29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
FARKLI BİR ŞEHİR
17 Nisan 2018 Salı Bu yazı 24380 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

                                        ( Turistler Farkındalığı sever)

Yine bir turizm haftasındayız. Yetkililer turizmin bir ülke, bir il, bir yerleşim yeri için ne denli önemli olduğunu süslü püslü laflarla anlatacaklar. Yine okullarımızda çocuklarımızı toplayıp en iyi şiirleri okumalarını sağlayacaklar.Bazıları dünyada çok turist çeken yörelerimizi anlatırken, bazıları da dünyada turizmden geçinen ülkelerden uzun uzun dem vuracaklar. Çoğu yetkili sadece olanı koruyalım derken, ileriye dönük farklı bir şeyler yapmak ya akıllarına gelmeyecek, yada ‘’Boş ver canım böyle şeylerle kafamı yormama ne gerek var, günümü tamamlayıp gideyim’’ diyenler elbette çoğunlukta olacak.

Kırıkkale’mize yapacağımız farklı yapı,farklı park, farklı bahçe, farklı imar planları, farklı heykelleryaparak turizmde söz sahibi olan illerarasına getirebiliriz.

Bunun için biraz olağandan farklı düşünmek, farklı yorumlamak,biraz ilerde olmak, biraz uç olmak gerekir.

Zaten herkes gibi olursan sende olağan olursun,farkındalığın kalmaz, geminin dümenine bağlanır rotayı sen belirlemez,rüzgâr ne tarafa eserse o tarafa çekip gidersin, fakat sonunda tozlu raflarda kaybolursun.

Fakat farkındalığın olursa, farklı bir eser bırakırsan, farklı bir şehir yaratırsan, dünya durdukça adın kalır, sanın kalır, hep gönüllerde yaşarsın, yaşatılırsın.

Ama sen farklı olmalısın. Gemiyi istediğin limana sen yerleştirmelisin. Amacını, yönünü, ne istediğini, nereye varmak istediğini, sonunda ne olmak istediğini hep bilerek yapmalısın.

Açıkçası ‘’Bu dünya böyle gelmiş böyle gider, bu şehirden bundan fazlası olmaz,insanlar iyilikten mi anlıyorlar, bu kadar yeter’’ dememelisin.

 Kırıkkale bir Cumhuriyet şehridir. Cumhuriyetle ilgili ne bilgi birikimi varsa Kırıkkale ile özleştirelim ve ileriye dönük bir cumhuriyet şehri yaratalım.

Mesela ne mi yapalım?

Şunlar şunlar benim bildiklerim.

Daha başkalarının bildikleri çok değerli fikirleri olan hemşerilerimizde vardır.

Bunlarda olur mu dediğinizi duyar gibiyim.

Olur, olur, bal gibi olur.

 Yeter ki inanalım.Güçlerimizi birleştirelim. Kıskanç olmayalım. Bencil olmayalım. Az olsun benim olsun demeyelim. Ben varsam bu güzellikler olsun, bu işleri kimselere yar etmem demeyelim. Herkesi kendi gücünde bu işlere katalım. Akıl akıldan üstündür, gerekirse akılda alalım. Bakarsınız bazı insanların parası pulu yoktur,garibandır ama kocaman,kocaman akılları, yürekleri vardır da kimselere gösteremezler.

Elin oğlu dünyanın birçok yerinde farklı düşünerek, farklı bakış açısıyla farkındalıklar yaratarak dünyanın turizmini yörelerine çekmesini başarmışlar.

Kırıkkale’miz için buda benden bir proje;

Proje 1:

Cumhuriyet meydanından dipçiği meydanda, namlusu kalede kocaman bir silah yapalım. Kalenin üzerinde park bahçe ve gazinolar yapıp insanların silahın içindeki yürüyen merdivenlerle veteleferiklerle kalenin zirvesine ulaşmalarını sağlayalım.

Dünyanın bu en büyük silahını duyan herkesin ilgisini çekecektir. Kırıkkale adıyla sanıyla büyük bir esere kavuşacaktır.

 Kalenin en tepesine Kırıkkale’ye yönünü dönmüş, yedi düvele başkaldırmış Atatürk heykeli yapalım.

Yine burada bir cumhuriyet müzesi yapabilir, Cumhuriyetle ilgili tüm ayrıcalıkların, kazanımlarınsergilendiği farklı kategoriler yapıp halkın gezmesine suna biliriz.( Kırıkkale bir CUMHURİYET şehridir)

Yazın bu projeyi bir kenara. İleride bir babayiğit çıkıp bu projeyi daha başka projelerle destekleyip hayata geçirecektir.

Kırıkkale tüm Türkiye içerisinde çok farklı konuma sahip ender illerden biridir. Büyük Atatürk’te bunu anlamış ki stratejik bir konuma ait olduğu için Savunma Sanayi’yi buraya kurmuştur. İnanın buranın gelişmesi içinAllah’ınbahşettiği her şey ilimizde var. Bize biraz çalışıp, kafamızı yorarak, ileriye dönük düşünme yeteneğimizi geliştirmemizdir.

Kırıkkale’miz Orta Anadolu’da başta Kapadokya, Karadeniz, Ankara ve doğu turizm yolları üzerinde olduğu için turistlerin mecburi uğrak yerleri olacaktır.

Bu bölgede ustanın tüm malzemeleri Allah tarafından doğal olarak bahşedilmiştir.  Yalnız malzemenin kıymetini ve önemini bilen ustalara ihtiyaç vardır.

Biz şehri Kızılırmak’a götüremiyorsak,Kızılırmak’ı şehrimizin tam ortasına getirelim.

Önemli olan o malzemelerden yeni farklı bir eser yaratabilecek ustalarıKaf Dağı’nın arkasındaysa da arayıp bulmalıyız. Hepimiz bu ülkenin ekmeği suyu ile kıtimkânlarıyla büyüdük.  Geleceğimizdeçocuklarımıza, torunlarımıza daha güzel bir dünya, daha güzel bir şehir bırakmak istiyorsak çok çalışmalıyız.

Eğer biz o ustayı bir bulalım, o ustayı bir seçelim,Kırıkkale’miz tüm ülkemiz içinde istikbali parlayan bir yıldız olacağı gün gibi aşikârdır. Bunu görmeyenler ya kördür yada ne iş yaptığını bilmeyen zavallılardır.

Elbette bu işler kolay değildir. Kolayı herkes yapar.

Farklı bir şehir, farklı bir çevre için çalışarak, biz‘ZOR OLANI’ başaralım.

TURİZM HAFTANIZ KUTLU OLSUN.16.04.2018

 

                                                                                                               İsmail Dursun KUZUCU              


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hlis Köse  -  18-04-2018 - 12:55
Müdürüm,Valilik binası,imamhatip okulu ,adliye binsı,çarşı camisi önerileriniz çok doğru bir fikirdi.Görüşlerinizi dikkata alan olmdı.Caminin en alt katı garaj,garajın üstü dükkanlar,dükkanların üstü cami yapılabilirdi.Çok değerli arsaları ,bin yılda gelen fırsatları değerlendiremediler.Şimdide eski valilik binası arsası heder edilecek.Yetkililer,iyi düşünün iyi karar verin.Ağabey Pehlivan lının hatırası parka valilik binası yaptığınıza benzemesin.Eski valilik binasının arsasın iki katlı otopark yapılsın,otoparkın üstünü ne yaparsanız yapın.Bin yılda gelen fırsatlar iyi değerlendirilsin.Müdürüm,öngörülerinizi candan destekliyorum.Saygılar sunuyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net