23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
Mesleği Aday Adayı!
22 Mayıs 2018 Salı Bu yazı 13141 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Demokrasinin gereği olan seçimler, ülkemizde de ilgili kuruluşların kendi bünyelerinde belirleyeceği zamanlar içerisinde gerçekleştirilirler.

          Bu ilgili kuruluşlar ise kooperatiflerden tutun çeşitli dernekler, sendikalar ve siyasi partilere kadar uzanır. Hepsinin de bünyesindeki üyelerin, buraların yönetimiyle ilgili olarak seçme ve seçilme sorumlulukları vardır.

          Seçimle görev alınacak kurum hangisi olursa olsun, göreve talip olacak kişilerde temelde birtakım özelliklerin bulunması ve seçeceklerin de bunları araması gerekir.

          Bu özelliklere sahip olunmasının temeli, o kişinin aile yapısından başlar ve katlanarak da devam eder.Yetişme tarzının gereği olarak öğrencilik yıllarından itibaren gençlik yılları, iş ve meslek hayatındaki başarılarıyla, çevresine kendisini kabul ettirmesiyle pekişir.

          Geçen zaman süreci içerisinde gerek kendisiyle ilgili konularda ve gerekse çevresindeki kişilerin problemlerine sağladığı çözümler doğrultusunda, ne denli başarı sağladığı gözlenip, tutum ve davranışları izlenmelidir.

Bahis mevzuu konuların hiçbirisinde aktif olarak hizmet vermemiş, kendisiyle ilgili işinde dahi kendisini kabul ettirememiş, eline kalemi alıp iki kelimeyi bir araya getirememiş, en basit bir topluluk karşısında kendisini ifade edememiş,herhangi bir konuda bir Allah ın kulunun yarasına merhem olmamış bir kişinin, kalkıp bir yere aday olmasından daha abes bir şey olamaz!

          Çok değil daha geçen ay TSO seçimleri yapıldı bu şehirde. Onunla ilgili bir yazı kaleme almış (17.04.2018 de ‘’Amaç Güreşmek mi yoksa…’’)ve neyin nasıl olmasının gerekliliğinden bahsetmiştim. Tabii anlayana sivrisinek saz!

          Şimdi geldik erken seçimlerin çalışmalarına. Kırıkkale de seçime iştirak edecek toplam beş partinin İl başkanlıklarına yapılan aday adayı müracaatları sayısı sekseni geçmiş!Buna Ankara da Genel Merkezlere yapılanları da eklerseniz, varın siz hesap edin artık!

Parti liderini ya da yönetiminde birini tanıyan, bir kaç poz resmi olan, sanki kırk yıllık dostmuş gibi, şehrin kaderine talip olmaya yeltenmesinin ne derece doğru olduğu tartışılır!

Bunların sosyal medya hesaplarında boy boy resim paylaşma yarışı ise,şehrin kaderinin bunların eline kalmış olması doğrultusunda ayrıca tartışılır.

          Kırıkkale kontenjanı üç Milletvekili olduğuna göre, beher partinin de üçer adayının kesinleşeceğine göre,on beş kişi gerçekte aday olabilecektir. Hangi partiden olursa olsun bunun da üçü seçilecektir!

          Her seçim dönemi arifesinde olduğu üzere, bir bakıyorsun çantasını kapan gelmiş şehre. Toplamış etrafına sekiz on eş dost tanıdık. Başlamış aday adaylığı propagandasına.

          Verilen beyanatlara bir bakıyorsun aman Allah ım. Ne kadarda çok Kırıkkale sevdalıları varmışta meğerbiz bilmiyormuşuz!

          Partilerin belirlediği ön müracaat harcının tutarına göre, bastıran parayı oluyor aday adayı! Mübarekler adeta aday adaylığını meslek edinmişler! Büyük çoğunluğunun da aslına bakarsan seçilip - seçilmemeye yönelikpek öyle tasası da yok yani!Hani derler ya ‘’Dostlar alış - verişte görsün’’yahut ta ‘’güreşemezsem şalvar da mı yırtamam‘’misali. Amaç sırf şekil olsun, gerisi ne olursa olsun!

Acaba diyorum müracaat harcı 50.000 - ₺ olsa, bu kadar kendisinden emin, kendisine güvenen ya da bu ateşten gömleğin veballerini bilerek, memlekete hizmet diyerek bu yola başını koyacak kaç yiğidimiz çıkardı?

          Bunlar içerisinde çocukluğunda Kırıkkale yi terk edip gitmiş olandan tutunda,daha önce verdiğini iddia ettiği sözüm ona hizmete doyamayıp, yeniden hizmete talip olanına kadar kimler yok ki.‘’Her kulun bir derdi var, değirmencininki de su’’demişler işte!Adama sormazlar mı; kardeşim sen bu zamana kadar nerdeydin?

Bu gün itibariyle tüm partilerin adayları, ilgili mercilerin incelemeleri araştırmaları mülakatları - il merkez temayülleri - vs. vs. bir sürü kriter ile belirlenecek. Bu belirlenirken nelerin kriter olacağını bilemiyoruz(demek istiyorum)!İnanmak istediğimiz şey, şehrimiz -vatanımızın kaderini belirlenecek kararlara imza atacak adaylar, gerçekten bu görevi hak edecek mi?

          Aday adaylığına müracaat edenlere fazla değil beş sekiz soru sorularak, bence esas adayıtespit mümkün olur kanaatindeyim. Eğer soruluyorsa da gerçekten tebrik ederim:

*) Bu şehre hizmet etmeye talip olurken, bu şehrin kaç mahallesi - ilçesi köyü kasabası var?

Siz şimdiye kadar bunların hangilerini biliyorsunuz ve gittiniz?

*) Aday olduğunuz bu ilin ayrıntılı nüfus miktarını ve yüzölçümünü biliyor musunuz?

*) İkâmet ve işyeri olarak Kırıkkale de mi bulunuyorsunuz? Değilse ikâmet etmediğiniz ve / veya

    çalışmadığınız bir ilin vekilliğine talip olmayı ne kadar etik buluyorsunuz?

*) İlimizin genel geçim kaynakları ve doğal kaynakları nelerdir? Bunlarla ilgili ne kadar bir bilgiye

sahipsiniz?

*) Sizce şehrin başlıca eksiklikleri nelerdir?Yapılması planlanan ve yapılamamış olan projeler

hakkında neler biliyorsunuz?

*)Madem bu şehri bu kadar çok seviyorsunuz, şimdiye kadar bu şehrin geleceğine yönelik ne

yaptın, hangi projeni gerçekleştirdiniz?

*)Bir cumhuriyet şehri olarak anılırken,39 – 40 senedir il olarak siyasi coğrafyada yer alırken ve

hâlâ da adeta bir köy azmanı konumundayken, bu seçimde mi hizmet aklınıza geldi?

*) Anadolu nun göbeğinde ve başkentin hemen dibindeki bir şehir olarak, güneydoğu ve

    doğunun pek çok ilinden bile geri durumundan çıkış için neler yapılmalıdır?

*) Kuruluşundan günümüze bu şehrin sıkıntılarıyla cebelleşerek yaşamak zorunda olanlardan,

siz hangilerini biliyorsun ve nasıl bir çözüm getireceğinizi taahhüt ediyorsun?

          Sonuç itibariyle bu kriterler nazarı itibara alınır veya alınmaz, ilgili bilgili ve dahi yetkili kurullar birilerini belirleyecekler. Önümüzdeki günlerde de bunlar açıklanmış olacak.Seçilmemiş ve fakat aday adaylığı listesinde adını zikrettirmiş olanlarında, zaman içerisinde hangi kadrodan nerelere yahut ta hangi ihalelerden nerelere geldiğine hep birlikte şahit olacağız! 

          Ama belirtmek istediğim ve tarihe not düşülecek husus şu ki, bu işin bir vebali vardır. Bu vebalin altında kalanlarda ilahi nihaye bunun cevabını veremezler.

          Bunu da zaman içerisinde göreceğiz. Sürçü lisan ettimse affola. Saygılarımla,

Not: Bilgilerin gerçekleşmesini okuyucularımızın tarihe not düşme açısından bilgi paylaşımı yapmaları önemle rica olunur.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net