28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
SEVDİĞİNLE İTİHANA YOLCULUK
03 Mart 2018 Cumartesi Bu yazı 21980 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yaradan rabbimin her tecellisi, bir diğerinden farklı, güzel, tatlı, kıymetli ve gerçekten anlayana değerlidir.

Kişi sevdiği ile imtihan oluyor. Yüce yaradan öyle çok imtihan ediyor ki insanı, biri bitiyor diğeri başlıyor.

Sorularla İslamiyet adlı siteye gelen bir soruya çok açık şekilde aşağıdaki gbi cevap verilmiş.

İnsanın başına gelen bela ve musibetlerin birçok hikmeti vardır. Bazen bela ve musibet günahlardan dolayı gelir ve günahlara kefaret olur. Bazen de insanın maneviyatı için ve onu imtihan etmek amacıyla gelir. Bu bakımdan tek yönlü düşünmemek gerekir.

            Biz mutlaka sizi biraz korku ile biraz açlık ile yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele! (Bakara 155)

            Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyiniz. Çünkü Biz, peygambere tabi olup, olmayanı seçmek ve o nimeti tamamlamak üzere sizi korkudan, açlıktan, mallar, canlar ve ürünlerin eksikliğinden az bir şeye uğratacağız ve böyle bazı sıkıntılarla imtihan edeceğiz.

            Ahirette: "Onlar için hiçbir korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir." (Âl-i İmrân, 3/170) sırrına ermeniz için dünyada biraz bu sıkıntıları tadacaksınız. Düşmanların hücumu korkusu, kıtlık ve darlıktan dolayı açlık, savaş ve savaş masrafları dolayısıyle mal ve can eksikliği, kazanç ve evlat eksikliği cinsinden herhalde biraz birşey ile imtihan edileceksiniz.

Başınıza gelen her musibet, işlediğiniz günahlar (ihmal ve kusurlarınız) sebebiyledir, hatta Allah günahlarınızın çoğunu da affeder. (Şura 30)

            Gerçekten kişiler sevdiğ ile beraber yaşarken veya onlardan ayrı kaldıklarında; belki onların sağlıkları, ölümleri, ahlakı, sevgi vs şeylerle imtihan oluyor.

            Yıllar önce ilk umreye gittiğimi hatırlıyorum. İçimin nasıl yandığını nasıl sevindiğimi ve nasıl bir özlem ile gittiğimi düşünüyorum. O anda yani o ilk gidiş zamanından başlayan bir özlem benim için bir dönüm noktası oldu ve hayatımın bir bölümün ona göre şekillendirdi.

            Bundan böyle dedim bu yolun yolcuları arasnda nefer olmayı düşündüm. İlk umremde o mübarek yerlerde kaldığım 36 günlük sürede ben buralara bir daha nasıl gelirim derdini önceledim.

            Elhamdulillah yaradan rabbim nasip etti ve “ora”lara gitme derdim işe dönüştü. Ben bu işi yapmaya başadım. Hobiden öte benim için bir yaşam biçimi oldu umreye gidip rehberlik yapmam.

            Bilen bilir bilmeyen de buradan bilsin ki şükürler olsun ben üç umreci bul para kazan, beş umreci bul umreye git şeklinde çalışmıyorum. Yani komisyon momsisyon bilmem. Bulunduğum yerden maaşta almıyorum. Ama büroyu günlük bekliyorum. Gelen gidene kardeşlerime umreyi anlatıyorum. O kutsal yerlerden söz ediyorum. Gidince oralarda rehberlik yapıyorum ve bunun için para alış verişim olmuyor. Yani benimde gönüllü imtihanım bu.

            Yani ben arınmaya yolculuk ile Kutsal yerlerde görev ile imtian oluyorum. Rabbim bu imtihanı yaparken zamanı geliyor, aksi insanlar ile beraber oluyoruz, zaman geliyor parası ile sizi dövmeye çalışan ile beraber oluyorsunuz, zaman geliyor kendini dev aynasında gören ile oluyorsunuz. Zaman geliyor yürüyen merdivenlerden düşüp ayağınızı parçalıyorsunuz, zaman geliyor mide ağrınız kronik rahatsızlığa neden oluyor. Ama bunun bir imtihan olduğunu biliyorsunuz.

            İşte bu sevdiğimiz kabe ravza ile ile imtihan olmak için, bir kez daha sınav mahallinde olmak için Allah izin verirse hafta içinde umreye, arnmaya yolculuğa çıkıyoruz.

            Sağlığımız sorunlu, geride bıraktıklarımızın çözülmemiş sıkıntıları var. Ama dedik ki bu imtihan ve bu imtihan için çıkıyoruz yolculuğa.

            Dileğimiz sizlerinde duasında olmak ve biz ordan vatana bu millee devete bayrağa ezana ve dost akrabalara dua ederken buradaki dsotlarında izleri duasinda unutamamsııdr.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
teşekkürler  -  07-03-2018 - 15:01
darlık içinde olanlara, zorluklarla mücadele edenlere, hayatındaki külfetlere isyan içerisine girmek üzere olanlara moral veren ve kalbini ferahlatan bu yazınız için teşekkür ederim. Umre vazifeniz şimdiden mübarek olsun. hayırlı gidip hayırlı gelin.
remzi yiğitoğl  -  05-03-2018 - 11:01
NE GÜZEL DEMİŞ ŞAİR: Dünya insanının ,arzu ettigi Rabbine ulaşmak istedigi Hayalini kurdugu, hayaliyle yaşadığı Canım canım kabe yolları Üstü siyah örtülü Etrafında binlerce başörtülü Döner durur,zikreder Rahmanı Canım canım kabe yolları Merve Tepesi,Safa Tepesi HZ İbrahim\'in yeri En güzeli Arafat\'ın tepesi Canım canım,kabe yolları Bizde bu yollara koşalım muradımıza erelim Allah\'ı zikredenlerle olalım Canım canım kabe yolları
KEMAL  -  04-03-2018 - 16:11
BAŞKANIM MÜBAREK YERLERDEN ŞEHİTLERİMİZE DUA ETMENİ İSTİYORUM. SENİN ŞİRKETİNLE GİDEN TÜM UMRECİLERE DUA ETTİRİN BAŞKANIM.
Şemsettin SAYGINL  -  04-03-2018 - 13:44
Allah Kabul etsin sayın başkanım. Sadece helal olsun tuttuğun kutlu yolda ayağına taş değmesin...
Yeliz Bocur  -  04-03-2018 - 06:37
Fazlı ağabey; Allah kabul etsin inşallah herkese nasip olur. Bizlere ve tüm ülkemize dua eder misiniz?
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net