26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
İKİNCİ TUR
15 Mayıs 2018 Salı Bu yazı 26890 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Önümüzdeki dönemde icra makamı Cumhurbaşkanlığı makamı olacağından, 24 Haziran seçimi olağandan çok fazla önem taşımaktadır. Milletvekili seçilmek için birçok vaatlerle sıralamaya girmek isteyen adaylar, bu sistemde köy muhtarı kadar yetkilerinin olmadığını, mazbatalarını alıp, vekil sıralarına oturduklarında, saray talimatıyla iş yaptıklarında anlayacaklar.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminin kesinlikle ikinci tura kalacağını düşünenlerdenim. Daha önceki seçimlerde olduğu gibi AKP ve adayı Sayın Erdoğan için hiçte ‘’Kesede keklik’’ bir seçim olmayacağı anlaşılıyor.

Muharrem İnce gösterişli bir şekilde seçim sahalarına inmesi meydanları bayağı ısındırdı. Kendisinin çalışmaları, söylemleri ve aday olarak CHP seçmeninde en azından partili diyerek kimselerin itiraz edemeyeceği bir aday olmuştur.Birinci turda ‘ince’ hesap yapmayanların ve kadın ‘feministlerin’dışındaki çoğu sol oyları alacaktır.

İkinci tura kalacak kişilerden biride Sayın Meral Akşener’dir. Yeni kurulan bir partinin genel başkanı olsa da, gittiği her yerdeki meydanları görsel ve yazılı basın desteği olmasa da salmakta, büyük kalabalıklarla halka hitap ettiği görülmektedir. İkinci tura kalacak kuvvetli adaylardan biridir.

İkinci tur için en önemlisi,Muhalefettin Meral Akşener’le mi, yoksa Muharrem İnce’yle mi seçimin daha kolay alabileceğidir.

Bunu tarafsız bir şekilde yorumlamaya çalışalım.

Muharrem İnce, şurası kesinki sol seçmenin tüm oylarını alabileceği gibi, Tayip Erdoğan gitsin TAMAM diyen sağ seçmeninde büyük bir kısmının oyunu alacaktır. Bana göre tüm muhalefetin oyunu alamayacaktır. Sağ seçmenin bir kısmı, sol geleceğine yineErdoğan’a oyumuzu verelim diyenler hiçte az olmayacak. Bu durum iktidar adayının işine yarayacak. Muhalefet ayağına kadar gelmiş bir fırsatı kaçırıp,iktidar hayalleri bir başka bahara kalabilecektir.

İkinci tura eğer Meral Akşener kalırsa muhalefetin seçimi kazanması daha kolay olacaktır. Çünkü sol seçmen daha bilinçli hareket edecektir. CHP seçmeni her ne olursa olsun, tek adamlık sistemine baştan beri karşı oldukları için Tayip Erdoğan’ın karşısında kim olursa oyunu ona verecektir.

Meral Akşener meydanlara indi ineli tüm söylemlerinde parlamenter sisteme geri dönüleceğini hemen her konuşmasında yüksek sesle söylemektedir. Meral Akşener sağın tüm kesimlerinin oyunu alabileceği gibi solun da tüm oyunu alacaktır. Aynı zamanda kadın olması nedeni ile her kesim ve görüşteki kadınlarımız tarafından büyük destek görecektir.

İkinci tura ister Meral Akşener isterse Muharrem İnce kalsın kazanırlarsa kesinlikle sarayın cazibesine kapılıp parlamenter sisteme geri dönmekten vazgeçmeyeceklerdir. Önemli olan hangisiyle ikinci turda başarılı olunacağıdır.

İkinci tura partilerimiz elbette kendi adylarının kalmaları üzerine kurgular düzenlerken, asıl kazanma politikasını halkımız yapmalıdır. Halk olarak önümüz de iki seçenek vardır. Verdiğin oylarla, seçtiğin vekillerle ya yönetime katılacaksın kadrin kıymetin olacak, ya da iradeni bir kişinin yetkisine vererek ona teslim olacaksın.

Açıkçası ikinci turda her kesimin oyunu toparlayacak biri olmazsa Sayın Erdoğan’ın karşısında muhalefet olarakişiniz yine zor olacaktır.

Bunun için muhalefet olarak amacınız, birinci önceliğimiz, birinci turda çok oy almak değil,ikinci turda tüm muhalefeti bir araya getirecek biri olmalıdır. On altı yıllık iktidarı sallayacak, onun korktuğu, onun oy tabanına daha kolay hitap edebilecek, TAMAM diyen tüm kesimlerin‘’Bam teline’’ dokunabilecek biri olmalıdır.

Birinci turda seçim sonuçlanmazsa, on altı yıllık saltanata son vermek için, ‘’Kendim ettim kendim buldum. Gül gibi sarardım soldum. Eyvah, eyvah’’ dememek için,, ikinci bir seçime kadar ağlayıp sızlamamak için, ikinci turun iki adayından birisi kesin Meral Akşener olmalıdır.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Halis Köse  -  15-05-2018 - 10:32
Çok müthiş bir öngörü.Düşüncelerinize katılıyorum.Deneyimlerinizin ürünü işte bu MÜDÜR BEY.Sağolun.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net