22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
Genç Nedir?
05 Mart 2018 Pazartesi Bu yazı 19226 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

TDK, genç kelimesini “yaşı ilerlememiş olan, ihtiyar karşıtı, zihin bakımından yeterince gelişmemiş, toy” olarak açıklıyor. Oysa ki Türkiye koca Avrupa’nın en genç nüfusa sahip ülkesidir. Hal böyle olunca Türkiye de zihin bakımından yeterince gelişemiyor tabi. Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasasında dahi gençlik ile alakalı sadece bir madde bulunmaktadır. Madde aynen şu şekildedir: “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” Bu söz konusu madde ile Türkiye Cumhuriyeti anayasası her defasında geleceğin sahipleri denen gençleri sadece tedbir alınacak bireyler olarak görmektedir.

 

 

 

Peki kimdir bu gençler? Gerçekten tedbir alınacak kişiler midir? Yoksa geleceğin sahipleri midir?

 

 

 

Genç; her hükümetle değişen eğitim sistemine ayak uydurmaya çalışan, geleceğini üniversitede seçtiği bölüme bağlayan, yıllarca iş garantili(!) bölümlerde okuyup mezun olduğunda ise karar vericiler için o kadar da garanti görülmeyip defalarca sınava tabi tutulup ardından ne iş bulabilirim diye kendisini paralayan bir insan olmaktan öteye çok zor gidiyor.

 

 

 

Fakat genç bütün bunlara rağmen siyaset, katliam, hırsızlık haberlerinin arasında kültüre ve sanata merak saran, yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmış; buram buram tarih kokan Anadolu’da kendi tarihinden bihaber yetiştirilmiş, tavanında örümceklerin insanlardan daha çok dolaştığı müzeleri adımlayarak bu ülkenin tarihini yaşatmaya çalışan kişidir.

 

 

 

Genç; Yaşından dolayı arka plana atılan, girdiği lüks restoranlarda dahi önemsenmeyen, konuştuğunda ise “Büyüklerin işine karışma senin aklın ermez” laflarıyla susturulmaya alışmış “İcat çıkarma oğul” laflarıyla büyümüş kişidir. Oysa ki genç gelecektir, umuttur, harekettir, dinamizmdir, yeniliktir ve cesarettir. Gençlik ise ömrün baharı ve hayatın kaynağıdır.

 

 

 

Evet, Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaşta o genç!

 

 

 

Yunus’u bilir, Aşık Veysel’i, Mevlana’yı, Hoca Yesevi’yi, Neşet Ertaş’ı, Hacı Bektaş’ı, satır satır yüreğinde taşır; İstiklal Marşı’nın her mısrasında coşar, Akif’i sever, Bayrak şiirinde kendini bulup Asya’ya selam durur!

 

 

 

Yirmisinde askere davul zurna ile uğurlanır, vatan uğruna, millet uğruna, bayrak uğruna seve seve ölüme gelin gider. Medeniyetler mozaiği Anadolu’yu başı dik selamlar ve büyük önder Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti ilelebet muhafaza ve müdafaa edip gururla “Ne mutlu Türk’üm!” der.

 

 

 

Evet, bende yalnızca bir gencim ve bütün çözümlere sahip değilim. Ama şunun farkına varmanızı isterim, siz de tüm çözümlere sahip değilsiniz çok değerli tecrübeli yol göstericilerim...


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
MİSAFİR  -  06-03-2018 - 15:29
Güzel kompozisyon olmuş. Haber niteliği taşımıyor.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net