24 Şubat 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kargo Kamyonunda 3 Ton Kaçak Tütün Ele Geçirildi
Kargo Kamyonunda 3 Ton Kaçak Tütün Ele Geçirildi
Otobüs Kazalarının Önlenmesi
Otobüs Kazalarının Önlenmesi
Sağlıklı ve Fit Olmak Mümkün
Sağlıklı ve Fit Olmak Mümkün
Zabıta ve Güvenlik personeline  iletişim eğitimi
Zabıta ve Güvenlik personeline iletişim eğitimi
  YAZARLARIMIZ
Üç Fidanı Anıyoruz !
07 Mayıs 2018 Pazartesi Bu yazı 8689 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

     68 Gençlik hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, ve Yusuf Aslan 6 Mayıs 1972 de idam edildiler. Onların idamının uyanışta olan gençlik ve halka gözdağı olacağını düşünen, 12 Martın Faşist cunta yönetimi Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i idam etti. Aradan geçen 42 yıla rağmen Denizler unutulmuyor. 68 ‘in Devrimci ve Yurtsever gençliğinin Emperyalizme, faşizme karşı duruşları, ABD üslerinin kapatılması, savaş örgütü NATO’ ya karşı olmaları, 6. Filonun İstanbul’a sokulmaması için Onların “ Tam Bağımsız Demokratik Türkiye” Kahrolsun Emperyalizm. Yaşasın Halkların Kardeşliği. Talebi halkın gönlünü ve sevgisini kazandı.

   Haksız ,hukuksuz işleyen bir sıkıyönetim mahkemesinin ve meclisin “üçe üç çığlıklarıyla intikamcı bir duyguyla idam kararları onaylanmıştır. İdam fermanını imzalayan Ali Elverdi’nin dediği gibi olmadı hiçbir şey. “Ölümleri ibret-i alem” olmadı. Ne işçiler geri durdu mücadelelerinden, ne öğrenciler korktu cellâtlardan. 42 yıl boyunca ne adları unutuldu, ne emekleri, ne mücadeleleri. Tam tersine, adı bile hatırlanmayan Ali Elverdi, sessiz sedasız boğularak öldü.

 
    Daha güzel bir dünya için çıkmışlardı yola. ‘Üniversitelerin gerçek sahipleri’ öğrencilerin yönetimde söz sahibi olduğu, işçilerin insanca yaşadığı, köylülerin ürünlerinin, emeklerinin boşa gitmediği Savaşların ve sömürünün olmadığı  güzel bir ülke ve Dünya kurmaktı. İşçiyle, köylüyle kol kola girerek yürüdüler. Adalet ve eşitlik için ölüme  giden yolu, birlikte omuzladılar saldırıları, zorlukları. İşçi ve köylülerin mücadelesiyle ortaklaşan öğrenci hareketinin önderlerinden sadece üçüydüler, 6 Mayıs 1972’de Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde darağacına çıkarıldıklarında. Deniz, Yusuf ve Hüseyin, idam sehpasındaki son sözlerinde de haykırdılar emeğin kutsallığını, Bağımsızlığı, Özgürlüğü , Barış ve Demokrasi ‘yi, Adaleti ve Eşitliği, Kardeşliğin sürekli ve kalıcı olması için.Bu tarihİnançları uğruna ölümü göze almış Devrimcilerin yarattıkları bir direniş destanıdır. Bu tarih Haksız yere verilmiş bir ceza,gençlerin yanlışlıkla öldürülmesi olarak ele alınmalı.  Deniz Gezmiş Ve yol arkadaşlarının anılması İnanç,erdem ve kararlılığın  bugüne yansımasıdır.  

 

    Onları saygıyla anıyoruz.  05.Mayıs.2014

 

                                                                                          Hüseyin Güney


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
Kırlangıçoğlu Oktay
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  24 Şubat 2020 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net