17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
ADAY ADAYLIĞINDAN ADAYLIĞA
03 Mayıs 2018 Perşembe Bu yazı 20061 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir önceki yazımızda seçimlerin olacağını ve aday adalığı konusunda aşırı bir talep olduğunu, bu talebin öyle bir aşamaya gelmiş olduğunu ki artık neredeyse seçmen sayısı kadar aday adayı olduğunu yazmıştık.

            Ve demiştik ki aday adayları içinden adaylık seçim yapılırken kesinlikle bazı kriterler öncelikli olsun.

            Peki öyle mi olacak?

            Kendi soruma kendim cevap verecek olursam HAYIR.

            Maalesef bazı durumlar oluyor ki, bazı şeyler öne çıkıyor ki doğru aday adayı aday olamıyor.

            Bu elimleri yazarken ne aday adaylarını ne de yönetimi töhmet altında bırakmak istemem ve öyle de yapmıyorum. Benim yaptığım sadece bir tespit ve doğruya yönlendirmedir.

            Aday adaylığı başvurusu bittikten sonra önce il yönetimi ilçe yöneticileri ile bir araya gelerek ciddi bir komisyon kurmalı. Bu komisyon kesinlikle siyasi ikbal peşinde olmayan insanlardan oluşmalı. Benim dayıoğlu, senin emmioğlu, onun biraderi derdinden uzak kişilerden seçilmelidir.

            Bu kişilerin seçiminde gerekirse parti ile ilgisi olmayan ama tarafsızlığından şüphe duyulmayan kişilerden de üye alınmalıdır.

            Bu komisyon öncelikle eline “mükemmel bir aday nasıl olur” dan oluşan bir çek formu yapmalıdır.

            Aday sayısına göre bir çizelge yapıp gerekirse duvar tablası yapıp tüm adayların özelliklerini bir bakışta görecek şekilde bir vaziyet almalıdır.

            Aday adaylarının özelliklerini bu çizelgede tek tek işaretlemelidir ve kimin bir puan önde olduğunu tüm aday adaylarının yazılı olduğu bu tabloda görmelidir.

            Efendim nedir bu özellikler derseniz*

            Aklıma gelen bir kaçı şudur.

            Öğrenim durumu. Evet adam doktora yapış bile olsa olmayınca insan olamaz ama almış olduğu eğitim ile en azından bir kanun teklifi verirken bir yazıyı yazmasını da bilir. Almış olduğu eğitim branşı ile ilgili konusunda devlete millete yararlı adımlar atar. Eğitimi ile verilen dış görevlerde oturmasını kalmasını bilir.

            Sivil toplum kuruluşları ile ilgisi. Aday ne kadar eğitimli olursa olsun toplumun içine girmesini bilmiyorsa, halkın içinde değilse, kamu yararına bir sivil toplum kuruluşunun içinde yer almamışsa o adayın halkın teveccühüne mahzar olması düşünülemez.

            Devlet ile ilişkisi. Devletin hangi kademesinde ne kadar görev yaptığı, hangi makamlarda görev yaptığı, ne denli başarılı olduğu konusu araştırımladır. Devlet terbiyesi almış bir insanın başarı şansı yüksek olacaktır.

            Ticari yeteneği, ticaret ile ilişkisi, ticarete bakış açıcı, ticaret yapan insanlarla olan alışveriş ve bağlantıları. Gereksiz ve aşırı ticari bağlantısı olanların olası bir seçilme durumunda sıkıntısı olabileceği düşünülmelidir.

            Kişisel becerisi. Her insanın kişisel yeteneği farklıdır. Kimisi güzel hihap eder, kimisin halk ile olan diyalogları üst seviyededir.

            İşi mesleği. Siyaset kesinlikle halkın içinde olmayı gerektirir. Bazı meslekler vardır günde bir insan yüzü görmeden çalışır insan. O insanın insanlarla ilişkisinin üst seviyede olması düşünülemez.

            Kısaca ilk aklımıza gelenler bunlardır. Ama daha çok kriter var. Onları da yazacağız. Ama burada tekraren diyorum ki, zenginliğine, akrabalık ilişkilerine bakmayın, o adamın ülkeye ne katacağına bakın. Ona göre aday adaylığından aday yapın. Cumhurbaşkanın deyimiyle eyyyyy yöneticiler.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Kerime  -  06-05-2018 - 08:34
Çok doğru çok. Dikkate alınmalı ilgililer tarafından.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net