07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
İSRAF DOLU SEÇİM ÇİLESİ
20 Haziran 2018 Çarşamba Bu yazı 24176 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Altıncı sınıfa geçen Berkay'ı babası, biraz da hayat şartlarını öğrensin diye mahallenin tanınan marketi Rüstem dayının yanına çırak olarak verir. Sabahtan Bismillah deyip servis yapmaya başlar Berkay. Malum seçim dönemi işler yoğun.

Sabahtan bir grup adam dükkâna gelip Rüstem dayıyla tokalaşıp muhabbet ettikten sonra birkaç broşür reklâm bırakıp giderler. Berkay merakla:

--Rüstem amca bu adamlar müşteri değil miydi?

Rüstem dayı:

--Hayır yeğenim, milletvekili adayı.

Aradan bir kaç saat geçtikten sonra başka grup aday yine markete gelir. Yine tokalaşıp muhabbet. "Desteğini bekliyoruz Rüstem dayı aman ha".

Rüstem dayı; "Tabi ki, hayırlı olsun".

Sözünü aldıktan sonra onlar da bir sürü broşür, kağıt bırakıp giderler.

Meraklı gözlerle Berkay sorar:

--Rüstem amca sen her gelene "Tabi ki hayırlı olsun" deyip gönderiyorsun. Hangisine oyunu vereceksin?

Rüstem dayı:

--Yeğenim benim aklımdaki düşünce zaten belli. Usuleten öyle söylüyorum. Ama kaç gündür ziyerete gelenin haddi hesabı yok. BİR TRAKTÖR DOLUSU KÂĞIT BİRİKTİ. BİR SÜRÜ İSRAF. Bunları ne yapacağımı şaşırdım artık.

Az sonra bir delikanlı markete gelir.

--Rüstem dayı ben ilk defa oy kullanacağım. Oy vereceğim partiyi de henüz belirleyemedim. Ama şu mahallede dolaşan arabaların müziklerini dinliyorum. Hangisi hoşuma giderse oyum ona.

Rüstem dayı:

--Oğlum sen şaşırdın mı. Müziğe göre oy mu verilir?

Delikanlı hemen söze girer:

--PEKİ NİYE O ZAMAN GÜNLERCE DOLAŞIP BOŞU BOŞUNA BENZİN TÜKETİYORLAR. YAZIK DEĞİL Mİ?

Günün şaşkınlığı ve yorgunluğuyla akşama doğru Berkay evine döner. Bir de ne görsün. Her bir partinin devasa bayrakları ve küçük küçük flamaları apartmanın etranı sarmış, kendi odasının ufak penceresi de kapanmış, sadece sabah gelen güneşe de engel olmuştu. Düşündü biraz; "Acaba babam oyunu bu partiye mi verecek.Yoksa bu bayrakları resimleri neden assınlar. Ama 4-5 ayrı bayrak var hangisine verecek?!

Bir hışımla içeri girer. Evdeki durumu görünce şaşırıp kalır. Ablası "yeter artık bu gürültü yüzünden günlerce üniversite sınavlarına hazırlanamıyorum" diye isyan etmektedir. Aynı şekilde annesi de seçim marşları yüzünden küçük kardeşini uyutamamakta, migren hastası olan dedesi de günlerce başağrısı çekmektedir. Evde herkes perişan vaziyettedirler.

Babası işten gelince de Berkay sorar:

--Baba bayrakları flamaları sen mi astırtın bizim apartmana. Yoksa oyun o partiye mi?

Babası:

--Hayır oğlum ben niye astırayım. Hem oyumu vereceğim parti belli görüşüm belli zaten. BAYRAĞA FLAMAYA GÖRE OY VERİLİR Mİ?! ÜSTELİK SEÇİM SONRASI DA HEPSİNİ TOPLAYIP ÇÖPE ATACAKLAR.

Berkay şaşkındır. Hiç kimse madem broşürlere, bayraklara, marşlara göre oy vermeyecekse bunca kağıtlar, bayraklar neden? Bunca gürültü neden? İnsanlara bunca seçim çilesi neden?

* * *

Yıllarca seçimlere giriyoruz, şimdiye kadar seçim marşlarından, reklâm broşürlerinden veyahut bayraklarından dolayı oy veren gördünüz mü? Ya da siyasi fikrini değiştirene şahit oldunuz mu?

Milyonlarca İSRAF İSRAF İSRAF..

Çevre kirliliği, gürültü kirliliği had safhada. Kimi insanlar hasta, kimi çocuklar sınava hazırlanıyor. Kiminin cenazesi var!

Ama kimin umurunda.

Madem seçim reklâmımı yapılacak, buyurun fakir ailelere yardımlar yapın. İşsiz gençlere iş imkânı sağlayın. Çocuklara toplu sünnet töreni yapın. Öğrencilere kütüphaneler, yaz okulları açın. Hatta bunları daimi yapın ki aday olduğunuzda halka kendinizi tanıtmak zorunda kalmayın, onlar zaten hatırlaması gerekenleri unutmazlar. En azından SEÇİM ÇİLESİ olmaz, SEÇİM İSRAFI olmaz. Üstelik de ülkemizin milli serveti boşa gitmez. Hem siyasi reklâm olur, hem de halk faydalanır. İnşallah bu seçimle bu çile, bu israf son olur. Bir sonraki seçimlerde önerilerim değerlendirilir.

Esenlikler diliyorum. İsrafsız günler...


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hakan ÖZTÜRK   -  21-06-2018 - 10:15
Çok teşekkür ediyorum değerli üstadım Çelebi hocam. Evvelâ sizin gibi aydın bir kalemin methiyesinde olmak benim için ayrı bir onurdur. Siz değerli aydın edebiyatçılarımızın en belirgin özelliği bir resimde veyahut bir mevzuuda görülemeyeni görmek, farkedilemeyeni hissetmektir. erkesin sonuca odaklandığı seçimde geri plânda ihmal edilen mühim bir mevzuyu kaleme aldım. Temennim o dur ki ilgili merciler gerekli itinayı göstersin.
Çelebi Öztürk  -  20-06-2018 - 14:15
Dikkate alınması gereken güzel bir yazı. Duyarlı bir kalem ve tabii ki siyasilerin de bu konulara duyarlı yaklaşımı beklenir. Hakan kardeşimi tebrik ederiyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net