17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
ADAY ADAYI
30 Nisan 2018 Pazartesi Bu yazı 23502 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Aslında gönlümüzde mi öyle yoksa herkesin memleketi kendine mi güzel bilmiyorum ama en azından bizim için öyle olduğundan kesinlikle emin olduğum değerine paha biçilmez vatanımın yöneticileri erken seçim kararı aldılar ve 24 Haziran günü sandık başına çağırdılar milletimi.

            Elbette vatandaşlık görevimizi yerine getireceğiz ve koşarak gideceğiz kurulan sandıkların başına. Zira hem sandığa gitmeden yani görevini yapmadan ve hem de ahkam kesenden ülkemiz çok çekti.

            Önümüzde iki seçim var. Biri cumhurbaşkanı seçimi diğeri vekil seçimi.

            Cumhurbaşkanı seçiminde kimlerin nasıl aday olabileceği ve nasıl seçime gireceği ve netice de birinci turda seçilme yeterliliğini nasıl kazanabileceği bellidir. Olmadığı takdirde ilk iki sıradaki adayın tekraren sandıkta hesaplaşıp, ülkenin cumhurbaşkanı olacağı da bellidir.

            Ancak; Milletvekilliği seçiminde belli sayıda kişinin aday göstermesi gibi bir yeterlilik şartı aranmadığından herkes aday adayı olabiliyor.

            Her partide şu sıralar bir aday adalığı kargaşası mı desek, enflasyonu mu desek almış başını gidiyor.

            Belli bir parayı cebine koyup, sabıka kaydını alan patilere koşup aday olma telaşına giriyor.

            Her patide durum böyle ve değişiklik yok ama sayı bakımından Akparti deki aday adayı sayısı sanırım şu ana kadar kırkın üstünde.

            Bu aday adaylarının içinde gerçekten bilgi birikim vizyon ve yeterlilik anlamın da ve elbette dava adamlılığı bazında çok ciddi isimler var. Ancak bu isimlerin yanında ikbal peşinde olup, ya bulunduğu mevkii koruma derdinde, ya bir üst göreve atlama derdinde veya ticari anlamda kendine farklı alanlar açmak derdinde olan aday adayları da var.

            Çok zaman önce değil daha bir dönem önce aktif siyasetin içinde oldum ve il Belediye Meclisi üyeliği ve bu görevin içinde de Akparti grup Başkan V.liği yaptım. Bu süre içerisinde genel seçim, yerel seçim referandumlar gördüm. Yani parti de kimler var, kimler çalışıyor, kimler sadece seçimlerde boy gösteriyor veya kimler oğlunun, kızının işi olduğunda siyasilerle temasa girip diğer zamanlarda patiye uğramıyor bilirim.

Hal böyle iken şuan aday adaylarının isimlerine baktığımda inanın bırakın partide aktif çalışmayı daha ilk defa ismin duyduğum insanlar var.

İnsanlar tabi olarak sevgi besledikleri yada sevgi duydukları veya sempatisi olan siyasi hareket içinde yer alacaktır. Bunun böyle olmasından doğal bir şey yok. Ama bu patinin temsilciliği ve halkın bu parti ile kaynaşmasını sağlayıp, dolayısıyla oy almasını sağlayacak taban hareketini sağlama yetkinliğinde olması başka şeydir.

Partinin hiçbir aşamasında görev yapmamış, belki üyeliği bile bulunmayan insanların kafalarının ardındaki bazı düşünceleri gerçekleştirmek amaçlı olarak siyasi harekette vekillik aday adaylığı yapması pekte uygun olmayan durumdur.

Efendim sakıncası ne? Herkes aday olsun. Onlarda yani partili partisiz herkes aday olsun ne olacak? Derseniz yanlışa düşersiniz.

Zira olası bir hatalı seçim durumunda veya genel merkezden birilerini bulup da dayatılan bir adaylık ve seçilme durumunda kaybeden sadece parti olmuyor. Hem memleketim, ilim ve hem de ülkem kaybediyor.

Aday adaylığından adaylık safhasına geçişte nasıl bir kriter uygulanmalı düşüncemizi bir sonraki yazıya bırakıyoruz.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
DAVUT HAYKIRIT  -  01-05-2018 - 00:20
SEVGİLİ BAŞKANIM SİZ NEDEN YOKSUNUZ. O İSİMLERİN PEK ÇOĞUNDAN ÇOK DAHA FAZLA PARTİYE HİZMET ETTİNİZ VE BİLGİ BİRİKİMİNİZ ONLARIN PEK ÇOĞUNDAN ÇOK DAHA FAZLA.
Hakli  -  30-04-2018 - 18:18
Inşallah eden olur hakkı yerine getiren olur.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net