19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
ADAYLARA DEVAM
10 Mayıs 2018 Perşembe Bu yazı 23419 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

24 Haziran seçimlerinde partilerden aday adayı olup adını sanını duymadığımız pek çok insanın bir mücadele içerisine girdiğini söylemiştik. Ardından da dedik ki bu aday adaylarından, aday olup, ilimizi temsil etme derdine düşenlerin içerisinde kimlerin aday olup, yarışa girmesi gerektiğini kendimizce irdelemiştik.

Bu yazımızda biraz daha devam edelim bakalım.

Bir önceki yazımıza ilave olarak aday adaylarından aday olacakların mutlaka projelerinin dinlenmesi gereklidir. Doğal olarak parti politikası önemli, vekillerin bakan olamayacakları için yine doğal olarak güçlerinin, devlet bürokrasisinde etkin olamayacağı için işleri zor. Ancak yine de vekil olmaları durumunda nasıl bir projesi olduğunu seçme durumunda olanların dinlemesi gereklidir.

Aday adaylarının mutlaka güvenlik soruşturmalarının tam yapılması gereklidir. Gerek bölücü gerekse yıkıcı terör örgütleri için bu aday adayının ne ifade ettiğinin çok iyi irdelenmesi gereklidir.

Demiyorum ki dayısı, amcası, kardeşi bilmem ne örgütündense bu iş olmaz. Zira dinimizde de öyle değimlidir. Ak koyun ak bacağından kara koyun karabacağından demiş atalarımız. Kesinlikle sülalesi temiz, ailesi temiz, çevresi temiz insanlardan bir vekil olması tabi ki iyi olur. Ancak birinci derecede bile olsa bir yakını bir halt işledi diye o insanın da damgalanması uygun değil. Ama şahsı öyle bir araştırılmalı ki adeta didik didik edilmeli ve en ufak bir sıkıntısı olanın asla milleti temsil durumuna getirilmemesi lazım gelir.

Aday adaylığından aday olacak kişinin siyasi geçmişi de incelenmelidir. Partinin hangi kademesinde görev yaptığı, parti içerisinde aldığı görevde veya partisi tarafından aday gösterilip seçildiği makamda nasıl görev yaptığı araştırılmalıdır. Örneğin parti içerisinde ilçe başkanı siyasi işler başkanlığı görevini alan bir kişinin bu görevi yürütürken partiye ne sağladığı önemle araştırılmalıdır.

Veya önceden seçilip görev yaptığı belediye başkanlığı, il genel meclis üyeliği, belediye meclis üyeliği veya milletvekilliği döneminde seçildiği yerde ne yapmış, nasıl bir performans göstermiş, nasıl projelere imza atmış, nasıl önergeler vermiş, kısaca şehre ve ülkeye katkı sağlamak için seçilmiş olduğu makamı nasıl kullanmış buna bakılmalıdır.

Başka bir özelliği, çevresi tarafından sevilen bir şahımsıdır ona bakılmalıdır. Akraba çevresinde, arkadaş çevresinde, iş çevresinde nasıl biliniyor, saygı duyulma sevgi gösterilme ölçüsü araştırılmalıdır.

Aile ve sülalesi kimdir, toplum içinde kabul gören, seçmen sayısı bakımından yoğunluğu nedir buda incelenmelidir.

Aslında bu gibi ölçütlerin belki bazıları temel alınarak bürokratik atamalar da yapılsa devlet çok daha iyi yönetilir.

Aday adaylarının seçiminde partilerin etkisi olmuyor. Zira partilerin ön görmüş olduğu parayı ilgili bankalara yatıran ve bazen de il ilçe başkanlarının da parti içindeki harcamalarına katkı için mali işlerden sorumlu başkan yardımcılarının talep ettiği parayı bulan herkes aday adayı oluyor zaten.

Ancak iki üç yazıdır söz ettiğim aday seçiminde dikkat edilecek özelliklerin kesinlikle bizi temsil etme yetisinde olacak şekilde olanlardan olması lazım.  Partiler bu kriterleri taşıyan adayları bulup aday yapsınlar ki bizde onların içinden en iyisini bulup, parti politikası ile birleştirip seçim yapalım. Aksi takdirde birilerinin dayattığı adayı seçmek durumunda olmamız kaçınılmaz olur.

Sen böyle dedin diye aday seçecekler böyle mi yapacak diyenlere de derim ki: biz insanlığımızı yapıp dilimizin döndüğünü diyelim de gerisini onlar düşünsün.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
dikkat edilmeli  -  17-05-2018 - 16:24
bu yazı serinizin çok dikkatle incelenmesi gerekiyor. gerçekten kılavuz niteliğinde bir seri. birikimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net