini sağlamamıza vesile olurdu.

Bir defasında Neşet ERTAŞ’ tan üst üste üç defa eser isteğimizi yerine getirmiş olmasını ve bizi misafirimiz nezdinde onurlandırmasını asla unutamam. Sonrasında o da Belediyede görev almıştı.

Kasım ayında gitmiş olduğumUmre ziyareti münasebetiyle Mekke de iken,(22 Kasım) da büyük oğlumun GSM mesajından,SEKMAN ın ameliyattan çıkamayıp vefat ettiği bilgisini aldım!Kâbe de ruhuna yapmış olduğum dua, hayatımdaki unutamadığım anılarımdan birisi oldu! Hâl böyle oluncaMurat ın cenazesine de iştirak etmek nasip olmadı!

*

Sanıyorum 1985 yılıydı. Henüz yeni köşe yazısı yazmaya başladığım o zamanki mahalli gazetenin Yazı İşleri Bürosunda tanışmıştım Hasan ULUSOY ile. Karşılaşmadan öncesinde gazeteden köşe yazılarını okuyor ve çok beğeniyordum. Tıpkı soyadına uygun bir şahsiyet olduğunu tahmin ediyor ve tanışmak istiyordum.

Zaman içerisinde bu fikirdaşlığımız çok daha ileri boyuta ulaştı. Adeta bir ağabey – kardeş şekline geldi. Bir dönem kendi adına ‘’SILA’’isimli mahalli gazete çıkardığında, mahlas isim kullanarak kalemimle hasbelkader destek vermeye çalışmıştım. Ama resmi ilan alamadığı için degazeteyi kapatmak zorunda kalmıştı.Kırıkkale Belediyesinde bir dönem görev yaptıktan sonra, ekmek kavgası uğrunda bir müddet te Türkî Devletlerine çalışmaya gitmişti.

Hemşerimiz Sezai YEŞİLYURT un Ankara Büyükşehir Belediyesi nezdinde hazırladığı,(26 Şubat 2014) tarihindeki ‘’Şiir ve Söyleşi’’programına, küçük oğlu sanatçı Rahmet Safa ile birlikte iştirak etmiş ve o günün anısına birde şiir okumuştum.

Geçen sene Temmuz sonunda gittiğim iki haftalık bir tatilden dönüş yolunda iken, (12 Ağustos)ikindi namazı sonrası ULUSOY un vefat haberini aldım! Kaderin acı tecellisidir ki, bu cenazede de bulunmak bana nasip değilmiş! Kale Haber GazetesindeHasan ın anısına izafeten(16 Ağustos - Çarşamba) ‘’Kadim Dostun Ardından!’’başlığıyla bir yazı kaleme almaya çalıştım.

*

Kırıkkale Medya ve Gazetecilik Cemiyetinin henüz iki yıllık bir kuruluş mazisi olmasına rağmen, üyelerini böylesine onurlandırma başarısı gösteren cemiyet yönetimini bütün kalbimle kutluyorum.

Yaşadığımız şehirde sayısını bilemeyeceğim kadar çok STK(Sivil Toplum Kuruluşu) ve meslek odaları var. Yıllarca bu kuruluşların başında bulunanlardan, bu zamana kadar eline kalemi alıp ta bir paragraf yazı yazamayanların, böyle etkinliklerden ders almaları, üyelerini potansiyel aidat makinası gibi görmemeleri, temsil ettikleri camianın hak ve menfaatlerini korumak yerine, sırf protokolde boy göstermeye çalışmamaları icap eder diye düşünüyorum.

Bu konular biraz geniş açıdan değerlendirilecek olursa eğer, şehrin bu günkü konumunun neden böyle olduğu, ayman ayan gün gibi aşikâr çıkar ortaya! Sürçü lisan ettimse eğer affola.

Saygılarımla …..


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net