27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
KÜLTÜR BULUŞMASI...
25 Mayıs 2018 Cuma Bu yazı 18450 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne inen ilk ayetinde insana "OKU"ması emredilmiştir (Alâk suresi 5. Ayet). Peygamber Efendimiz(sav) ben okuma bilmiyorum demesine rağmen ısrarla okuması istenilmiştir.

  Cehaletin, geri kalmışlığın son bulması, insanlığın hakkı, hukuku öğrenip, ilim edinebilmesi için. Üstüne basa basa! " OKU "!

 

  *  *  *

 

  Gün geçtikçe okuma oranları azalıyor,  kitaplar, internet ve android teknolojiye yenik düşüyor. Özellikle de cep telefonları çağın en belâ vebası haline geldi.

 

 Oysa ki her kitapta bir dünya saklıdır. Kimisi tarih, kimi bilim, kimisi roman, kimisi de kişisel gelişim anlatarak konuşur insanlarla. Yalnızlığın en güzel ilacıdır esasında. Her okuyuşunda, kitabın yazarıyla sohbet etmiş gibi hissedersin kendini.

 

 Bunun için çocukları, gençleri, büyükleri, hatta yanlızlık hisseden herkesi kitaplara, okumaya yönlendirmek gerekir.

 

 Fakat zaman zaman az da olsa okuyucuya rastlamak, okurlar görmek ve bu hususta adımlar atanlara şahit olmak bizi içten içe sevindiriyor.

 

 Son zamanlarda yapılan kitap okuma yarışmaları, kafeterya ve çay ocaklarında dahi kitap köşeleri yapılıp okuyucu olması, hatta bir bakkalın kitap okuyup bitiren çocuklara bakkalından yiyecek hediye etmesi de ayrıca mutluluk verici.

 

 *  *  *

 

 Geçen hafta Kırıkkale'mizde şimdiye kadar hiç işitmediğimiz ve hiç tanık olmadığımız muhteşem bir kitap şöleni yapıldı. Kırıkkale'mizden yetişmiş yazarlarımızın kitaplarıyla birlikte hemşehrileriyle buluşma şöleni.

 

 Bu güne denk kimsenin belki hiç aklına gelmemiş veya hiç düşünülmemiş bir proje. İlk bahsi olduğu anda; "daha evvel neden böyle bir buluşma gerçekleştirilmedi" denilecek tarzda bir proje.

 

 Kolay da değildi elbet. Başka illerde ikamet edenlere ulaşmak, yer, mekân ayarlamak ve insanları oraya getirtmek v.s.

Büyük emek, büyük bir çaba efor gerektiriyordu. Dile kolay 60 adet yazarı bir araya getirmek!...

 

 Kaç insan okuduğu kitabın yazarıyla kitap hakkında sohbet etme şansı bulmuştur?

Benim hep merak ettiğim bir durumdur bu. Acaba nasıl yazdı, nasıl bir insan?

 

  O gün bizlerin, hemşehrilerimiz olan yazarlarımızı, onların da bizi fazlasıyla tanıma fırsatı oldu. Bir çok insan okuduğu bir kitabın yazarının nereli olduğuyla pek ilgilenmez ama yine de yaşadığı şehirden çıkan yazarları görünce muhtemelen etkilenecektir.

 

Bir yazarımızın sohbet esnasında " Kırıkkaleli bu kadar yazar olduğunu  ben bile tahmin etmiyordum" sözü, şehrimizden daha neler çıkabileceğinin hatta daha ne cevherlerin olduğunun işaretidir bence.

 

 Diğer bir yazarımızın "10 yıl evvel yazdığım kitabımı şimdi tanıtma imkânı buldum" sözü de güne damgasını vurdu.

 Daha evvel yapılamayan bir organizenin sancısı uhdesiydi bu.

 

  Hepimiz, yazarlarımızla, eserlerini ne şartlarda, hangi duygularla  yazdığını uzun uzun mütalaa ettik. Zaman zaman kaybettikleri kişiye atfen yazdıkları eserlere duygulandık. Aramızdan ayrılan başta değerli üstadım hemşehrim Hasan ULUSOY abimi  ve diğer yazarlarımızı da rahmetle anarak yüreğimiz buruk şekilde gururlandık.

 

 Hepimizin çok memnun kaldığı, hatta tabiri yerindeyse tadı damağımızda kalan harikulade bir buluşma günü oldu. İnsanları hem okumaya hem de "ben de yazabilir miyim" açısından teşvik etmeye yarayan bir gündü.

 

Hatta kendi köşe yazılarımı okuyan tanımadığım insanlarla karşılaşmam ayrıca sevindirici bir sürprizdi.

 

 *  *  *

 

 Bu tür etkinliklerin artırılarak devam etmesi ve bir şekilde devlet tarafından desteklenmesi gelecek nesil açısından çok faydalı olacaktır.

 

 Bu harikulâde organizasyonun gerçekleşmesinde Kale Haber Medya Grubu sahibi Ercihan ÇAKMAK bey'in inkâr edilemez emeği  takdire şayandır.

Her zaman söylediğim tabirle Kırıkkale'mizin şansı olan Ercihan bey, ilimizin tarihine geçecek olan bu muhteşem buluşma şöleniyle hem yazarlara hem okuyuculara unutulmayacak bir anı bırakmıştır.

 

  Kendisini çok teşekkür ediyorum.

 

 "Okuyan zihinlerde oluşan ışık; karanlık dimağların aydınlatıcısı olacaktır. Ne mutlu okuyan ve okumaya teşvik edenlere..."

 

En derin saygılarımla... 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net