16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Neden Trafik Sayfası?
05 Haziran 2018 Salı Bu yazı 17301 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

KIYMETLİ OKUYUCULAR:

          Yurdumuzun şu günlerde içinden geçmekte olduğu süreçte, onlarca dert ve sıkıntı varken ve toplumun tamamı erken seçime odaklanmışken, şimdi bu da nereden çıktı diyebilirsiniz.

          Ana başlıklar halinde açıklamaya çalışacağım üç beş örneğe bakılınca, işin hiçte öyle olmadığını göreceksiniz!

Kısaca kara, hava ve deniz taşıtları ile yayaların kendilerine ayrılan yollardaki gidiş - geliş olayına ‘’TRAFİK’’diyoruz.

          Bu konuda ağırlık noktamız kara olduğu için, özellikle de karayolu ile ilgili olayların üzerine odaklanmaktayız.

          Yabancı ülkelerin birçoğunda bu konu sadece birkaç birimin yetki ve sorumluluğunda yürütülürken, ülkemizde trafik konusuyla ilgilenmeyen ve yetkili olmayan kurum neredeyse yok denecek durumdadır!

Örneğin sürücü kurslarının kuruluşundan ehliyetlerin verilmesine yönelik imtihanına kadar tüm işlem ve yetkiler MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI tarafından yürütülmekte.

Yolların (Otoyol - bölünmüş yol)yapımı, bakımı, yatay ve düşey işaretlemeleri ile araç sınıflarına göre çeşitli belgelerin verilmesi ULAŞTIRMA BAKANLIĞI tarafından yürütülmekte.

Sürücünün sağlık testleri SAĞLIK BAKANLIĞI tarafından yürütülmekte.

Denetim görevi İÇİŞLERİ BAKANLIĞI tarafından icra edilmektedir. Toplamdabunun gibi 18 birim ve bakanlığın iştirakiyle yürütülen bir işlem!

          Hâl böyle olunca ortaya bir yetki karmaşası çıkmaktadır. Bunun sonucunda karşımıza adına ‘’Trafik Kazası’’dediğimiz, ama gerçekte ‘’Katliamlar’’çıkmaktadır.

          Gerçekleşen bu olayların sonunda sönen ocaklar, yitirilen canlar, kaybolan milyarlar (millî servet) ve boşa giden zaman işgücü çıkmaktadır.

          Bütün bunların önlenmesi için resmî olarak kabûl edilmiş, mayıs ayının ilk haftasında gerçekleştirilen ve neredeyse göstermelikten öteye geçemeyen ‘’Dünya Trafik Haftası’’vardır.

Ülkemizde sayıları iki yüze dayanan, son kararlarla 20 tane daha açılması planlanan üniversitelerimizin, maalesef hiçbirisinde müstakilen trafikle ilgili bir branş bulunmamaktadır! 

Buna mukabil bir Afrika ülkesi olan Tanzanya’ da bile ‘’Trafik Enstitüsü’’varken, bizdeki durumun bu şekilde olmasının mantığını ilgililerin açıklaması icap eder!

Yüz yılın üzerinde motorlu taşıt kullanılan,otuz seneyi aşkın süredir ‘’Sürücü Kursları’’ hizmet veren,22 milyondan fazla motorlu taşıtı, 32 milyon civarında ‘’Sürücü Belgeli’’ insanı olan ülkemiz, dünyada trafik kazaları konusunda 12.Avrupa’da 1.  konumda bulunuyor. Bununla ilgili kurumların yetkililerinin oturup düşünmeleri gerekir!

Bu yetkililer yıllardan beri yurtdışı gezi seyahatlerde bulunurlar. Gidip gezip gördükleri o ülkelerin, bu işi nasıl ve ne şekilde çözümlediklerine yönelik bir raporlarının olması gerekir.

Son sekiz – on senedir ülkemizde ‘’Trafik Güvenliği Sempozyumu’’düzenlenir. Bunları izleyen bir kişi olarak, gözlemlerimdeki tespitlerimi köşemden kamuoyunun bilgisine sundum.

          Her sene yapılan bu sempozyumların açılış ve kapanışındaki durum, bürokrasinin şov yapmasından başka bir şey değil! Anadolu tabiriyle ‘’Körler sağırlar, birbirini ağırlar!’’

          Memlekette katliam gibi kazalar oluyor! Her bayram süresince binlerce kaza, yüzlerce can ölüyor! Ama bunların önüne geçilmesine yönelik temelden yapılması gereken eğitim ise bir türlü uygulanmıyor!

          Avrupa ülkelerinde Anaokulundan itibaren uygulamalı olarak verilen trafik eğitiminin sonucu, o ülkelerde kazalarda hayatını kaybeden çocuk oranı % 5 – 6 oranında iken, bizde bunun iki katını geçmektedir! Genelde de trafik kazalarında yaralanan ve ölenlerin çoğu 5 – 14 yaşındaki korumasız çocuklardır.

Bununla ilgili son değerler ne yazık ki şöyle: Trafik kazalarında yılda ortalama 7. 300 kişi ölüyor. Bu kazalarda 320. 000 kişi yaralanıyor. 21. 000 kişi de bunun sonucu engelli durumuna geliyor! Butablonun sebep olduğumanevi kayıp, kaybedilen işgücü zamanı (saat), millî serveti varın hesap edin edebilirseniz!

‘’Trafik ve Yol Güvenliği’’konusunda yurdumuzun yegâne STK (Sivil Toplum Kuruluşu) olan ‘’KARAYOLU TRAFİK – YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ’’,konuyla ilgili resmi kurumların dışında 10 senedir hizmet vermektedir.Üyeleri ise; Fahri Trafik Müfettişleri, Mühendisler, Trafik konusunda ve branşlarında uzman ve söz sahibi Akademisyenler Emekli Bürokrat ve Askerlerden müteşekkil bir gönüllü kadrosundan meydana gelmektedir.

          Hiçbir yerden bir kuruşluk maddi desteği olmadan, sırf üyelerinden topladığı aidatları ile bu yaraya parmak basmaya, çocuklarımızın eğitimine yönelik çalışmalar yapmaya gayret eden bu kuruluş, toplumsal bilinçlenmeyi sağlamak amacıyla müspet her çareye başvurmaktadır.

          Bu münasebetle de haftalık periyotta ‘’Trafik Sayfası’’hazırlanıp, bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasına karar verildi. 06 Haziran / Çarşamba gününden itibaren(yarın), her hafta gazetemizde, bu konularda söz sahibi arkadaşlarımızın ileteceği bilgiler sizlere ulaştırılacaktır.

Cümlenize kazasız belasız, hayırlı huzurlu ve güvenli günler dileklerimle saygılar.

N o t: Trafikle ilgili yazı – yorum – öneri ve sorularınızı bu sayfaya (Trafik Sayfası ‘’bilgi@kalehaber.net’’) şeklinde gönderebilirsiniz.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İbrahim YAYLI  -  05-06-2018 - 14:17
Oktay ağabey, Karayolu ve Trafik konusunda ülkemizi Kırıkkale\'den aydınlatmaya devam ediyorsunuz. Ellerinize, gözlerinize sağlık sıhhat diliyorum. Fevkalade çalışmalar. Trafik Sayfası ülkemizde örnek bir çalışmadır. Çalışmalarınızda gönülden başarı diliyorum. Kale Haber.net yetkililerine de özellikle çok teşekkür ediyorum. İbrahim YAYLI KTYG Karabük İl Temsilcisi
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net