04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Kuvayı Milliye Ruhu
10 Mayıs 2018 Perşembe Bu yazı 26097 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kuvayı Milliye “Milli Kuvvetler” anlamına gelen milis kuvvetlere verilen isimdir. Mondros Ateşkes Anlaşması sonunda İtilaf Devletlerinin Anadolu’yu işgale başladı dönemde İstanbul Hükümeti’nin de tepkisiz kaldığı süreç içerisinde halkın kendiliğinden direniş hareketidir. Eski Osmanlı askeri, çiftçi, köylü, işçi, esnaf kadın, kız, kızan yani toplumun her kesiminden cinsiyet ve yaş farketmeksizin ortak paydaları vatan olan herkes Kuvayı Miliyeye katılmıştır.

 

Türkiye’nin düzenli ordu birliklerinden mahrum bulunduğu çok kritik bir dönemde, her türlü imkansızlığa ve olumsuz şartlara rağmen hayatlarını ortaya koyarak giriştikleri cesur ve kararlı mücadeleleri ile, bağımsızlığın kazanılmasına damgasını vuran Kuvayı Milliye, Türk Millî Mücadele Tarihinde çok önemli ve çok seçkin bir yere sahiptir.

 

“Vatanım, ha ekmeğini yemişim, ha uğrunda kurşun” diyebilen bütün bu insanları bir araya getiren de “Kuvayı Milliye Ruhu”dur.

 

Kuvayı Milliye denilince benim aklıma il gelen isimler Batı Anadolu’da Ethem bey, Antep’te Şahin Bey, Karayılan, Rize’de İpsiz Recep, Giresun’da Topal Osman Ağa, Eğe’de Demirci Mehmet efe gelir.

 

Erkeklerin yanında asıl Kuvayı Milliyenin kahramanları kadınlar olmuştur. Tarihin her döneminde evi, vatanı, yurdu bayrağı için gözünü budaktan esirgemeyen kadınlarımız sadece Milli Mücadele değil tarihin her döneminde bu milletin kurtuluşuna yetişmişlerdir.

 

Kuvayı Milliye denilince ilk aklıma gelenler yine Annesini veremden kaybettiği için Albay olan babasıyla birlikte karargahta büyüyen, savaş sırasında da çocuk haliyle cepheden cepheye koşarak askerlere moral veren küçük Nezahat Onbaşı Kuvayı Milliyedir.

 

Kadınlardan ve erkeklerden oluşturduğu 300 kişilik Kuvayı Milliye çetesi ile İzmit, Bursa, Adapazarı ve Bilecik’te Yunan ordusuna büyük kayıplar verdirmiş bir kahraman kadın Erzurum’lu Kara Fatma Kuvayı Milliyedir.

 

İstiklal yolunda kağnısıyla ve yanındaki Elif bebeğiyle  İnebolu’dan mermi taşıyan sert kış günü üzerindeki hırkasını bebeğine değil, mermiler ıslanmasın diye mermilerin üstüne örten, kışlaya ulaştığı sırada da donarak şehit düşen  Kastamonulu Şerife Bacı Kuvayı Milliyedir.

 

Kadın olduğu halde saçlarını erkek gibi kestirerek birliklere katılan ve kendine Halim Çavuş dedirterek mücadele eden Halime Çavuş;

 

Osmaniye’de keşif ve kundakçılık yapan Tayyar Rahmiye, Kocası ile dağlarda düşmanla çarpışırken şehit düşen Gördesli Makbule Kuvayı Milliyedir.

 

Bu ruh içten gelen bir istekle millet fertlerinin ülkenin bağımsızlığı ve ülke çıkarları için her türlü imkansızlık içinde canlarını ortaya koyarak mücadele etmeleridir. Millî Mücadele bu ruhla verilmiş, İstiklal Harbi bu ruhla kazanılmıştır.

 

Düşmanın ve gayrı milli unsurların ülkemizi işgal tehlikesi karşısında  kendiliğinden oluşan Kuvayı Milliye, tarihin her döneminde olduğu gibi bugünde yarında ortaya çıkarak Türk milletinin düşman işgal ve saldırılarına boyun eğmeyeceğinin, işgallere ve işgalcilere karşı koyacağının dünyaya ilanıdır.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net