06 Nisan 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Katar'dan gelen 166 kişi yurtlara yerleştirildi
Katar'dan gelen 166 kişi yurtlara yerleştirildi
Yahşihan'da Kamyon Konseri
Yahşihan'da Kamyon Konseri
Koronayla Mücadelede Kırıkkale Örnek Teşkil Ediyor
Koronayla Mücadelede Kırıkkale Örnek Teşkil Ediyor
Yaşam’da Migren´e son
Yaşam’da Migren´e son
  YAZARLARIMIZ
YAŞASIN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
08 Mart 2018 Perşembe Bu yazı 14855 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

8 Mart mutfağında evlatlarına yemek pişiren annelerimizin, tarlasında orak sallayan, fabrikada tütün saran kadınlarımızın günü Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı. 26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekânlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor. Kim Kadın? Adam olmadan önce insan olabilmenin en temel unsurudur kadın. Çoğu zaman değil, her zaman her gözün nuru, hayatın can damarıdır. İnsanlığın devamı için olmazsa olmazdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır. Kadın; denizin dibindeki inci, parlaklığıyla gözleri alan yakuttur. Küçük şeylerden mutlu olan, mutlu olduğunu da, mutlu olmasına sebep olanı da unutmayandır. Hep zarar gören ama kimseye zarar vermeyen kişidir. Çilekeştir. Zillete düşendir. Bir kenara itilen, canı çıkana kadar dövülendir. Her kabağın başına patladığı yazgısı kara talihsizlerin talihsizidir. Allah'ın kadını bir emanet olarak verdiğini unutan adamlara adam olmadıklarını anlatan sessiz aktörlerdir. Kadın; babasının ayakları altındaki paspastır. Bazen eşinin zulmünü görmezden gelen eş, bazen de abilerinin elinde kalandır. Erkeğin adının çapkına çıktığı tecavüzlerde adına kahpe koyulandır. Şehit tabutuna sarılmış gözyaşı döken şehit anasıdır. Asla katillere boyun eğmeyen, bebeği sırtında Kurtuluş Savaşına mermi taşıyandır. En asil alın terinin en muhteşem sahibidir. Benim bu satırları yazıyor olmamın vesilesidir. Canımın içi, gözümün bebeğidir. Gözünden damlayacak bir tek yaşa ömrümü feda edeceğim kişidir. Gönül bahçemde açan rengârenk güllerin arasındaki en güzel çiçektir. İnsan olmanın vesilesidir. Havva'dır kadın. Sevgilinin can damarı Amine'dir. Latife eş Hatice'dir. Bir iffet abidesi Meryem'dir. Kadın? Kadın her 8 Mart'ta adına istatistikler tutulan, 9 Mart'ta da unutulandır. Yani kadın anadır, yardır. Kıymeti kıymetsizleştirenlerin karşısında dimdik duran candan öte candır. Cumhuriyet kadınlarına özel bir şiir ve yorum. (bu şiir alıntıdır)

Ben Cumhuriyet kadınıyım, ihanet edemem yüce ataya,

Ben Cumhuriyet kadınıyım. Ekmek özgürlük eşitlik savaşında, erkeğimle omuz omuza vuruşmak varken, boynuma zincir, ayağıma pranga vurdurup, sinemem bir köşeye.

Ben Cumhuriyet kadınıyım, inkâr edemem Nene Hatunu, Karafatma’yı, Bebeği yerine mermiyi saran o yüce anayı. Unutamam Çanakkale”yi, Dumlupınar”ı Kurtuluşu, Her karışı şehit kanlarıyla sulanan Vatanı, satamam ne pahasına olursa olsun.

Ben Cumhuriyet kadınıyım, Değer görürken öpülürken elim, satılamam pazarlara, köle misali. Dünya kadınlarıyla aynı safta olmak varken, ikinci sınıf sıfatını yakıştıramam kendime, kedın erkek eşitliğini vermişken elime Atam, yine on adım geriden yürüyemem, değişemem özgürlüğümü parayla malla. Ak güvercinleri uçurmak varken göklerde, dalgalandırmak varken o ay yıldızı göndere,  bakamam kapkara semaya.  

Ben Cumhuriyet kadınıyım, seçme seçilme hakkım varken elimde, razı gelemem haksızlıklara Savunmadan suçsuzluğumu, boynumu vurduramam canice. Ben anayım, kadınım, hayat savaşında varım yiğitçe, mertçe, susamam son sözümü söylemedikçe,

Ben Cumhuriyet kadınıyım, Atamın verdiği bunca nimeti tepemem elimin tersiyle. Göğsümü açsalar, bağrımı dağlasalar, sürükleseler,  taşlasalar,  Halide Edip gibi, ÖLÜM bile HOŞ GELİR binlerce şehit gibi.

BEN KADINIM… Acılarla büyüttüm kendimi damla damla sabırla büyüttüm sevgiyi yudum yudum..BEN KADINIM… Kanımda direnç ve umut yüreğimde aşk daima..dayanırım yokluğa eksilerek çoğalırım sevginin en güzel ifadesiyim tüm çözümleri bilirim…BEN KADINIM… Kalbim inan sevgi ve özlem doludur çoğu zaman duvarlara çarpsa da duygularım vazgeçmem hissetmekten… BEN KADINIM… Merhametin özverinin kendisiyim çoğu kez sevdiklerim acıtır canımı ama yinede gülümserim… Ölümün bir son olmadığını bilirim tüm varlığımla çıkarım savaşa… BEN KADINIM… Her yerde benim izlerim var bulunduğum her ortama sinerim benim varlığımla anlam kazanır kentler, caddeler, evler… BEN KADINIM… Hassas, ince, duyarlı ve sevgi doluyum tüm farklılığımla elmanın diğer yarısıyım. BEN KADINIM… Hiç bir denizcinin görmediği tufanlar, fırtınalar bendedir hiç bir dağcının görmediği doruklar, uçurumlar bendedir savrulurum rüzgârla ve savururum… BEN KADINIM… En büyük isteğim ANLAŞILMAKTIR…

Tüm dünya kadınlarının KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
Kırlangıçoğlu Oktay
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  06 Nisan 2020 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net