26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
  YAZARLARIMIZ
Hızlandırılmış SEÇİM
02 Mayıs 2018 Çarşamba Bu yazı 22129 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 Genel seçimler erken mi olacak, geç mi olacak, önce yerel seçimlere bakalım kasım 2019'a daha bir hayli zaman var diye düşünürken; kimine göre olması ihanet, kimine göre zorunluluk derken ansızın seçimler karşımıza çıkıverdi.

 

 Her seçimde olduğu gibi, bu seçimde de türlü söylentiler, dedikodular, birbirini çekiştirenler yine karşımıza çıkıyor. Parti değiştirenler, bunu ihanet görenler, iktidardı, muhalefetti derken zaman zaman ortamlar da gerilebiliyor.

 

*  *  *

 

 Şu an itibariyle hemen her gün yeni bir aday adayı duyuyoruz. Geçen gün sosyal medyada bir arkadaşım çok hoşuma giden bir paylaşımında " o kadar çok aday adayı var ki neredeyse seçmen sayısına ulaştı" diye bir espri yapmış. Tabi ki bu vatandaşın en doğal hakkı, yönetime veya vekilliğe aday olmak.

 

 *  *  *

 

 Seçimlerde, kişinin tercih ettiği partisinin rezalet olup kendi partisinin daha sükse yapacak icraatlarının olduğunu beyan ederek girilen klasik tartışmalara her dönem şahit olmuşuzdur. Bundan sonraki yıllarda da göreceğimiz aşikâr.

 

 Burada bahsetmek istediğim kırılma anı diye tabir edebileceğim mühim bir konu şu; 

her kim, nereye, hangi siyasi partiye oy verirse versin bu tercihinden dolayı ihanetle suçlamamak gerekiyor. Tercih hakkından dolayı bölücülüğe yol açan mihrakmışçasına nitelendirmek de yanlış  bir tutum.

 

 *  *  *

 

 Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir başkanlık seçimine gideceğiz ve bir çok ilklerin yaşanacağı bir seçim olacak. Görünen o ki bir nevi ittifakların çekişmesi şeklinde geçecek bu mücadele. Fakat sonuçta bu siyasi partilerin hepsi ülkemizin partisi ve vekilleri de hepimizin vekili. Ülkemiz çok partili bir sistemden ibaret ve herkes birbirinin hür iradesine saygı duymalı.

 

  *  *  *

 

 Atatürk, kendi partisi olan Cumhuriyet Halk Fırkası(Partisi)'na muhalif olarak 17Kasım 1924'te açılan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'na çok olumlu yaklaşmış ve hatta bunun için Time'a söyleşide bulunmuş şöyle demişti;

"Millet hakimiyeti esasına dayanan ve bilhassa cumhuriyet idaresine sahip  olan memleketlerde siyasi partilerin mevcudiyeti doğaldır. Türkiye Cumhuriyeti'nde de birbirini denetleyen partilerin olacağına şüphe yoktur."

 

 Yani Terakkiperver Cumhuriyet Partisi içerisinde de Atatürk'ün yakın silah arkadaşları olan muhalif kişiler yer almaktaydı. Her istediğine hükmedebilecekken yine de farklı fikirlerin olabileceğini hesap ederek muhalefet partilerin olmasını yerinde bulup müsemaha göstermiştir büyük önder.

 

 *  *  *

 

 Ülkemiz insan ve yönetim yapısı itibariyle çok hassas karaktere sahiptir. Özellikle " mevzuu vatansa, gerisi teferruattır" bilinci yerleşmiştir dimağlara. Böyle olgudaki insanlara siyasi tercihinden dolayı hain veya teröristmiş gibi yakıştırmalarda bulunmak son derece kırıcı ve esef verici bir durumdur.

 

 Ne iktidara oy vereni, "güçlüden yana" diye nitelendirmeli, ne de muhalefete oy vereni "düzenli çarkı bozmak isteyen bozguncu" diye  değerlendirmemeli. Neticede oy veren de bizim, oy verdiklerimiz de...

 

  Hele hele ki siyaset yüzünden 8-9 saat birarada çalıştığımız, düğünlerde, bayramlarda, cenazelerde karşılaştığımız insanlarla biribirimizi kırmanın, incitmenin hiç mi hiç gereği yok. Bu seçim de bitecek ve sonra yine bizbizeyiz. Birlikte gülüp birlikte ağlayacağız. 

Neticede "FİLLER TEPİŞİR, ÇİMENLER EZİLİRMİŞ."

  

Seçimin devletimiz, milletimiz için en güzeli olması dileklerimle...

Sağlıcakla kalın.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net