28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
HEP BANA
18 Ocak 2018 Perşembe Bu yazı 25231 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bireylerin olduğu kadar bireylerin oluşturduğu toplumlarda da aslında bir hastalık var. Hep bana hastalığı.

Elbette bireyler çıkarlarını düşünecek tıplı toplumların da çıkarlarını düşünmesi gerektiği gibi. Ama bu çıkralarını gözetme işi karşısındaki kişi yada toplumları etkisizleştirmek daha da ilerisi yok etmek durumuna gelince kise asla ve asla bu durumu normal karşılamaz.

Gençlerin pek bilmediği ve aslında okuma alışkanlığımızın da pek kalmadığı bu günlerde okuyup öğrenme gereği bile duymadığı Varşova paktının dağılması ile kendini tek süper güç gören devletin Ortadoğu’yu dizayn etme niyetini canımız sıkılarak izliyoruz.

Aslında sadece o değil fırsat bulduğu her alanda ve zamanda eski kominizim anlayışı ile ufak ufak hareketlerle müdahil olduğu diğer devletler ve bölgesel güç olma derdinde olan ülkeler de var.

Bunların hepsi ne yazık ki çok büyük alimler, peygamberler, bilim adamları yetiştirmiş bölge insanların basiretlerinin bağlandığı ve kafalarının artık eskisi gibi çalışmadığının göstergesidir.

Zira kafaları biraz çalışsa bu kendini süper gören güçlerin bölgede kendilerini nasıl kullandığını görmezler mi? Bu basiretsizliğin Arap’ı, Kürt’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkeş’i yok. Ve tabi olarak bunun İslam ve Müslümanlıkla ilgisi de yok. Sadece kafalarını ve akıllarını kiraya vermeleri ile var.

Ve yine tabi olarak kişilerin menfaatlerini en üste çıkararak devletlerini milletlerini düşünmedikleri için kendilerine verilen ulufelerle her şeylerini kiraya vermelerini hatta satmalarını sağlıyor.

Süper güç düşünceli devlet ve artçı devletleri kendi ülkelerinden çok uzaklardaki bu bölgeye gelip, ortalığı karıştırıyor, orada ordular kurduruyor, silahlar veriyor, sözde liderler çıkarıyor, sınırları çizip aynı devletin içindeki unsurlarını birbirine düşürüyor.

Bu unsurlar da sanki düşmana sıkar gibi kurşun sıkıyor, kendi milletini kendi toplumunu yok etme yarışına gidiyor.

Irak’ta Suriye’de her gün çatışmalar oluyor, bombalar patlıyor ve her gün onlarca insan yok oluyor. Vuran şehit oldum diyor, vurulan şehit oldum diyor. Peki kim ölüyor bu toplumun insanı. O kilometrelerce uzakta oturup sadece silah satıp, piyon gibi bölge insanlarını kullanan devletlerden ölen var mı? Tabi ki kimse ölmesin, savaş, adam öldürme iyi bir şey değil. Ama niye bölge insanını Kahpece kullanan insanların aklı basireti burada ki insanlarda yok. Nerde bu insanların aklı zekası idraki nerde?

Toplumlar ve insanlar çıkarlarını düşünecek bu doğaldır. Ama kendi çıkarlarını düşüneceğim derken başkasının da hak ve hukukuna riayet etmeli. Ne kadar süper olursa olsun Cumhurbaşkanının dediği gibi toplasınlar o bayraklarını gitsinler. Yoksa bir millet gelir, kanını, vicdanını kendini satmayan bir millet ve o bayrakları derleyip toplayıp kendilerine verirler.

Ben devletlerde kendi çıkarı ile başka toplumlarında çıkarlarını eşit şekilde düşünen devlet olarak ülkemi bilir. Kişilerde ise çıkarsız riyasız kimin derdi varsa onunla dertlenen, kimin neşesi varsa onunla neşelenen sadece mahallesinin değil adını bildiği kendini tanıdığı herkese koşan Yenimahalle muhtarı Mirzali Tarlaböleni bilirim.

Kişiler geçici devletler bakidir. Bakiliğini sürdürmek isteyenler başkanın bakiliğine de saygı duymalıdır. Aksi halde nereden geldiğini anlamayacakları bir tokat yerler ki bu tokat büyük küçük bilmez değdiği yer iflah olmaz. Anlayan anladı.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
vatan  -  21-01-2018 - 15:26
vatan toprağı bütün cihandır. Allahın izniyle abd\'si, ingilteresi, siyonist israili ne kadar karıştırsalarda, kazanan Hak yolundan ayrılmayanlar olacaktır. bizler de durmadan çalışacak ve inanacağız.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net