20 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
İstikamet Kızılelma
29 Ocak 2018 Pazartesi Bu yazı 17116 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türk Ordusu milli birlik ve beraberlik ve ulusumuzun varlığı için yeni bir sefere çıkmıştır. Bu seferin adı Afrin’e yapılan “Zeytin Dalı” Operasyonudur.

Afrin seferinin yolcusu bir Türk askerine, muhabirin “İstikamet neresi” sorusuna “Kızılelmaya” cevabı aslında beş bin yıllık Türk ordusunun tezahürüdür. Ha Mete Han’ın süvarisi ha Türkiye Cumhuriyeti ordusunun askeri, arada hiçbir fark yok. Genlerimizde ki ruh açığa çıktı böylece.

Oğuz Kağan destanında hedef gösterilen “büyük nehirlere ve büyük denizlere varma” düşüncesi ile Kızılelma, Pekin’dir. Başlangıçta doğu Kızılelma iken; Atillâ ile birlikte batı, Kızılelma olmuştur.

"Kızılelma"  ideali Türkler'in İslamiyet'i kabullerinden sonra yeni bir hüviyete bürünmüş ve "i'lay-ı kelimetullah" halini almıştır.

"İ'la-yı kelimetullah" bir başka ifadeyle "Kızılelma" fetih ruhunun anahtarıdır. Müslüman Türkler için Kızılelma önce Malazgirt idi. Sonra İstanbul oldu.  Belgrat oldu. Roma oldu.

Ömer Seyfeddin'in "Kızılelma Neresi?" adlı hikayesinde bir savaş meydanında "Kızılelma'ya, Kızılelma'ya!" diye bağrışan askerlere Kızılelma neresi olduğu sorusuna. En güzel cevap olarak "Padişahım senin bizi götüreceğin yer" ifadesi dikkati çeker.

Kızılelma, Yeniçeri Ocağı lâğvedilince ve arka arkaya mağlûbiyetler baş gösterince artık unutulmaya başlandı. Tıpkı Mete Han döneminde olduğu gibi hedef doğuya yani Turan birliğine yönelmiştir.

Kızılelma Türk’ün üzerine düşüldükçe uzaklaşan ülküsünü temsil eder. Bazen fethedilen bir yer, bazen devlet kurma, bazen de Cihan hakimiyetidir.

Ziya Gökalp;

“Demez taş, kaya Yürürüz yaya…

Türk’üz, gideriz Kızılelmaya...” diyor.

 

Operasyona katılan askerlerin “Kızılelma’ya” giderken aynı zamanda Türk milletinin simgesi olan “Bozkurt” işaretini yaptıklarını görüyoruz. Kızılelma anlayışı ile Turan’a ulaşmayı hedeflemektedirler. Bu yüce milletin bir hedefi vardır. Bu dünyaya gelmede ve yaşamada bir sebebi vardır. Ülküsü olmayan bundan anlamaz. Ülküden taviz verenler bilmez bunu.

 

Davasının şuurunda olmayanlar, kısa sürede yok olup gideceklerdir. Tıpkı Bilge Han’ın uyardığı gibi “Çinlinin tatlı sözüne, yumuşak ipeğine aldanıp, Türk Milleti, çok çok öldün! Böyle giderse, daha da öleceksin! Diyor.

Günümüzde sende Türklük gurur ve şuuru olmayanlara kanarsan belki ölmeyeceksen de fikrini akamete uğratacaksın.

Sınır dışı harekatta bulunan askerimizle iftihar ediyoruz. Dualarımız gönlümüz onlarladır. Her zaman olduğu gibi bu dinin son ordusu olan Türk ordusunu Hak Teala koruyacak ve başarıya ulaştıracaktır.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net