07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
MİLLET EGEMENLİĞİ
24 Nisan 2018 Salı Bu yazı 24736 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Milli EgemenlikHaftasına girdiğimiz şu günlerde seçim kararınında alınması ‘’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’’ sözü dahada büyük bir önem kazanmıştır. Cumhuriyet yönetiminde herşey çoğunluğun isteğine göre şekillenmesi, yönetimin temelini oluşturmaktadır. Yönetim bir kişi, bir topluluk, bir soy ve sülaleden ziyade, milletin seçtiği kişilerce yönetilmesi demektir.

Milletin her ferdinin ayrı ayrı ülke yönetime katılması veya kendini kimlerin yöneteceğinde seçme ve seçilme hakkını kullanarak söz sahibi olması, Cumhuriyet yönetiminin temel ilkesidir.

Cumhuriyetle yönetilen ülkelerin yöneticileri seçimlerle iş başına geldiğinden, o ülkenin her vatandaşının ayrı ayrı kıymeti ve önemide olmaktadır. Zaten ne denli önemli olduğu hissinide seçimden seçime yaşayarak görmüşündür. Seçtiğin kişilerin sahtede olsa,gülen, sırıtan yüzleriyle seçimden seçimekarşımıza geçip hesap vermeleridir.

Ülkelerin çoğunda saltanatı kaldırmak, cumhuriyeti getirmek, çok büyük iç kargaşalar ve kanla olmuşken, Büyük Atatürk kendisi padişah, şah, tek adam olabileceği halde, bize cumhuriyeti getirmesi, kendisini dünyanın en büyük lideri durumuna getirmiştir.

24.06.2018 Tarihinde yapılacak seçimler şimdiye kadar yapılan seçimlerden daha büyük bir önem taşımaktadır. Ya Cumhurbaşkanlığı (Tek Adamlık, Başkanlık Sistemi), yada Parlamenter Sistemi’nin tekrar getirileceği çok önemli bir seçim olacaktır. Demokratik ortamlarda yapılacak tüm seçimlerin sonucu ne olursa olsun, sonuçlarına hepimiz katlanmak zorundayız.

Yapılacak bu baskın seçimin aceleye getirilmesi, sanki iktidar daha önce kafasında karar vermiş olacakki siyasi rakiplerini hazırlıksız yakalamak için bir fırsat kolladığı düşünülmektedir.

Bana göre devletin maddi manevi imkânlarını kullanan iktidar ve ana muhalefetten sonra halkınTabanından gelen ‘’İYİ Parti’’ seçimlere en hazırlıklı partidir. Büyük kurultayını aşırı kalabalıkla yapmış bir partiyi ne olursa olsun sudan sebeplerle seçimlere katmamak’’Topal At’’ın yarışı kazanmasına benzetilmektedir. Buna sebep olanlar, katılmamasına uğraşanlar vicdanlarında hep kendi kendirlerini yaşadıkları müddetçe yargılamak zorunda kalacaklardır. Bunun sonucunda sadece vicdanlar değil, demokrasimizde büyük bir yara alacaktır.

Milli Egemenlik Haftasında, hükümetimizin ve YSK’nın hangi partilerin seçime katılması ve seçim uyum yasaları, tüm vicdanları rahatlatacak kararlar alması en büyük dileğimizdir. Yetkililerin hep kendi kazanımları üzerine ayarlanmış bir demokrasi gerçek demokrasi değildir. Eğer gerçekten’’Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletinse’ ’milletten gelen seslere kulak tıkamak halkların birliği için çalışmamaktır.

Elbette sandık önümüze gelsin, eşit şartlarda, eşit ortamda, sonucu doğruysa canımızı acıtsa da hepimiz katlanmak zorundayız. Pata külle oyunlarıyla hükümetin kendi kazanması üzerine kurgulanmış göstermelik bir seçim yapması demokrasimizi ve sağduyu sahibi tüminsanlarımızı yaralayacağı unutulmamalıdır.

 Mili Egemenlik ve Çocuk Bayramında büyükler olarak demokrasi sınavında çocuklarımıza iyi bir örnek olalım. Verdiğimiz ve uyguladığımız kararlarla çocuklarımız’’ İşte demokrasi bu’’ desinler. Yoksa onlarda büyüyünce demokrasinin eşitlik ve paylaşımcılığından ziyade, itişme ve kalkışmayı öğreneceklerdir.

İnşallah 24 Hazirandaki seçimlerin sonuçlarını etkileyecek yeni bir ‘’Şark kurnazlığı’’ düşünülüp, yeni bir’’ Cin fikirli’’lik yapılmaz.

Yaptığınız doğru işlerden biride sandıkları şeffaf yaptınız! Fakat trafoları kedilerden korur, açılımını, sayımını,sonuçlarının ilanını da şeffaflaştırırsanız, kimselerin birşeyler diyemeyeceği bir seçim yapmış olursunuz!Saygılarımla…21.04.2018

 

 

                                                                                    İsmail Dursun KUZUCU


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net