26 Mayıs 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
  YAZARLARIMIZ
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
07 Mart 2018 Çarşamba Bu yazı 12307 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    19. yüzyılda; kadın işçiler, sekiz saatlik işgünü, eşit işe eşit ücret ve örgütlenme hakkı için. 8 Mart 1857 tarihinde New York'taki dokuma işçisi kadınlar on iki saatlik iş gününü ve düşük ücretleri protesto için greve giderler, fabrikayı işgal edip polisle çatışırlar. 8 Mart 1908 yine ABD'de Manhattanlı iplik işçisi kadınların sekiz saatlik işgünü ve oy hakkı için yaptıkları  direnişleri dayanışma sonucu,  1910 yılında Kopenhag'da Clara Zetkin'in önderliğinde toplanan İkinci Enternasyonal Kadınlar Konferansı'nda Clara Zetkin'in önerisiyle 8 Mart, "Kadınların Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" olarak ilan edildi. O tarihten bu yana 8 Mart dünyanın her yerinde kadınlar tarafından birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. 1975 yılında 8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından "Dünya Kadınlar Günü" ilan edildi. Kadınlar kendi hak ve özgürlüklerinin kazanımlarının yanı sıra dünyada ve ülkemizdeki toplumsal muhalefetle birlikte her türlü baskı, şiddet gözaltı, katliamları, yolsuzluğu, talanı, yoksulluğu ve hukuksuzluğa karşı ezilen, yok sayılan kesimlerle birlikte yaşam mücadelesi vermekten geri kalmadılar. 

   19. yüzyılda kadınlar sömürüye karşı direnirken, eşit işe eşit ücret isterken birçok bedeller ödediler.   8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü anarken Ülkemizde kadın cinayetlerinin arttığı, kadınların yaşam haklarının ve kazanılmış olan haklarının  ellerinden alındığı, baskı, şiddet ve tacizin, ölümlerin, yoksulluğun artarak yaşandığı ülkemizde kadın haklarının görmezden gelindiği, yeterince önlem alınmadığı görülmekte. Demokrasi ve insan haklarının geliştiği ülkelerde kadınların örgütlendiği, ayağa kalktığı, isyan ettiği bir çağda,  “Cennet anaların ayağının altındadır “ denilerek oy avcılığı yapılmaktadır. Bu söylem çelişkilidir. Bir tarafta kadın cinayetlerinin arttığı, kadını eve kapatan değil, kadın haklarını koruyan anlayış gelişmelidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde kadın bakanlığı kurulmalıdır. Kadınların iş ve çalışma yaşamına, başörtüsüne, çocuk sayısına, giyim, gezme ve gülmelerine kadar müdahaleci bir yaklaşım ve giderek yasakçı anlayışın yerleşmesi ile kadınların tüm kamusal alanda dışlanması ile toplumsal yaşamda çıkartılmaya çalışılıyor. Kız çocukları yeterince eğitim hakkından yararlanmadıkları biliniyor.  Bu anlayış hükümetin eğitim politikasıdır.   Kadınlar insanlık neslinin analarıdır. Onlara herkes gerekli saygı ve sevgiyi göstermeli, öncelikle de toplumu yönetenler göstermelidir.   8 Mart ta kadınların barış, özgürlük, eşitlik, adalet, savaşsız, şiddetsiz, OHAL’ siz, Barış içinde bir arada yaşamak için ülkemizin birçok yerinde yasaklara ve engellere rağmen sömürüsüz bir dünya   için, İnsanca yaşanacak bir ülke için 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü Birlikte mücadele ve dayanışma içerisinde kutlayacaklar. Vicdan sahibi hiçbir Anne savaş istemez. Çünkü Analık duyguları buna izin vermez.   Bu nedenle tüm anneler savaş karşıtıdır. Bundan dolayı savaşın son bulmasını, silahların susmasını yüksek sesle söylemeliyiz. Devlet kadına karşı şiddete son verilmesi için önlem almalı. Kadın bakım ve sığınma evleri, Kreş gibi yerler toplumun ihtiyacı kadar yapılmalıdır. En önemlisi de Çocukları için hiçbir Annenin vazgeçemeyeceği Demokrasi, Ekmek, Barış ve özgürlük talepleri vardır.

     Kapitalist sistemde İşsizlerin, eğitimsizlerin, emekçi kadınların acı, aşağılanma ve eşitsizlik dolu dünyadan kurtulmalarını ve haklarını istemeleri sadece 8 mart dünya emekçi kadınlar günü için değil, Dünya kadınlarının tam olarak özgürleşmesi için gereklidir. Toplumun çağdaş, üreten eşit onurlu birer üyesi olduklarını tüm toplum kabul etmelidir.    

   Anadolu ereni, Sevgi ve gönül dostu, Hünkâr  Hacı Bektaş-ı Veli’nin Günümüzle ilgili olduğunu düşündüğüm Güzel ve anlamlı sözlerinden bazılarını burada okumak, Pirimizin 700. yy. önceden dikkatimizi kadın sorunlarının çözümüne çekmiştir.

 * “Kadınlarınızı okutunuz, Onlar yarınların Analarıdır.”diye yazmıştır.

* Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde.”  

* İlimde gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.”

* Eline, Diline, Beline, Aşına, İşine, Eşine sahip ol.”

  Diyerek kadın erkek eşitliğini, kadına verilecek değeri, saygıyı, insanlığa anlatmak için, izlenecek yolu göstermiştir.

 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü anısına, tüm insanlığı Hacı Bektaş-ı Velinin sevgisiyle selamlıyorum. hoşgörü’lü, kardeşçe Güzel yarınlar için İnsanlık, Özgürlük ve Barış için Mücadele edenleri selamlıyorum. 

* Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.! 

Sevgiyle kalın.

Hüseyin Güney

Alevi kültür Dernekleri

Kırıkkale Şube Başkanı


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sevda Vapur
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Musa Hacıbaloğlu
Gülüş Teke
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net