12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
EN İYİ HAMLE
26 Nisan 2018 Perşembe Bu yazı 27954 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Seçimler 24 Hazirana alınınca birçoğumuzun anladığı gibi benimde aklıma İYİ Parti’yi seçimlere sokmamak için yapılmış bir hareket diye düşündüm. Hemen seçim kanunu ve seçimlere girebilecek partilerin belirlenmesiyle ilgili kanuna baktım. Siyasi partiler kanunun 36 . Maddesini okuyunca ilan edilen tarihin İyi Parti’nin seçimlere girmemesi için yapılmış bir tuzak olduğunu düşündüm.

Hükümetin üs düzey yetkililerince seçimin hemen ve en erken yapılmasıyla ilgili önemini anlatırken aslında on beş yılda ülkemizi getirdikleri noktanın şifrelerini veriyorlardı. Yapılmazsa ne gibi depremlerle karşılaşılacağı anlatılırken aslında geldiğimiz noktanında nelere gebe kalabileceği yetkililerce tescil edilmiş oluyordu.

Buna göre kesin İyi Parti seçimlere giremiyordu. Yalnız CHP’nin gurupbaşkan vekilinin İyi Parti’nin seçime girmesi için elimizden gelen katkıyı yapacağız demesi o anda bende İyi partinin gurup kurmasında yardımcı olup milletvekili verebileceğini düşündüm. Çünkü kanun açık CHP’nin sözle olsun demesinin hiçbir önemi yoktu. Kanunun bu maddesini aynen yazıyorum.

SİYASİ PARTİLERİN SEÇİMLERE KATILMASI

MADDE 36 - (Değişik: 3420 - 31.3.1988) Siyasî partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması şarttır.

Buradaki büyük kurultayın atanmış delegelerle yapılan değil, en son seçilmiş delegelerle yapılan kurultay olduğu unutulmamalıdır.

 

Bir gün önce Yargıtay kararında İyi Partinin seçimlere gire bileceği halkımızda bayağı heyecan yarattı. Fakat İyi Parti ve CHP aslında YSK’nın açıklayacağı sonucu tahmin ediyordu. Çünkü taraflar satranç tahtasındaki oyuncularının son hamlelerini büyük bir ustalıkla atıyorlardı.

En sonunda Kılıçtaoğlu 15milletvekiliniİyi Parti’ye vererek iktidar partisine ŞAH dediğinde onlarında MAT demekten başka bir çareleri kalmamıştı.

Yalnız bu iktidarın son hamlesi mi,değil mi, bilemiyoruz. Çünkü kanun çıkarma yetkisi ve çoğunluğu olan biri her zaman yeni oyun ve kurallar koyarak kazanacağı bir oyun geliştirebilirler.

CHP tüm bu yaptıklarıyla Cumhuriyeti kuran bir parti olarak,kurduğu ilkeler bağlamında halkegemenliğinin sekteye uğramaması için, ülkeyi Cumhuriyetten önce olduğu gibi bir kişinin inisiyatifine vermemek için büyük bir demokrasi sınavı vermiştir.

CHP ülkemize getirdiği Cumhuriyet ve demokrasinin sekteye uğradığı her dönemde yine demokrasiyi korumak için her fedakârlığı yapmıştır.

 On beş milletvekili vererek başka bir partinin seçime girmesine olanak sağlamak,CHP’nin yaptığı, demokrasimiz için tüm zamanların en büyük, en yerinde, en İYİ hamlesi olmuştur.24.04.2018

 

                                                                         İsmail Dursun KUZUCU


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net