25 Kasım 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
SEÇİMLER HAYATIMIZI BELİRLER
13 Haziran 2018 Çarşamba Bu yazı 23082 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

SEÇİMLER  HAYATIMIZI BELİRLER

Seçim yapmak demek birden fazla alternatif arasından birini seçmek diğerlerinden vazgeçmek  demektir. Dünyaya gelirken annemizi,babamızı,kardeşimizi,cinsiyetimizi bizler seçemeyiz belki ama bilinçlenmeye başladığımız ilk andan itibaren yaşamın farklı alanlarında bir çok konuda seçim yapmak zorunda kalmış ve doğru adımlar atmaya çalışmışızdır. Karar vermeye çalıştığımız şeyler; yiyeceğimiz yemek,giyeceğimiz kıyafet,saçımızın şekli,izleyeceğimiz film, gidilecek yerler gibi basit konular  olacağı gibi okul seçimi,meslek seçimi,iş seçimi,eş seçimi  gibi tüm yaşantımızı etkileyecek önemli konularda olabiliyor muhakkak.  Bazen de  “iyilik” ve “kötülük” arasında, “çalışmak” ve “tembellik” arasında yada “pes etmek” ve “sabretmek” arasında sıkışıp kalabiliyoruz. İçimizde savaşan bu farklı  bu seslerle mücadele yaşarız ve biz hangi iç sesimizi dinlersek o yönümüzü güçlendirmiş oluruz. Öyle ya düşüncelerimizin, davranışlarımızın ve sözlerimizin de hep bizim seçimlerimiz sonucunda ortaya çıktığını unutmamalıyız.

Seçimlerimiz hayatımızı belirler ve hayatımızda hep bir seçim vardır.

Yunus Emre der ki; ”Eğer bir gün!Keşke demek istemiyorsan, üç şeyi doğru seç; eşini,işini ve arkadaşını.”  Çünkü bunlar hayatımızdaki en önemli seçimlerdendir. Örneğin lise ve üniversite tercihini yapacak olan bir genç ilerideki kariyer ve meslek yolculuğunu belirleyeceği için karar vermekte zorlanabiliyor. Tabi bu kararı verirken ülkemizde sürekli değişen, düzeni bir türlü oturtulamamış,verimsiz ve başarısız bir eğitim sistemi varken gençlerin kendi yeteneği ve isteklerinden ziyade, gelecek kaygısı ve atanma ihtimallerini de göz önünde bulundurarak seçim yapmaları  kaçınılmaz oluyor maalesef.  Eş seçerken de aynı şekilde ya aşık olup hiçbir şeyi gözümüz görmeden evleniriz ya da mantığımızı kullanıp çok boyutlu düşünerek karar verebiliriz evleneceğimiz kişiye. Her ikisinde de doğru eşi bulmak zordur elbette.

İnsan,  yaşadığı iletişim çağında seçim yaparken  dışarıdan gelen  faktörlere açık olabiliyor. Çevresi, arkadaşları, ailesi, gördükleri,duydukları ve okuduklarından etkilenebiliyor. O yüzden arkadaş seçimi de büyük önem taşıyor bu noktada. Mevlâna’nın  dediği gibi kiminle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin çünkü bülbül güle, karga çöplüğe götürür.

Yanlış yapılan seçimler belki hata olabilir ama doğru karar vermekte bize tecrübe sağlayacaktır. Önemli olan,seçim yaparken vereceğiniz kararın; “size ne kazandıracağını” ve ”sizi nereye götüreceğini” düşünüp ona göre ne yapacağınızı belirlemeye çalışmak olacaktır.

Biliyorsunuz ki önümüzde yaklaşan siyasi seçimler de var. Umarım bu seçim vatanımızı ve milletimizi refaha ve huzura kavuşturan bir seçim olur. Umarım ülkemizin başına, koltuk sevdalıları yerine millet sevdalısı ve ülkesinde yaşayan insanlara değer veren kişiler gelir. Lütfen bencillik ve kızgınlıkla yanlış seçimler yapmayın. Parti için değil ülke için seçiminizi yapmanızı tavsiye ederim.

Şunu unutmamak gerekir ki; hayat seçimlerin sonucudur ve bugün sizi bulunduğunuz noktaya getiren;geçmişte yaptığınız seçimlerdir.Geleceğiniz de bugün yaptığınız seçimlere bağlı olacaktır. Yüce Allah, İsrâ suresi 13. ayetinde de meâlen şöyle buyurmuştur; “ Biz her insanın kaderini (veya amelini) kendi boynuna (kişisel seçimine, çabasına) bağlamışızdır.”

Hayatımız boyunca doğru, isabetli ve faydalı seçimler yapabilmemiz ümidiyle.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ülkü  -  17-06-2018 - 16:43
Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Çınar  -  13-06-2018 - 18:54
Ne kadar övsem az kalır bu yazıya. kelimeler, cümleler, konu ve dile getiriş harika olmuş. Eline sağlık sayın yazarın. zaten bu yazı yazma aileden geliyor. Genç yaşta hayatını kaybeden ve adam gibi adam olan, özürlü olamasına rağmen hayata hep renkli bakan kardeşi Ahmet Dursun KAYA\'dan gelen bir güzellik bu yazıların böyle olması. Tebrikler...
Hakan ÖZTÜRK   -  13-06-2018 - 16:27
Kalemine yüreğine sağlık arkadaşım. Tercihlerimizin hayatımızdaki ehemmiyetini, gayet sade ve anlaşılır bir şekilde çok güzel ifade etmişsin. Tebrik ediyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net