17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
NİTELİKLİ OKULLAR
12 Nisan 2018 Perşembe Bu yazı 25236 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Daha dün edindiğim bilgiye göre ilimizde beş okulu nitelikli okul sınıfına alınarak diğer okullarla aralarında şimdiden bir sınıf farkı oluşturmaları velilerimizi büyük bir endişeye şevketmiştir. Veliler şahsımı arayarak büyük bir endişe içinde kimi ne olduğunu soruyor kimisi de eğitimde sınıf farkı olur mu diye haykırıyordu. Bu okullar neye göre belirlendi diğer okullarla aralarındaki farklar ne diye araştırdığımda yetkililerden doyurucu bir cevap alamadım.

Emekli olalı yaklaşık beş yıl olmuş ülkemizin eğitimle ilgili gidişatı beni çok üzüyor, çok endişelendiriyordu. Söyleyecek sözleri olanlar çaresiz, yetkisiz susarken; yetkisi olanlar, konuşulanlar ise kimseler anlamadan halka anlatılmaya çalışılıyordu. Kimin hangi okula nasıl gideceği tam olarak anlaşılmadığından birçok okulun adı imam hatip olarak değiştirilmesi birçoğunu endişelediriyordu.

Bana yıllar sonrada AKP Hükümetinin en kötü icracını sorsalar, tartışmasız eğitim politikaları derdim.

Çalıştığım süre içinde ve daha sonrada olmak üzere en çok değişen Milli Eğitim Bakanları olmuştur. Her bakan sistemi geliştirip daha anlaşılır duruma getireceği yerde, her şeyi sil baştan yaparak sistemi uygulayanlar ve halkımız tarafından anlaşılmaz duruma getirmişlerdir.

Şimdi amaç ne tam anlaşılır değil. Tüm illerde nitelikli okullar açıklayarak buralara nitelikli öğrenciler yetiştirmek mi, yoksa belli zümrenin çocuklarını nitelikli okullara yerleştirip toplumu kutuplaştırıp ayrı sınıflar mı oluşturmak?

Yine bu hükümet zamanında soruların çalınması imtihan yolsuzluklarının yaşanması tüm velilerimizi derinden endişelendirmektedir. Bu okullara nasıl öğrenci alınacağı, hangi kırı terlere uyulacağı, objektif olunup olunmayacağıhakkında da derin endişeler taşınmaktadırlar.

Bilinçli bir veli ayaküstü görüştükten sonra :

‘’Hele şurada bir bardak çay içip eğitim hakkında bir iki laf edelim.  Siz senelerdir öğretmenlik, müdürlük yaptınız. ‘’Nitelikli Okul’’ ne çocuklarımızı hangi okullara nasıl vereceğiz’ ’bir anlat’’ dedi.

Önce dondum kaldım.

 Son on beş yıl içinde milli eğitimle okadar çok oynadılar ki bunu ne eğitim verenler, nede eğitim alanlar anlamış değil. Her şey Arapsaçına dönmüş, eğitimde kimse ne yaptığını bilmiyor. Devamlı değişen bakanlar, kendi yol ve yordamını en iyi eğitim diye sununca; değişen kanun ve yönetmenlik emirlerine kimseler yetişememiş.

Sizlerin eğitimdeki bu değişimleri anlamamanız normal zira bu işle uğraşan eğitim bilimcileri nede gitseniz sizlere doğru dürüst anlaşılır birşeyler anlatamayacaklarını göreceksiniz.

Devletin eğitim politikaları bırakın hükümetler tarafından aynı hükümetin bakanları tarafından sık sık değişirse işte böyle herkesin anlamayacağı durumları yaşarız.  

Evet, bir zamanlar nitelikli okullarımız vardı ama ülkemizin her yerindeki okullarımız nitelikli idi. Bir zamanlar ülkemizin mezralarına kadar gitmiş ilkokullarımız vardı hepsi çok nitelikliydi. Birzamanlar ortaokullarımız her il ve ilçemize dağılmış hepsi nitelikliydi. Bir zamanlar liselerimizin tamamı nitelikliydi.  Bir zamanlar çağın en büyük projesi öğretmen okullarımız vardı nüfusumuzun okuma yazma oranının çok düşük olduğu zamanlarda her biri ayrı ayrı Anadolu’ya bir şık olmuş, hepsi çok nitelikliydiler.

 Ülkemizin tüm okulları nitelikliydi. Okullarımızı nitelikli niteliksiz diyerek ayrıştırmak büyük bir hata büyük bir yanılgıdır.

Kırıkkale’de iki fen lisesi, ikiimam hatip, bir meslek lisesini nitelikli, imtihanla alınan okul olarak ilan ettiler. Bu okullar toplam ikiyiz kırk öğrenci alacaklar. Bununda yarısının başka illerden gelebileceği düşünülürse ilimizden kaç öğrencinin yerleşebileceğini artık siz düşünün.

Devletimiz tüm halkına eşit eğitim vermek zorundadır. Hiçbir okula hiçbir vatandaşına ayrımcılık yapamaz. Aynı okul ve aynı yaş seviyesindeki öğrencilere aynı müfredatı uygulamak zorundadır. Bence şu iyi okul, bu kötü okul, su okul daha nitelikli, şu okullar niteliksiz demek bir anayasa suçudur.

1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu dördüncü maddesini aynen yazıyorum.

Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri I – Genellik ve eşitlik: (1)

 Madde 4 – Eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet, engellilik ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

İlerde bu uygulamalar nitelikli okul, nitelikli çocuklar, nitelikli yetişkinler ve nitelikli zümreler meydana getirmez mi?11.04.2018                              

 

 

                                                                                                                                              İsmail Dursun KUZUCU


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net