12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
Aday adaylarının %80’inin vekil olmak gibi derdi yok!
01 Mayıs 2018 Salı Bu yazı 28274 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

24 Haziran’da yapılacak olan Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı erken seçimi siyaset kulislerini bir aranda canlandırdı. Soluk geçen bir siyasi havadan, heyecan dolu bir havaya geçiş yaptık. Adaylar, aday adayları, aday olması beklenenler, adaylık başvurusu yapmayanlar derken, artık isimleri dahi hafızamızda tutamaz olduk.

Ak Partide bu yazıyı yazarken aday sayısı 51’di, muhtemelen bu yazı okunurken bu sayı daha da fazla olacak. İYİ Partide doğruluk derecesi nedir bilmiyorum ama aday adayı sayısının 45 olduğu söyleniyor. En istikrarlı parti bu konuda MHP, çünkü belirli bir seviyeye ulaşmayan kimse adayım demiyor. En garibi de CHP! Henüz 2 kişi aday adayı…

Aday adaylarının profillerine bakınca gülümsüyoruz doğrusu. Adını bilmediğimiz, sanını duymadığımız, simasını görmediğimiz isimler 6 Bin lira verip aday adaylığını açıklıyor. Sonra iyi kötü bir grafiker bulup, Aday Adayı diye bir fotoğraf yaptırıp, başlıyor sosyal medyadan seçim çalışmalarına.

Aslında Türkiye’nin seçim sistemi çok yanlış, düzeltilmesi gereken onlarca konu var. Mesela örnek vereyim, aday adaylığı sosyal medyadan yapılıyor, seçim çalışmaları sosyal medyadan yapılıyor, o halde oy kullanma işlemi de sosyal medyadan yapılmalı. Yada yeni bir meclis kurulup Türkiye Sosyal Medya Meclisi adı ile sosyal medya çalışmalarına biran önce başlanmalı.

Ak Partide eskiden de aday adayı çok olurdu ama her biri marka en az 15 isim olurdu. Şimdi ise durum çok farklı! Bir de İYİ Parti var ki kuliste konuşulanlar marka, sosyal medyada olanlar başka. Kulislerde 4 tane isim konuşuluyor, Kemal Albayrak, Mustafa Akyürek, Bülent Altınışık, Mahir Yılmaz. Sosyal medya da durum çok farklı,

Bana göre siyaset bir merdivendir! Aile ile başlar siyaset…

Ailede birisi ya siyaset yapıyordur yada siyasete meraklıdır.

Merdivenin ilk basamağı budur.

İkinci basamak çevredir, daha çocuk yaşta siyasi ortamlara girer siyasetçilerden bir şeyler kapar, siyasete merak salarsın.

3. Basamak Gençlik Kollarıdır, başlarsın sınıf başkanlığı, okul başkanlığı, teşkilat başkanlığı, gençlik kolları başkanlığı.

4. Basamak eğitimdir, siyasetle cebelleşirken eğitimi hiç ihmal etmeyip, kendine uygun bir meslek belirlemektir.

5. Basamak ekonomidir, siyaset para ile yapılmaz ancak parasızda siyaset olmaz bilmek gerekir.

6. Basamak Toplum ve Cemiyette var olmak, kabul görmektir. Gittiğin yerde ayakta karşılanmak, başı dara düşenin gözünde kurtarıcı olmaktır.

7. Basamak Teşkilattır, bulunduğu partinin her kademesinde görevler yapmak, yaptığın görevleri layıkı ile bitirmektir.

8. Basamak seçilmektir. En önemlisi budur! Milletvekili seçilmek isteyenin evveliyatında seçim kazanması gerekir. Sınıf başkanlığını kazanmakla başlar, gençlik kolları başkanı olmakla devam eder. Bir STK’da muhalefet yapıp, seçimle başkanı yıkıp seçilmekle devam eder. Parti kademelerinde kongrelere aday olup kazanmakla son adıma gelinir. Ya da il-ilçe fark etmeksizin belediye başkanlığı, il genel meclisi üyeliği-başkanlığı, parti il başkanlığı gibi görevler yapmak gerekir.

Bakıyorum adaylara diploması olanın parası yok, parası olanın diploması yok. Hem parası hem diploması olanın toplum ve cemiyette adı yok! Geçmişinde bir seçim kazanmışlığı yok. Zaten hedefinde milletvekilliği de yok! Geçmişinde yapmış olduğu bir siyaseti de yok. Sınıf Başkanlığına bile adaylığı yok. Ekibi yok ekibi, bunların hiç biri olmadığından siyasette ortak hareket edebileceği bir ekibi yok.

Öte yandan mısır patlağı gibi ortaya çıkan aday adayları meslek haline geldiğini görmek mümkün. Misyon vizyon olmalı adayda göstereceği hedefleri olmalı, süslü elbiseler ile göle maya çalar gibi ya tutarsa tutmaz ise bir görev bir atama bir ihale…

Ülke olarak zor bir süreçten geçerken herkes çıkar peşinde, 15 Temmuz’da meydanlarda görmediklerimizi şimdilerde sahnede görüyoruz.

Kısaca; Adını duyurmak için, Partileri reklam yapmak yeri kullanmayın.

Zaten, Aday adaylarının %80’inin vekil olmak gibi derdi yok. Kimi ben Ak Partiliyim diyor, kimi bürokraside terfi istiyor. Kimi adım duyulsun diyor, kimi param çok reklam yaparım diyor. Yahu Kırıkkale’yi kim kurtaracak?

Üniversitenin giriş kapısından, Beşir Atalay yazısını kim sökecek?

MKE’ye işçi alımında Kırıkkale’de ikamet şartını kim getirecek?

Avrupa Hibe Destek Programlarında Kırıkkale’yi 5. Bölgeye (en çok hibe alan bölge) kim taşıyacak?

Miadı dolmuş İl Müdürlerine, hayır mı kardeş ne yaptın da buradasın diye kim soracak?

Kırıkkale’nin, Hakkâri ile yarışan eğitim seviyesini kim yukarılara taşıyacak?

Kırıkkale’ye kim stat yaptıracak?

Kırıkkale’yi IPART bölgesine kim dâhil edecek?

Öğrencilerin staj problemini kim çözecek?

Ukala Müdürlerden kim hesap soracak?

Köprülü Kavşağın bu hale gelmesine neden olan her kimse onu kim yargılatacak?

Siyasette seviyeyi kim yukarıya taşıyacak?

Bakıyorum da Ak Parti de 10 tane aday adayı var, gerisi kendi de biliyor ne olduğunu! 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Selim  -  01-05-2018 - 15:04
Her yere park yapıyorlar, neymiş şehrin makyajıymış. Halihazırda mevcut araba çekilebilecek bir kaç yeri kazıp ya inşaat ya da park yapıyorlar. Teşbihte hata olmaz altında çulu olmayan garibe kürk giydiriyorlar. Bunu değiştirecek bir vekil adayı çıksa da bassak oyumuzu ama nerde.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net