19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
KALLEŞ PSİKOLOJİ
15 Şubat 2018 Perşembe Bu yazı 20984 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tarihin ilk zamanlarından beri tüm savaşların et etkilisi psikolojik savaştır. Taşlar sopalar ile yapılan kavga tipi savaşlardan başlayıp atılan atom bombasına kadar yapılan savaşların en çok etki alanına sahip olanı kesinlikle psikolojik savaştır.

Belki kitlesel ölümlere yol açmaz ama hani bir söz vardır ölümden beter diye ölümden beter etkiye sahiptir.

Bunu bilen yani psikolojik harbin etkisini bilen devletler gerek askerlerine ve güvenlik güçlerine ve gerekse pek çok alanda görev yapan sivil personele bu eğitimi verirler.

Çok masum bir diziyi izlerken birde bakarsınız bilinçaltından verilen başkaca şeylerdir. Bu günlerde birebir aynı senaryo ile farklı iki kanalda yayınlanan iki dizi var. Seçilmiş bilinmeyenler olarak adlandırdığımız Özel Kuvvetlerin iki timinin maceraları konu ediliyor.

Dizinin akıl danesi olan danışmanlarının Özel Kuvvetleri bildiği doğrudur. Yani oradaki arkadaşlık, samimiyet, güven, alınan ciddi eğitim, fedakârlık gibi özellikleri bilen danışmanları var. Ancak bu danışmanların beklide gözden kaçırdıkları veya yönetmenlere yetemedikleri bir konu var ki bu danışman insanların bu konuyu da çok iyi bilmeleri gerekiyor. Oda olayın psikolojik yanıdır.

Kahramanlar kahramanlıklarını yaparken onların aileleri her türlü olayla ayrı ayrı karışınadır durumda olduğu gösteriliyor. Çocuğu kaçırılıyor, eşi taciz ediliyor, ana babası vuruluyor.

Elbette denilebilir ki teröre karşı top yekûn bir harekât var. Çoluk çocuk eş ana baba tabi ki ne gerekiyorsa yapar ve sahada savaşan eş baba evlatlarına destek olurlar. Bundan asla şüphemiz yok.

Ve elbette denilebilir ki söz ettiğin olay nihayetinde bir dizi ve reyting kaygısı ile abartı olacaktır. Evet; oda doğrudur. Normal durum içinde olsa insanların izleme oranı düşer.

Ama bir gerçek daha var.

Sahada canını dişine takmış ve savaşan aslan parçalarının aklını karıştırmaktan başkaca da etkisi de olur bu tür psikolojik harekâtın.  Tabi olarak öncelikle eli tetikte her gün başka bir kalleşlik ile karşılaşan güvenlik güçlerinin bir de ailem neyle karşılaşacak gailesi çekmesi için bilinçli yapılmıyorsa bile bir aymazlık bir hatadır bu yapımlar.

Ciğerpareleri cephede onlar rahat uyusun diye soğukta sıcakta namlunun ucunda görev yaparken, çarşıya pazara rahat çıkamayan evladını okula göndermekte zorlanan aileler çıkar ortaya ve terörün de zaten istediği budur.

Bir başka hata ise bölücü terör örgütünün sözde liderlerinin ne denli akıllı ve stratejik kararalar aldığı ve inatçı ve davasına ne denli bağlı olduğunun vurgulanmasıdır.

Yanlıştır. Zira o insanların yani terör örgütünün liderlerinin bu denli kahraman gösterilmesi en basiti ile bu askeri emir komuta ile parmağına diken batmasın diye dertlenen komutanlara hakaret olur.

Bu dizilerdeki senarist ve yönetmenlerin ve tabi ki danışman olarak görev yapanların bu tür psikolojik harp konularında daha dikkatli olması gerekiyor. Aksi durum iyi yapalım derken bir çuval inciri berbat etmekten başka bir şeye yaramaz.

Afrin kahramanları içinde aynı durum geçerlidir. Aman ekranlarda verdiğimiz haberlerden, değerleri asla ölçülmez şahadet şerbeti içmişler ve onların aileleri tanıtırken de geride kalanların mücadele azimlerinin kırılmadan verilmesi ve ailelerin asla rencide edilmeden verilmesi gerekiyor.

Konuya devam edeceğim, söz bitmedi yazı yazma alanı bitti.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net