22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
EMEĞİN KARŞILIĞI
26 Haziran 2018 Salı Bu yazı 22269 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hep birlikte bir seçimi daha geride bıraktık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk seçimi olması sebebiyle ayrı bir öneme sahip olan bu yeni hükümet sisteminin, ülkemize hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Gerek Türkiye genelinde gerekse ilimizde seçim için çalışan, halkın nabzını iyi okuyan, adım adım, ev ev, fabrika, işyeri, hatta bayram öncesi kabristanlıklara gelenleri ziyaret ederek halkın güvenini kazanan adaylar bu seçimde emeğinin karşılığını bizzat aldı. Rüzgar bekleyenler ise eldeki bulgurdan da oldu. Çünkü bu seçim eski seçimlere benzememektedir. Önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de Cumhurbaşkanımızın etkisi vardı elbette. Vardı ama bu sefer Reisin rüzgarı vekilleri pek götürmedi. Halk Cumhurbaşkanımıza gösterdiği teveccühü vekillere pek göstermedi.

Evvela Türkiye geneline bir bakalım. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin mimarı olduğu Ak Parti ve MHP ağırlıklı BBP destekli Cumhur ittifakı ile CHP-İP-SP partilerinin oluşturduğu Millet İttifakı seçimin ağır kanatlarını oluşturdu. İttifaka giremeyen HDP ise bu seçimde baraj altında kalmaktan CHP’li seçmenlerin desteği sayesinde kurtulduğu söylenmekte. Bu durum yakında CHP’de bir kurultay daha olacağına işaret etmektedir. Bu seçimde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Devlet Başkanı seçilerek hizmetinin karşılığını almıştır. Yeni dönemde halk bu yeni yönetimi, Reisin vaatlerini, nelerin değişeceğini görecek ve bir erken seçim olmazsa 2023 yılındaki seçimde ona göre tamam veya devam diyecektir.

Parti bazında bu seçimin yegane galibi bana göre MHP ve Sayın Devlet Bahçeli olmuştur. Partisi ikiye bölünmüş, ağır topları İyi Partiye geçmiş, artık bitti, barajı aşamazlar, % 5-6 bile alamazlar, çöktü vs. denilen bir durumda akıllıca siyasi hamlelerle Cumhur ittifakını kurmuş, hem partisinin oy oranını % 11,15 seviyelerine çıkartmış hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde belirleyici rol oynayarak olası bir ikinci tur seçiminin veya arkasından gelebilecek kaos ortamlarını önünü kesmiştir. Akıllıca, bilgece… Ayrıca böyle bir süreçte Liderlerini ve MHP’yi yalnız bırakmayarak sahip çıkan ülkücülere de bir helal olsun diyorum. MHP bu sonuç ile Meclisin kilit partisi konumuna gelmiştir. Kapısı çok çalınacaktır.

İyi Parti başlarda % 25-30 gibi yüksek bir oy hedefi ile yola çıkmasına rağmen bana göre bu aldıkları sonuç bile onlar için bir başarıdır. Fazla uzun ömürlü bir parti olacağını düşünmüyorum. MHP’nin bu sisli ortamdaki başarısı ülkücüleri yuvalarına geri çekecektir. CHP ile olan seçim ittifakı da içten içe ilerde sorunlar çıkarmaya başladığında ve ülkücü tabanın baskısı, ülkücülerin MHP çatısı dışında pek barınamadığı günümüz siyasetinde, ilerleyen dönemlerde MHP’ye geri dönmelerin başlayacağını değerlendiriyorum.

İlimiz seçim sonuçları fazla şaşırtmadı. Yukarıda da yazdığım gibi her parti çalışmalarının karşılığını aldı. Bu durum parti genel merkezlerince teşkilatlar hakkında yeniden bir değerlendirme oluşturacağı aşikardır. Ak Partinin oy kaybı CHP’ye yararken, MHP ve Milletvekili seçilen Halil Öztürk’ün bu seçim dönemi çalışmalarını takdir etmemek haksızlık olur. Milletvekili seçilen bütün adayları tebrik eder, ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını dilerim. Sayın vekillerimiz vaatlerinizi ve sözlerinizi unutmayınız.

 

Sağlıcakla esen kalın…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net