26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
  YAZARLARIMIZ
Halktan valimiz; HAKTANKAÇMAZ...
01 Haziran 2018 Cuma Bu yazı 17743 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 Kırıkkale il olduğundan bu güne kadar kaç tane vali atandığını bileniniz var mı?  Ya da kaç tanesini hatırlayabiliyoruz? Kaçının ismi hafızalarımızda kaldı? Hatta sorumu biraz daha özelleştireyim. Hiç karşılıklı sohbet edecek kadar yakın olduğumuz, hatta evimize gelecek kadar, halkın arasına girmiş kaç tane valimizi sayabiliriz?

 

 *

 

 Vali, bildiğimiz üzere, bir şehrin en büyük mülkî amiri, en yüksek mertebesini temsil eden kişidir. Öyle ki, bu mertebe tâ Peygamber Efendimiz(sav) dönemine kadar uzanır. Vergileri toplayacak, savaşlarda orduyu düzenleyip yön verecek derecesine kadar yetkilendirmişti. Hatta üzerine ayeti kerime dahi inen, görme engelli bir kişi olan Ümmü Mektûm'u da vali olarak görevlendirmişti Efendimiz.

 

  Osmanlı İmparatorluğu döneminde de, vali demek o bölgenin en büyük komutanı demekti ve bir çok selâhiyeti vardı.

 

 Böylesine yetkiye sahip olan makamın, bu demek değildir ki kendini halkın üzerinde görsün. Kendini ulaşılmaz bir hâle getirsin.

 

 *  *  *

 

 Kimi insanlar vardır; bulunduğu makamını yüceltir, kimi insanlar vardır; makam onu yüceltir!

 

*

 

 Kırıkkale'mizin de bildiğimiz üzere hemen herkesin uzaktan yakından tanıdığı valisi, sayın İLKER HAKTANKAÇMAZ bey.

 

Geçen gün Kırıkkaleli yazarlarımızın buluşma günü düzenlendiğinde ilk gözümüze çarpan kişi valimiz, okulda öğrenci zehirlenme hadisesi oluyor anında orada. Küçük bir esnaf açılış yapıyor, mütevazice orada. Çalışan iş kazası geçiriyor, vakit kaybetmeden orada.

 

 Sosyal medyadan bile toplumun sorunlarını, meramlarını sürekli takip halinde ve hiçbir şekilde ihmâl etmiyor. Engelli insanların da bizzat sorunlarına yakinen eğilerek ayrı bir hassasiyet gösteriyor ve ne kadar engelli dostu olduğu da fark edilebiliyor. Her ne sorunları olursa olsun göz ardı etmiyor sağ olsun.

 

 Hatırlarsanız göreve ilk geldiğinde ilk icraatı halk günleri yapmak olmuştu. Halihazırda belediye tarafından halk günleri yapılıyor olmasına rağmen. Vatandaşın sorunlarını bir de kendisi duymak istemişti. Yani ilk başta halkla iç içe bir insan olduğunun sinyallerini vermişti, tâ o zamanlar.

 

  Kimi zaman öğrencilerin vali amcası oldu. Kar yağdığı zaman " vali amca yarın okullar tatil olacak mı? Sizin arabanız var ama bizim yok, okula gidemiyoruz" diyen küçük bir öğrenciye şahit olmuştuk. Bu öğrenciyi bizzat evinden makam aracıyla alıp şehir turu yaptıracak kadar mütevazi bir kişi olduğunu göstermişti. Hatta ulusal basında bile yer almıştı bu haber.

 

 Sosyal medyada Kırıkkale'ye hakaret eden densiz bir kişiyi "basit bir münâsebetsizlik deyip geçiştirmeyerek, en iyi Kırıkkaleli birinden daha Kırıkkaleli bir edayla gerekli cevabı vererek şehrimize sahip çıkmış ve büyük bir milliyetçilik örneği sergilemişti.

 

 Geçen gün bakıyorum gazeteye, valimiz çocuklarla uçurtma şenliğine katılmış. Daha sonra bir başka gün stadyumda çocukların bir başka şenliğinde il milli eğitim yeni müdürümüz Sayın Yusuf Tüfekçi'yle birlikte valimiz çocukların ip çekme oyunlarına eşlik ediyorlar. Ne kadar sıcak, içten ve samimi olduğunu düşünebiliyorsunuz değil mi? 

 

 İnsanlar yetkili makamlardan bunları istiyor. Valimiz gibi, daima sıcak bir bakış, güler bir yüz.

  Seçim dönemlerinde hatırlanıp unutulan, verdikleri telefon numaralarının daha sonra ulaşılmaz olmalarını istemiyor. Şimdi sarılıp kucaklaştığı bürokratların, daha sonra aralarında etten duvar ördürüp korumaların yanaştırmadığı, halka zararlı mahlukatmış gibi muamele etmelerini istemiyor.

 

  İşte bahsettiğim gibi halk valimiz gibi çocukla çocuk, gençlerle genç, yaşlıyla yaşlı, engelliyle engelli, öğrenciyle öğrenci olacak yöneticiler istiyor.

 

 Şimdi tekrar soruyorum, ilimize bu zamana kadar atanmış, halkın sevgisini kazanıp gönlünde yer etmiş kaç tane vali ismi zikredebiliriz.?

 

 Bu derecede kendini sevdirmiş, bulunduğu makamını daha da yüceltmiş ve kendini ilimize benimsetmiş saygın bir idarecimizin ismi; Kırıkkale'mizden bir okul, cadde veyahut bir hastaneye verilirse hiç de fena olmaz. Hatta böylesine sevilen bir insanın adı, şehrimizin sevgiyle hitap edilen en ünlü yolu olan "SEVGİ YOLU"na verilirse de tam isabet olur düşüncesindeyim. Çok da yerinde bir jest olur. Bunun için belediye başkanımız Sayın Mehmet SAYGILI'nın bu önerimi imkânlar çerçevesinde değerlendirmesini ümit ediyorum.

 

  Buradan Sayın valimiz İLKER HAKTANKAÇMAZ beye şehrimize yapmış olduğu katkılarından, o sıcacık gülüşüyle bizlere verdiği güvenden ve dostane ilgisinden dolayı şahsım ve Kırıkkale'miz adına çok teşekkür ediyor, sonsuz saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.

 

Gülen yüzünüz hiç solmasın. Sağ olun var olun...

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Elif ozturk  -  02-06-2018 - 23:32
Sevgili oğlum bu yazında diğer yazıların gibi çok güzel olmus. Seni canı gönülden tebrik eder başarılarının devamını dilerim canım oğlum. Sayın valimizede buradan saygilarimi sunarım.
Süleyman DEMİR  -  01-06-2018 - 14:45
Hakan bey öncelikle tebrik ederim. sayın valimiz İlker HAKTANKAÇMAZ beyede yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkürlerimi sunarım.
HAYDAR TORUN  -  01-06-2018 - 14:43
elinize kaleminize sağlık..
İlknur Öztürk  -  01-06-2018 - 11:18
Sayın valimizle iki kez yüz yüze görüşme şansım oldu. mütevazi, sıcak kanlı samimi bir insan özellikle de engelli vatandaşların çağrılarına dikkat eden ve talepleri olabildiğince hızlı şekilde yerine getiren güzel yürekli bir insan. yazınızda da belirttiğiniz gibi Kimi insanlar vardır; bulunduğu makamını yüceltir, kimi insanlar vardır; makam onu yüceltir! İlker bey makamını yücelten oturduğu koltuğun hakkını veren bir devlet büyüğümüz. kendisine sizinde aracılığınız ile buradan teşekkürlerimi gönderiyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net